Hlavní stratég Bannon v Bílém domě končí, potvrdila mluvčí spekulace

  • 127
Tým amerického prezidenta Donalda Trumpa opouští další člen. Hlavní stratég Bílého domu a někdejší šéf Trumpovy volební kampaně Steve Bannon v pátek skončí ve funkci. Domluvil se na tom s personálním šéfem Johnem Kellym, potvrdila mluvčí Bílého domu Sandersová. Kvůli nepokojům ve Virginii se Trumpovi rozpadl další poradní sbor.

Zprávu, že se blíží konec Bannona v Bílém domě, přinesl americký list New York Times. Podle jeho zdrojů podal výpověď už 7. srpna. Oficiální oznámení mělo přijít tento týden, ale bylo odloženo kvůli nepokojům ve Virginii (psali jsme zde), uvedl americký list s odkazem na zdroj blízký Bannonovi.

„Personální šéf Bílého domu John Kelly a Steve Bannon se v dnes (v pátek) společně domluvili, že Bannon po dnešním dni funkci opustí,“ uvedla Sandersová v prohlášení. „Jsme mu vděčni za práci, kterou odvedl a přejeme mu to nejlepší,“ pokračovala.

Trumpova pravá ruka: hrdý prorok populismu, který chce zbořit Washington

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj, který se případem zabýval, uvedla, že Bannon dostal šanci odstoupit s podmínkami, které si určí. „ V uplynulých týdnech prezident dospěl ke konečnému rozhodnutí,“ uvedl zdroj s tím, že Bannon dostal šanci odstoupit dobrovolně, ale administrativa věděla, že mu nakonec bude muset dát výpověď.

Bannon svou situaci tento týden také sám zhoršil, když poskytl rozhovor liberálnímu listu American Prospect, v němž podle některých podkopával Trumpovu politiku vůči KLDR. Sám Bannon se prý domníval, že mluví se zaměstnanci vysoké školy a rozhovor je mimo záznam.

„V Bílém domě je o jednoho rasistu méně, to však nic nemění na tom, kdo sedí za prezidentským stolem,“ řekl v reakci na Bannonovo propuštění mluvčí centrály opozičních demokratů Michael Tyler. „Donald Trump už desítky let přispívá k posilování nenávisti v komunitách. Patří k tomu i jeho nedávný pokus rozdělit naší zemi a dát hlas těm, kteří propagují nadřazenost bílé rasy,“ dodal.

Kritikové Bannona nešetřili

Bannon se stal terčem kritiky už několikrát v minulosti. Trump ho podle Reuters však dosud nepropustil, zejména kvůli jeho klíčové roli v prezidentské kampani. Trump by kvůli propuštění Bannona podle Reuters mohl přijít o řadu stoupenců z řad krajní pravice. Nicméně krok pravděpodobně přispěje ke zklidnění napětí mezi republikány.

Přestože republikáni disponují většinou hlasů v obou komorách Kongresu, dosud se jim nepodařilo splnit legislativní cíle, včetně změn v zdravotním systému. Nemalý podíl na tom mají právě vnitrostranické spory.

Steve Bannon

Trump dal Bannonovi výpověď přesně rok a den poté, co ho postavil do čela své kampaně.

Bannon hrál zásadní roli při Trumpových kontroverzních rozhodnutích, jakými byl například imigrační výnos, jehož prostřednictvím byl vstup do USA zakázán občanům několika převážně muslimských zemí.

Mnohými je považován za problematického politika s rasistickými a antisemitskými názory. Za jeho jmenování hlavním stratégem byl Trump silně kritizován. Bannon je spoluzakladatelem zpravodajského webu Breitbart.com, který byl pod jeho vedením znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou.

Trumpovi se rozpadají poradní sbory

Před několika dny Trump rozpustil své dva poradní sbory, protože ho po jeho komentářích ohledně rasových nepokojů ve Virginii začali opouštět jeho členové (psali jsme zde). Členové dalšího sboru - tentokrát výboru pro humanitní vědy - oznámili svou rezignaci v pátek. Informovala o tom agentura AP.

V pátečním dopise oznámilo rezignaci 16 ze 17 členů poradního výboru pro umění a humanitní vědy, mezi nimi i herec Kal Penn či umělec Chuck Close. „Rovnítko, které nesprávně protlačujete mezi neonacisty a jejich odpůrce, nemůže obstát. Fakt, že administrativa odmítla rychle a jasně odsoudit rakovinu nenávisti, jen napomáhá těm, kteří si přejí, aby Amerika byla nemocná,“ uvádějí v dopise členové výboru.

Trump pod tlakem. Kritika za rasové nepokoje ve Virginii se valí odevšad

„Kdybychom Vaši nenávistnou rétoriku ignorovali, podíleli bychom se na Vašich slovech i činech,“ stojí v dopise. „Teorie nadřazenosti bílé rasy, diskriminace a nevybíravé poznámky to nejsou americké hodnoty. Vaše hodnoty nejsou americké hodnoty. Musíme mít a máme hodnoty lepší. Pokud Vám to není jasné, pak Vás vyzýváme, abyste na svou funkci rezignoval,“ uvádí se v dopise členů poradního výboru.

Agentura Reuters napsala, že Trump se ocitá v čím dál větší izolaci. Jeho postoj k Charlottesvillu vyvolal silný odpor i u republikánů, tedy v řadách jeho domovské strany (více zde). Rasismus v reakci kritizoval americký ministr zahraničí Rex Tillerson a dále řada významných podnikatelů, ale také sportovců.

„Myslím, že je nyní více izolovaný, než si vůbec uvědomuje,“ komentoval situaci v televizním pořadu stanice Fox News republikán Newt Gingrich, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video