Strugar u odvolacího soudu neuspěl. Senát mu přidal ještě bezdůvodné ničení města a útoky na civilní objekty. (Foto z roku 2003)

Strugar u odvolacího soudu neuspěl. Senát mu přidal ještě bezdůvodné ničení města a útoky na civilní objekty. (Foto z roku 2003) | foto: Profimedia.cz

Tribunál zmírnil trest pro chorého generála, který bombardoval Dubrovník

  • 15
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii zmírnil rozsudek nad někdejším jugoslávským generálem Pavlem Strugarem. Ten byl před třemi roky odsouzen za bombardování Dubrovníku koncem roku 1991. Kvůli chatrnému zdraví mu soud snížil trest o půl roku z původních osmi let.

Dnes pětasedmdesátiletý Černohorec byl obviněn z válečných zločinů v souvislosti s útoky na starobylé chorvatské přístavní město Dubrovník v období od října do prosince 1991. Soud před třemi lety rozhodl, že ačkoliv bombardování středověkého města osobně nenařídil, nezabránil útoku na civilisty a ničení historických památek.

Centrum města ze sedmého století je od roku 1979 na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Odvolací soud verdikt nad Strugarem potvrdil, a navíc ho rozšířil o další dva body: bezdůvodné ničení města a útoky na civilní objekty.

"Strugar byl způsobilý zabránit nezákonnému ostřelování starého města a potrestat své podřízené," uvedla ve zdůvodnění rozsudku předsedající soudkyně Andresia Vazová. "Strugar mohl vědět,... že se jeho podřízení chystali spáchat zločiny, ale nic proti tomu nepodnikl," dodala.

Bývalý generál, který se vzdal tribunálu dobrovolně v říjnu 2001, od počátku trvá na své nevině. Při vynášení rozsudku neprojevil žádné emoce.

. OBLÉHÁNÍ DUBROVNÍKU

Srbské jednotky Dubrovník oblehly poté, co Chorvatsko v roce 1991 vyhlásilo nezávislost na tehdejší Jugoslávii.

Srbské jednotky město obklíčily a začaly ostřelovat. Při tom zahynuly desítky lidí, zničeno bylo více než 100 kulturních a církevních památek.

Obvinění proti Strugarovi se vztahují pouze k jednomu dni - 6. prosinci - kdy jednotky pod jeho velením bombardovaly město, zabily při tom dva lidi a zničily mnoho budov. Žádná z nich podle žalobců nesloužila k vojenským účelům.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek