Umění diplomacie. Proč si Trump tentokrát odpustil divoké podání ruky

  20:43aktualizováno  20:43
V pozadí setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa a českého předsedy vlády Andreje Babiše se skrývá další diplomatická rovina. Proč pozvání do Bílého domu neobdržel prezident Miloš Zeman, co vyjádřil řečí těla Donald Trump a jaké dopady bude mít schůzka obou státníků komentovali pro iDNES.cz přední čeští odborníci.

Jedním z překvapení jednání se stalo přijetí českého premiéra v Bílém domě na nejvyšší úrovni, která dle diplomatického protokolu náleží setkáním s prezidenty. Premiéři se zde obvykle těší pouze potřesení ruky a společné fotografii.

Fotogalerie

Podle bývalého velvyslance v USA Michala Žantovského preferoval Donald Trump schůzku s premiérem Babišem částečně kvůli otevřené náklonnosti českého prezidenta Miloše Zemana k Číně a Rusku. 

„Je to zvlášť citlivé, protože sám Trump je obviňovaný z úzkého vztahu s Moskvou, což on popírá. Setkání se Zemanem by tyto spekulace mohlo oživit,“ říká Žantovský. 

Petr Kolář, který taktéž šéfoval české diplomatické misi ve Washingtonu, dodává, že problematický je pro Bílý dům i celý Zemanův přístup k zásadám liberálně-demokratickému systému. „Jde o Zemanův přístup k vládě práva, nezávislosti justice i ke svobodě slova. Bonmoty o tom, že novináře je třeba vyhubit, o prezidentovi mnohé vypovídají a Američané to nemohou ignorovat,“ říká Kolář.

Jasným signál podle Koláře Bílý dům vyslal také českým zpravodajským službám, o kterých se prezident Zeman dříve nelichotivě vyjádřil jako o „čučkařích“. Oproti tomu Babiš ve středu navštívil sídlo CIA ve virginském Langley. „Premiér zde pravděpodobně mohl slyšet, jak naši spojenci hodnotí kvalitu našich zpravodajských služeb,“ dodává Kolář.

Schůzka Trumpa a Babiše je úspěchem, reaguje většina českých politiků

Oficiálně pracovní setkání amerického prezidenta s českým premiérem však z protokolu zcela nevybočuje. Na rozdíl od USA je nejvyšší exekutivní figurou v České republice právě předseda vlády. „Z hlediska výkonu moci je premiér k setkání s americkým prezidentem ten pravý,“ míní Kolář. 

Zápas předloktí se nekonal

Podle Noemi Zárubové, odbornice na nonverbální komunikaci, zvládl Andrej Babiš jednání s americkým prezidentem profesionálně. „Než začal hovořit, měl ruce sepjaté, což značí nervozitu. Potom ovšem ruce rozpojil a používal normální, uvolněná gesta,“ říká Zárubová. Ležérnost, která je premiérovi vlastní při projevech k veřejnosti, Babiš podle odbornice záměrně omezil. 

Trump si podle Zárubové počínal sebevědomě, ale přátelsky. „Rukama tvořil takzvanou ‚kostelní věž‘, což je sebevědomé gesto, které Trump užívá velmi často. Při sezení kolenem zasahoval až do prostoru Andreje Babiše, nebyl to ale projev agrese. Trump je zkrátka dominantní za každou cenu. K Babišovi  napřáhl ruku s otevřenou dlaní, což je na Trumpovy poměry velmi vstřícné gesto,“ míní Zárubová. 

Jsem z toho trochu nervózní, přiznal před setkáním s Trumpem Babiš

Donald Trump je svými agresivními stisky ruky již pověstný, Babiše jím však neobdařil. „Potřesení rukou bylo standardní, krátké a zdvořilé. Nešlo o žádné přetahování, Trump se nesnažil o dominanci,“ míní bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Podle Žantovského se Trump se s Babišem nemá potřebu přetahovat, protože oba stojí v čele zemí s odlišnou velikostí i významem. „Celý charakter přijetí měl naznačovat vstřícnost a vlídnost z americké strany. To je pozitivní,“ říká bývalý velvyslanec v USA.

