Pondělí 16. prosince 2019, svátek má Albína
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 16. prosince 2019 Albína
PONDĚLÍ 24. ZÁŘÍ 2001
23:35
Generální ředitelka Světové zdravotnické organizace (WHO) Gro Harlem Brundtlandová vyzvala vlády, aby se připravily na možné útoky chemickými a biologickými zbraněmi. "Škody způsobené záměrným použitím činidel jako antrax nebo virus neštovic mohou být omezeny díky účinné reakci zdravotnických služeb, avšak státy musí být připraveny na to, aby čelily takovým mimořádným situacím," varovala.
23:03
Keňa obdržela seznam asi 200 lidí hledaných Spojenými státy v souvislosti s útoky na New York a Washington. Informovala o tom místní televize. Podle ní policie zpřísnila kontroly na hranicích se sousední Tanzanií a Ugandou.
23:01
Všechna práškovací letadla v USA musejí nejpozději do dnešní půlnoci východoamerického času (úterý 6.00 SELČ) přistát. Oznámil to americký ministr spravedlnosti John Ashcroft. Podle něj k tomuto rozhodnutí přistoupila vláda z obav kvůli jejich zneužití k chemickému nebo biologickému útoku.
21:05
Maďarský parlament rozhodl, že Spojené státy mohou využívat vzdušný prostor a pozemní zařízení Maďarska pro humanitární mise v Afghánistánu.
19:36
Rusko hodlá podpořit afghánskou protitalibanskou opozici dodávkami zbraní a vojenské výzbroje.
19:28
Parlamentní shromáždění Rady Evropy je pro zřízení střediska pro monitorování bezpečnosti ve městech. To by mělo shromažďovat statistické údaje ze 43 členských zemí.
19:23
Podle zpravodaje České televize v Pákistánu je mezi uprchlíky ze sousedního Afghánistánu i mnoho bojovníků vládního islámského hnutí Taliban. V utečeneckých táborech podle něho verbují mladé muže do boje.
19:17
V USA, Velké Británii i Izraeli roste poptávka po plynových maskách. Zatímco před 11. zářím stály masky v USA kolem 15 dolarů, nyní je cena o deset dolarů vyšší. Nové zásoby, které obchody s vojenským vybavením očekávají, už se prý budou prodávat až za čtyřicet dolarů.
18:47
Pět Afghánců zatkla italská policie poblíž velvyslanectví USA ve Vatikánu. Podle ministra vnitra Claudia Scajoly jsou nyní vyslýcháni. Dodal, že muži u sebe měli materiály s vytyčenou trasou cesty.
18:08
Egyptský prezident Husní Mubarak prohlásil, že stojí po boku Spojených států v jejich válce proti terorizmu. Dodal ale, že Washington ještě musí zveřejnit důkazy týkající se původců atentátů z 11. září.
17:31
Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že jeho země otevře vzdušný prostor pouze pro humanitární lety. Stejný postoj dal najevo i středoasijský Turkmenistán.
16:52
Pákistán umožní části afghánských uprchlíků, kteří se snaží utéct ze strachu před možnými útoky USA, vstup na své území. Oznámil to úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Islámábádu.
16:48
Zvýšený počet běženců z krizových oblastí lze podle ministra vnitra Stanislava Grosse očekávat po případných vojenských operacích v Asii. Rezort vnitra proto chce zvýšit kapacitu azylových a záchytných zařízení pro cizince. Měla by být také urychlena azylová řízení s nynějšími žadateli.
16:01
Dubajská televize (Spojené arabské emiráty) Jazeera říká, že bin Ládin vyzývá Pákistánce, aby bojovali proti křižáckému tažení Američanů.
16:00
Ukrajina přistoupila na to, že v případě nutnosti poskytne svůj vzdušný prostor Spojeným státům pro přelety vojenských letounů. Oznámil to předseda Národní bezpečnostní rady Jevhen Marčuk s tím, že toto rozhodnutí musí ještě potvrdit ukrajinský prezident.
