Trump překvapil média surreálnou tiskovkou, zaskočil i své poradce

  12:00aktualizováno  13:05
Donald Trump má za sebou jednu z nejpodivnějších tiskových konferencí od nástupu do Bílého domu. Bojovné vystoupení, v němž se vrátil k víkendovým nepokojům v Charlottesville, vyvolalo v amerických médiích záplavu nechápavých reakcí. Trump podle CNN zaskočil i vlastní poradce. Jeho předchůdce Barack Obama mezitím trhal rekordy na Twitteru citátem Nelsona Mandely.

Americká média označují vystoupení amerického prezidenta v přízemí newyorského mrakodrapu Trump Tower za surrealistické a hovoří o něm jako o tiskové konferenci, jež bude patřit k určujícím okamžikům Trumpova prezidentství.

Den poté, co uklidnil republikány a jednoznačně odsoudil neonacistické skupiny při protestu v Charlottesville, prezident skoro nevysvětlitelně otočil a řekl, že mezi stoupenci krajní pravice, kteří nesli pochodně a svastiky a vykřikovali rasistická a antisemitská hesla, byli někteří „špatní lidé ... ale také velmi dobří lidé, na obou stranách“.

Fotogalerie

Opravdovým tajemstvím je, proč to udělal. Neměl žádný skutečný důvod se o den později k celé kontroverzi vracet.

Ale zjevně nemohl odolat a zdálo se, že chce dát průchod hněvu nad kritikou svého prvního sobotního prohlášení, které chtěl ospravedlnit tím, že excesy byly na straně stoupenců nadvlády bílé rasy i na straně jejich odpůrců, uvedl WSJ.

Trumpův argument, že mezi těmi, kdo prostě jen přišli demonstrovat proti stržení sochy konfederačního generála Roberta Leea, jsou i dobří lidé, je v rozporu s videem, na němž bílí nacionalisté vykřikují hesla jako „Židé nás nenahradí“ a „půda a krev“, poznamenal deník.

Trump na tiskovce vytáhl prohlášení, které četl v sobotu ve zjevné snaze ukázat, že přes kritiku byl jeho původní instinkt, že v Charlottesville bylo na vině „mnoho stran“, správný.

Reportáž ze zpravodajského kanálu Vice News.

Neméně ohromující byl i tón Trumpova ničím nespoutaného vystoupení. Přímočarý styl nenechával žádné pochyby: Toto je skutečný Trump, ne předem připravené pondělní vystoupení v Bílém domě, kdy se snažil napravit původní selhání, kdy neodsoudil bílé rasisty, uvedla CNN.

Bojovný a nespoutaný prezident Trump ukázal svou autentickou politickou duši, uvedla na svém webu televize CNN. Podle ní šlo možná o nejpamátnější tiskovou konferenci v historii amerických prezidentů a určitě se stane určujícím okamžikem jeho administrativy. Jeho výroky o bílých rasistech a neonacistech ve Virginii patřily k nejvíce surrealistickým momentům za poslední léta.

„Jádrem problému je muž v čele“

Prezident podle CNN svým vystoupením zaskočil i své poradce. Nedržel se totiž dohodnutého tématu (projekty infrastruktury), ale obhajoval své názory na viníky víkendových událostí v Charlottesville.

Personální šéf prezidentova úřadu John Kelly podle zdroje z Bílého domu marně doufal, že prezident toto téma opustí a vrátí se k infrastruktuře. Kelly Trumpovo energické vystoupení sledoval za modrým závěsem u řečnického pultu s napjatou tváří a občas skloněnou hlavou.

Mezi přihlížejícími Trumpovými spolupracovníky chyběl kdysi prominentní poradce Stephen Bannon, o jehož odchodu z prezidentova týmu se spekuluje stále častěji. I to zajímalo novináře a Trump domněnky nerozptýlil, když odpověděl: „Uvidíme, co bude.“

„V obou táborech jsou dobří a špatní“

Trump potěšil Ku Klux Klan a naštval i své republikány

List The New York Times napsal, že se Trump od rasistů a pravicových aktivistů s obtížemi distancoval už v kampani. Bývalý šéf Ku Klux Klanu Davide Duke v ní patřil k jeho stoupencům a Trump se proti těmto kruhům vyjádřil až pod tlakem jiných politiků a skupin.

Podle newyorského listu je znepokojivé, že se Trump projevuje stále stejně problematicky. Jeho základním nastavením je odveta. Cítí-li se ohrožen, uchyluje se k okázalosti. Politici doufali, že jmenování bývalého generála námořnictva Kellyho do funkce personálního šéfa Trumpova úřadu vnese do chaosu panujícímu v administrativě řád. Z tohoto důvodu se jiní také snaží vytlačit z Trumpova týmu provokatéra Bannona. Avšak jádrem problému nejsou spolupracovníci, nýbrž muž v čele, uvádí NYT.

Obama na Twitteru citoval Mandelu a trhal rekordy

K událostem v Charlottesville se vyjádřil i bývalý americký prezident Barack Obama, který si k tomu vypůjčil citát jiného bývalého prezidenta, jihoafrického bojovníka za lidská práva Nelsona Mandely.

„Nikdo se nerodí s nenávistí vůči lidem s jinou barvou pleti, jiným původem nebo náboženstvím,“ napsal Obama v prvním ze tří po sobě následujících příspěvků. „Lidé se musí nenávisti učit a pokud se umí naučit nenávidět, mohou se naučit i milovat, protože láska si do lidských srdcí najde cestu snáz než její opak,“ končí citát s odkazem na jeho autora.

První tweet, který Obama doprovodil svou fotografií se skupinou dětí různých ras, se stal podle BBC nejoblíbenějším příspěvkem v historii Twitteru. „Lajklo“ ho více než 3,1 milionu lidí, čímž Obama překonal i soustrastný tweet zpěvačky Ariany Grande po teroristickém útoku na jejím květnovém koncertě v Manchesteru. Tehdy na tlačítko „like“ kliklo 2,7 milionu lidí.

13.srpna 2017 v 02:06, příspěvek archivován: 16.srpna 2017 v 12:42

"No one is born hating another person because of the color of his skin or his background or his religion..." https://t.co/InZ58zkoAm

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Brexit bez dohody může ohrozit bezpečnost státu, hrozí i nedostatek léků

Policejní zásah před britským parlamentem, kde řidič najel do zábran (14. srpna...

Odchod Británie z Evropské unie bez dohody by ohrozil bezpečnost státu, prohlásil podle deníku The Guardian vysoce...

VIDEO: Ind utopil v řece auto, které dostal k narozeninám. Chtěl mít jiné

Ind poslal do řeky auto, které dostal k narozeninám, přál si jiné

Mladík ze severoindického města Jamuna Nagar minulý pátek natlačil do řeky své nové auto, které dostal od rodičů k...

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Advantage Consulting, s.r.o.
VŠEOBECNÁ SESTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 34 000 Kč

Najdete na iDNES.cz