Nový americký prezident koncem ledna telefonoval se svým francouzským protějškem Francoisem Hollandem. Podle zdroje z americké administrativy obeznámeného s průběhem hovoru většinu času vykřikoval, že ostatní země a mezinárodní organizace jako NATO Spojené státy jen obírají a zneužívají. Ve spojitosti se Severoatlantickou aliancí Hollandovi údajně řekl, že USA „chtějí své peníze zpátky“.
Trump v čele USAZÁKAZ: Do USA dočasně nesmí lidé ze sedmi zemí PŘEHLEDNĚ: Kdo po zákazu nesmí do USA? SOUD: Trumpův dekret zatím neplatí KOMENTÁŘ: Trumpova blízkovýchodní politika ZEĎ: Trump podepsal příkaz ke stavbě zdi PŘEHLEDNĚ: Co všechno stojí mexické zdi v cestě? KABINET: Koho si Trump vybral do vlády? INAUGURACE: Donald J. Trump složil přísahu |
„Byl to složitý rozhovor, protože mluvil stejně jako na veřejnosti. Hlavy státu takto spolu navzájem většinou nehovoří. On mluví v sloganech, takže ta konverzace nebyla moc uspořádaná,“ prozradil webu Politico nejmenovaný zdroj z Trumpova okolí.
Pochybnosti o Trumpově stylu diplomacie vzbuzují i telefonáty s dalšími státníky. List The Washington Post před týdnem přinesl zprávu, že Trump předčasně ukončil telefonát s australským premiérem Malcolmem Turnbullem, protože ho naštvala dohoda o přesídlení migrantů internovaných v australských táborech do USA.
Australskému premiérovi údajně řekl, že ten den hovořil s dalšími čtyřmi světovými státníky včetně Vladimira Putina, telefonát s Turnbullem však byl „zdaleka nejhorší“. „Věřili byste tomu? Obamova administrativa souhlasila, že přijme tisíce ilegálních imigrantů z Austrálie. Proč? Přezkoumám tuto hloupou dohodu,“ postěžoval si pak na Twitteru (více zde).
Podobná slova pochopitelně vzbudila v Canbeře znepokojení. „Austrálie do vztahu se Spojenými státy hodně investovala a vždy byla věrným partnerem, především od vyhlášení globální války proti teroru. Trump Austrálii k podpoře svých zájmů v Asii a Pacifiku potřebuje,“ vysvětlil agentuře Bloomberg australský bezpečnostní analytik John Blaxland.
Pozornost vzbudily také Trumpovy náznaky, že by americká armáda mohla intervenovat v Mexiku proti místním zločineckým gangům. „Máte tam dole u vás hromadu zloduchů. Neděláte dost, abyste je zastavili. Myslím, že vaše armáda se bojí. Naše ne, takže bych ji mohl poslat, aby se o to postarala,“ řekl podle agentury AP Trump během telefonátu s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem.
„Musíme být tvrdí“
Nic z toho se v oficiálních přepisech Trumpových telefonátů, které zveřejňuje Bílý dům, neobjevilo a prezidentský tým všechny zprávy o Trumpových diplomatických faux pas popřel. „Pokud se doslechnete o telefonátech, které nyní vedu, nemusíte mít starosti. Prostě se tím neznepokojujte. Jsou tvrdé. My musíme být tvrdí,“ prohlásil Trump před týdnem během projevu ve Washingtonu.
Řada lidí si však starosti dělá. Především představitelé ministerstva zahraničních věcí, kteří byli zvyklí, že prezident se s nimi před jednáním s jinými státníky radí. „Na této vládě nás nejvíce znepokojuje, že vůbec nedbá na odborníky a na to, co tu po desetiletí děláme. Myslím, že nám v ničem nevěří,“ okomentoval vztah Trumpova týmu k diplomatickým elitám pro Politico nejmenovaný zdroj z ministerstva zahraničí.
Diplomaty snad ještě více než Trumpovy telefonáty děsí jeho tweety. „Írán byl v posledním tažení a před zhroucením, dokud nepřišly Spojené státy a neposkytly mu záchranné lano v podobě dohody: 150 miliard dolarů,“ sepsul například nedávno dohodu o íránském jaderném programu, která je přitom odborníky považována za jeden z mála úspěchů zahraniční politiky Baracka Obamy.
Vztahy pak dále zhoršily nové sankce, které USA na Teherán uvalily po testu rakety středního doletu. Trump ještě před jejich schválením americkým ministerstvem financí naznačil, že nevylučuje ani vojenský zásah proti Íránu. „Někteří nezkušení lidé v regionu a v Americe hrozí Íránu. Měli by vědět, že hrozby na Írán nikdy nezabíraly,“ vzkázal v pátek do USA íránský prezident Hasan Rúhání.
Trumpovy tweety se také podílely na rapidním zhoršení vztahů s Mexikem, které jsou už tak dost napjaté kvůli Trumpově plánu na výstavbu zdi na společné hranici.
Enrique Peňa Nieto podle listu The Huffington Post vůči novému šéfovi Bílého dlouho sázel na politiku appeasmentu. Když mu ale Trump před plánovaným setkáním ve Washingtonu přes Twitter vzkázal, že pokud Mexiko zeď proti migrantům nezaplatí, nemusí do Washingtonu vůbec jezdit, bylo to příliš i na něj. Cestu zrušil a vztahy obou zemí spadly na bod mrazu.
Podle Hynka Kmoníčka Trumpova twitterová diplomacie ukazuje na nový trend: tradiční struktury ztrácejí monopol na informace. „První ukázkou zrušení tohoto monopolu bylo takzvané arabské jaro, kdy se ukázalo, že již nehraje rozhodující roli, která složka kontroluje rádia, noviny a televizi. Sociální sítě běžely zcela nezávisle. Donald Trump je inovátorem v tom, jak se rozhodl tohoto nového fenoménu fakticky v politice využívat,“ uvedl pro iDNES.cz ředitel zahraničního odboru Hradu.
Se Zemanem si rozumí
Americká diplomacie se nyní alespoň snaží následky Trumpových bojovných telefonátů a tweetů urovnat. Nový šéf diplomacie Rex Tillerson od začátku února obvolává americké hlavní spojence a ujišťuje je o odhodlání Washingtonu dodržet všechny spojenecké závazky.
Trump slíbil Abemu podporuTrump se v pátek setkal i s japonským premiérem Šinzóem Abem. Na následné tiskové konferenci v Bílém domě uvedl, že americko-japonské spojenectví je základem míru a stability v tichomořské oblasti a obě země tam budou prosazovat svobodu plavby a bránit se jaderné a raketové hrozbě KLDR. |
Pomáhá mu v tom i ministr obrany James Mattis, který na počátku února navštívil Jižní Koreu a zopakoval tam americké odhodlání bránit zemi před případným útokem ze Severní Koreje. Australany zase chlácholil republikánský senátor John McCain, který Trumpovy výroky vůči Canbeře označil za „zbytečné“ a „škodlivé“.
Existuje však několik málo světových politiků, s nimiž si Trump po telefonu srdečně popovídal. Jedním z nich je i Miloš Zeman, píše web Politico.
Nejmenovaný „politický operativec“ z Česka webu prozradil, že oba muži si osobně velmi rozuměli. „Očekávali jsme, že to půjde bez problému, překvapilo nás však, že to šlo až tak dobře. Byla tam dobrá chemie,“ uvedl zdroj.