15:46
Prezident USA George Bush nařídil zmrazit konta teroristům a jejich organizacím. Chce jim tak zamezit v přístupu k finančním prostředkům. - Bush zmrazil konta teroristů
15:20
Íránští policisté ozbrojení obušky rozehnali před britským velvyslanectvím v Teheránu demonstraci na protest proti nadcházející návštěvě britského ministra zahraničí Strawa. Zatčeno bylo asi 50 lidí.
15:01
Afghánské vládní hnutí Taliban převzalo kontrolu nad kancelářemi OSN v Kandaháru. Agentuře Reuters to řekla mluvčí Organizace spojených národů.
14:51
Vatikán sice dává přednost nenásilnému řešení krize po útocích 11. září na New York a Washington, ale podle svého mluvčího Joaquina Navarro-Vallse pochopí, když USA přikročí k sebeobranným krokům v zájmu obrany svých lidí před budoucími hrozbami.
14:23
Generální tajemník NATO George Robertson očekává, že Spojené státy na středeční schůzce ministrů obrany aliance požádají své spojence o pomoc v boji proti terorismu. "Očekávám, že požádají o pomoc, a jsem si naprosto jist, že 18 ministrů bude chtít stát bok po boku se Spojenými státy v útoku proti terorismu," řekl Robertson.
13:56
Vláda v Athénách umožnila vstup amerických vojenských letounů do řeckého vzdušného prostoru. Požádaly je o to USA, které připravují odvetu za teroristické útoky z 11. září.
13:47
Pákistán stahuje všechny své diplomaty z afghánského území. Agentuře Reuters to řekl mluvčí pákistánského ministerstva zahraničí. - Taliban mobilizuje 300 tisíc mužů
13:45
První oddíly amerických armádních jednotek zvláštního určení dorazily v neděli do Tádžikistánu a Uzbekistánu. Informovala o tom bez uvedení bližších podrobností ruská agentura RIA-Novosti. Agentura Interfax již o víkendu informovala, že dva americké vojenské letouny přistály v Uzbekistánu.
12:58
Vůdce afghánského vládního hnutí Taliban žádá stažení amerických vojsk z oblasti Perského zálivu a říká, že smtr Usámy bin Ládina krizi nevyřeší. "Amerika bude čelit krvavé válce, když nezmění svou politiku na Blízkém východě," dodal.
12:37
Afghánská opozice popřela přítomnost britských zvláštních jednotek jako předvoje amerického vojenského útoku proti radikálnímu hnutí Taliban v zemi. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčího opozice Muhammada Habíla.
12:29
Podle italského tisku bodou moci prefekti povolat armádu na ochranu měst, historických památek a rizikových objektů. Stejně tomu bylo během války v Perském zálivu. Opatření jsou zavedena vzhledem k nebezpečí teroristických útoků. Mají být chráněny především chemické závody, skladiště vojenského materiálu, pohonných hmot a výbušnin.
11:59
Ministři obrany NATO se ve středu mimořádně sejdou v Bruselu kvůli důsledkům teroristických útoků v USA. Uvedly to nejmenované zdroje v alianci. Podle nich není jasné, zda Washington využije schůzky k předložení důkazů slibovaných americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem, jež by umožnily použít klauzuli o vzájemné obraně a otevřely tak cestu k případné kolektivní vojenské odvetě.
11:38
Afghánské opoziční síly dobyly město Zárí Bazar, 100 kilometrů jižně od Mazáre šarífu, na severu země, sdělil mluvčí afghánského vládního hnutí Taliban Abdal Hadží Mutmajn. Opoziční jednotky se snaží využít svázaných rukou Talibanu, jehož milice soustředily veškeré síly na odražení očekávaného útoku Spojených států.
10:45
Afghánské vládní hnutí Taliban hodlá zmobilizovat do svaté války proti Spojeným státům až 300 tisíc mužů. Agentuře AFP to sdělil talibanský ministr obrany. - Taliban mobilizuje 300 tisíc mužů