České republice pomáhá, že ji Trump zná

Snahu o navázání přátelství podle odborníků signalizuje také datum jednání, které Bílý dům naplánoval na výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Babiš na setkání připomněl, že Masarykova manželka byla původem Američanka. „Při této zmínce se Trump viditelně usmál, ačkoliv s úsměvy obvykle šetří,“ vypichuje Zárubová.

Rovina osobních vztahů a lidských příběhů je totiž v americké zahraniční politice důležitá, zejména pro současného prezidenta. „Trump vnímá svět na základě osobních zkušeností, mezilidských vztahů a atmosféry rozhovorů. Že Československo v minulosti navštívil a ví, kde naše země leží, je pro česko-americké vztahy přínosné,“ říká Forejt. 

Trump zapomněl na focení s Babišem. Manželky s úsměvem krčily rameny

Jako skvělý tah vidí také Babišovo pozvání do Čech pro Ivanku Trumpovou. Společenskou rovinu setkání podle Forejta pomohla zdůraznit i přítomnost manželek obou státníků, která při oficiálně pracovních jednáních v Bílém domě zdaleka není běžná. 

Dámy sice na začátku setkání čelily menšímu rozčarování, když prezident Trump vynechal plánované focení před vstupem do Bílého domu, šlo však o rutinní a nepodstatné pochybení. „Není věcí prezidenta, aby si takové věci pamatoval, focení mu měl připomenout některý protokolista. Nemyslím si, že to návštěvu narušilo a obě první dámy to zvládly s přehledem,“ míní Žantovský. 

Česká republika je zpět na americké mapě

Úsilí Američanů bylo patrné také na jednání delegací, na které vyslali „hvězdný tým.“ S Čechy jednali mimo jiné ministr zahraničí Mike Pompeo, poradce prezidenta pro národní bezpečnost John Bolton, ministr energetiky Rick Perry, či poradce prezidenta pro kybernetickou bezpečnost Joshua Steinman.

Podle českého kyberatašé ve Washingtonu Daniela Baggeho jednání vysoce přesahovalo standardy formálních schůzí na podobné úrovni. „Bylo to velmi konkrétní, jednalo se o specifických projektech. Předseda vlády přišel na jednání s jasnou vizí toho, čeho chce dosáhnout,“ uvedl Bagge, který se jednání přímo účastnil. 

DOKUMENT: Společné prohlášení Donalda Trumpa a Andreje Babiše

Delegace řešily téma zachování otevřených obchodních vztahů, podpory vzájemných investic, obrany, energetiky a také kybernetické bezpečnosti. Právě v této oblasti má Česká republika ve Spojených státech vynikající pověst. „V Bílém domě bylo naše úsilí v oblasti kyberbezpečnosti pozitivně skloňované i na jednáních delegací USA a Izraele,“ poznamenal Bagge.

Také Michael Žantovský hodnotí jednání pozitivně, zejména v kontrastu s dosavadní „neprofesionální“ podobou česko-amerických vztahů. Ovšem zda se čtvrteční jednání odrazí v nových společných projektech, mezinárodních smlouvách nebo bližší spolupráci zpravodajských služeb, bude podle bývalého velvyslance záviset především na iniciativě konkrétních resortů a soukromých firem. 

„Nejdůležitější na celém jednání je návrat České republiky a možná i celé střední Evropy na mapu zahraniční politiky Spojených států,“ shrnuje Žantovský. 

Jedním dechem ovšem dodává, že USA od České republiky zajisté něco chtějí. „Diplomatické vztahy mají vždy dvě strany a každá chce něco získat. Musíme proto být realisté,“ uzavírá.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

Huawei je nebezpečná firma, osočil Trump čínského výrobce telefonů

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil čínskou firmu Huawei za velmi nebezpečnou. Zároveň však naznačil, že...

Le Penová neuspěla s odvoláním. Musí vrátit miliony ze zneužitých náhrad

Předsedkyně francouzské strany Národní sdružení Marine Le Penová (23. května...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová musí vrátit Evropskému parlamentu 300 000 eur (7,7...

Z Mostu SNP v Bratislavě se zřítila dívka, pád z 80 metrů ji ale nezabil

Most SNP v Bratislavě

Z vyhlídky nad bratislavským Mostem Slovenského národního povstání ve středu odpoledne spadla 17letá dívka. Zřítila se...

Najdete na iDNES.cz