Trump se pyšní cizím erbem. Motto „bezúhonnost“ nahradil svým příjmením

  20:01aktualizováno  20:01
V luxusních golfových klubech a rezidencích nesoucích jméno amerického prezidenta Donalda Trumpa je i na poslední lahvičce s krémem vyobrazený honosný erb. Znak rodu se třemi lvy ve skoku a jménem „Trump“ vydává magnát už roky za znak svého rodu. Erb však patří úplně jiné rodině, informoval list The New York Times.

Erb před rezidencí Mar-a-Lago. | foto: Profimedia.cz

Proslulý podnikatel nechal erb se svým jménem vystavit na každém rohu soukromého klubu Mar-a-Lago nedaleko Palm Beach, stejně jako ve svém golfovém klubu nedaleko Washingtonu D.C. Zlatě vyvedený erb je zde na velké tabuli u vjezdu, v obchodě s golfovým oblečením a dokonce i na jednotlivých strojích v posilovně.

Na štítu jsou tři lvi ve skoku na poli děleném dvěma takzvanými krokvemi červené barvy. Na přilbě ve štítu je ruka svírající zlatý šíp a pod štítem stojí motto: „Trump“. Jméno současného amerického prezidenta by přitom na erbu vůbec nemělo být.

Erb udělily britské úřady rodině amerického diplomata velšského původu Josepha Edwarda Daviese v roce 1939. Davies byl třetím manželem Marjorie Meriweather Postové, která zbudovala floridské sídlo Mar-a-Lago.

Fotogalerie

Trump luxusní rezidenci koupil v roce 1985 a předělal ji na soukromý klub. Nyní je Mar-a-Lago jeho oblíbenou víkendovou rezidencí, kterou překřtil na „zimní Bílý dům“ (více zde). O svolení používat a upravovat erb však původní majitele nikdy nepožádal.

Jméno „Trump“ vidí návštěvník sídla pod každým erbem, na který v klubu narazí. Prezident má oblíbenou insignii na golfových míčcích, tričkách a dokonce i na lahvičkách s tělovým mlékem. Mottem rodiny Daviesových přitom bylo slovo „integritas“, tedy latinský výraz pro bezúhonnost. To však Trump nechal vymazat a vyměnil ho za svoje příjmení.

30.května 2017 v 02:30, příspěvek archivován: 30.května 2017 v 15:28

The British are known to take matters of heraldry seriously, and Trump’s coat of arms belongs to another family https://t.co/qk5Yp70xwG https://t.co/vX4tiLqUS2

Vnuk Daviese Joseph Davies Tydings narazil na pozměněný erb svého rodu, když Mar-a-Lago navštívil. „Někteří členové rodiny ho chtějí žalovat,“ uvedl listu The New York Times bývalý senátor Tydings, který nosí erb svého rodu vyražený na prstenu. Doposud přitom věděl jen o tom, že Trump používá erb v Mar-a-Lago, a o dalších místech neměl tušení.

Skotové si erby střeží

Trump se přitom v minulosti pokusil stejný erb použít i ve Skotsku, když tam otevíral golfový klub. Za oceánem však narazil a byl obviněný z použití neschváleného erbu na základě zákona z roku 1672.

FBI by mohl vést exnáměstek Pistole

Americký prezident Donald Trump jako o možném řediteli FBI uvažuje o Johnu Pistoleovi, který do roku 2010 v této agentuře jako náměstek šéfa působil. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informoval portál USA Today. Bílý dům následně podle agentury Reuters uvedl, že Trump v úterý bude hovořit se dvěma kandidáty a že jedním z nich je i Pistole. Ten v FBI pracoval od roku 1983 a v roce 2004 se stal náměstkem ředitele. Po teroristických útocích na USA v září 2001 vedl protiteroristickou divizi FBI.

Zdroj: ČTK

Trump nakonec získal pro svá britská golfová hřiště jiný erb, na kterém lvy nahradila dvouhlavá orlice, jež má symbolizovat dvojí původ současného amerického prezidenta - jeho otec pocházel z Německa, matka ze Skotska. Získal na něj i ochrannou známku. Když se pokoušel registrovat původní erb, úřad zabývající se v Británii registrací ochranných známek mu žádost zamítl.

College of Arms, úřad odpovědný za udílení nových erbů, odůvodnil zamítnutí tím, že se erb shodoval s tím, který získal Joseph E. Davies. „Nemohl to být jasnější případ,“ řekl Clive Cheesman, jeden z heraldiků, kteří v úřadu dohlížejí na používání erbů.

Ve Spojených státech však nejsou erby tak úzkostlivě kontrolovány a na erb s třemi lvy ve skoku získal Trump ochrannou známku. Nehledě na to, že erb patří jiné rodině.

„Dědeček by se otáčel v hrobě“

Devětaosmdesátiletý Tydings i jeho rodina přesto beroupoužívání jejich erbu v USA jako urážku. Svým příbuzným, kteří se už před lety chtěli s realitním magnátem soudit, však Tydings soudní spor rozmluvil. Byl by to podle něj nákladný a nekonečný proces.

Joseph E. Davies byl v dobách prezidenta Franklina D. Roosevelta velvyslancem USA v Sovětském svazu. V Bílém domě zůstal váženou figurou i po Rooseveltově smrti, působil jako speciální poradce jeho nástupce Harryho S. Trumana.

Tydings, který byl tehdy malý chlapec, si pamatuje, jak trávil na Mar-a-Lago plno času. Nevlastní babička Marjorie by dnes podle něj byla ráda, že v rezidenci zůstalo všechno při starém, tedy až na Trumpovo jméno a portréty. Ostatně sama chtěla, aby Mar-a-Lago bylo zimním sídlem amerických prezidentů.

Její manžel by však podle Tydingse její klidný přístup nesdílel. Dědeček „by se otáčel v hrobě, kdyby si jen pomyslel, že (Trump) používá jeho erb“.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Na Floridě zadrželi mladíka a našli pilulku extáze s Trumpovým obličejem

Pilulka extáze ve tvaru hlavy prezidenta USA Donalda Trumpa, kterou zadržela...

Osoba prezidenta Donalda Trumpa již inspirovala tvůrce karikatur, televizní komiky i výrobce halloweenských kostýmů....

Lehkomyslnost a neznalost, hodnotí řecký záchranář smrt českého potápěče

Potápěč v podmořské jeskyni

Víkendovou smrt 60letého Čecha a 35letého Íránce v podmořské jeskyni na jihořeckém ostrově Karpathos zavinila podle...

E-cigarety mají v USA první oběť. Jak nemoc vzniká, zatím lékaři nevědí

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Ve Spojených státech zemřel první člověk na nemoc dýchacích cest, kterou mu způsobilo kouření elektronických cigaret. S...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz