ČTVRTEK 4. října 2001
23:05
Česká republika zatím nebyla požádána o posílení jednotek NATO na Balkáně ani o pomoc při odvetném útoku USA proti teroristům. V pořadu "21" na ČT to řekl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.
21:24
Předseda izraelské vlády Ariel Šaron vyzval západní státy, zejména USA, aby se nepokoušely "dohodnout s Araby na účet Izraele" a neopakovaly situaci z roku 1938. Tehdy opustily Československo.
20:49
Americká vláda je připravena poskytnout asi tři miliardy dolarů jako pomoc těm státům unie, které byly nejvíce postiženy teroristickým útokem. Peníze budou směrovány přímo k těm lidem, kteří v důsledku tragických událostí ztratili zaměstnání.
20:28
Moskva nechce komentovat zprávy, podle kterých Rusko letos v březnu poskytlo Radě bezpečnosti OSN informace o údajných základnách saúdskoarabského islámského radikála Usámy bin Ládina v Afghánistánu včetně zmínky, že na jedné z nich působí mimo jiné Češi. "Nemůžeme vám k této zprávě nic sdělit," řekl představitel informačního odboru ruského ministerstva zahraničí.
19:55
Prezident USA George Bush telefonicky poděkoval svému polskému kolegovi Aleksanderovi Kwašniewskému za solidaritu Poláků vůči Americe po teroristických útocích. Po telefonickém rozhovoru obou státníků o tom informovala kancelář pro vztahy s tiskem polského prezidenta.
19:54
Přes 50 převážně mladých lidí demonstrovalo v podvečer na Václavském náměstí proti připravované odvetě USA. Půlhodinová demonstrace skončila bez incidentů.
18:55
Mise Spojených států při NATO v Bruselu vysoce ocenila a zvlášť poděkovala České republice za stanovisko vlády k požadavkům, které USA předložily v souvislosti s nadcházející kampaní proti terorismu. Českým novinářům to v Bruselu oznámil velvyslanec ČR při NATO Karel Kovanda.
18:53
I když se USA připravují na úder v Afghánistánu v odvetě za teroristické útoky z 11. září, americká armáda se zárověň chystá shazovat potraviny tisícům uprchlíků v afghánském vnitrozemí. Ministerstvo obrany je připraveno poskytnout potraviny, které by se shazovaly z letadel v oblastech Afghánistánu, kde uprchlíkům hrozí hlad, řekl mluvčí Pentagonu Bryan Whitman.
18:44
Senát Spojených států amerických poděkoval Pákistánu za jeho pomoc v úsilí v boji proti terorismu.
18:37
V kampani proti teroristické organizaci Al-Káida Usámy bin Ládina poskytne Česká republika spojencům mimo jiné i svůj vzdušný prostor.
18:10
Čeští zákonodárci jsou vesměs proti zveřejňování důkazů o účasti teroristy Usámy bin Ládina a jeho organizace Al-Káida na útocích proti USA. Politici soudí, že odtajnění důkazů by mohlo ohrozit úspěšnost operace proti teroristům.
17:41
Britská vláda zveřejnila dokument, který shrnuje její závěry o vině saúdskoarabského milionáře Usámy bin Ládina a jeho skupiny Al-Káida za teroristické útoky proti USA. Podle dokumentu je vláda přesvědčena, že bin Ládin a Al-Káida provedli útoky 11.září. Navíc mají i nadále vůli a zdroje v podobných akcích pokračovat. - Blair zveřejnil dokument o bin Ládinově vině (celý dokument)
17:38
Americký prezident George Bush oznámil, že Washington poskytne humanitární pomoc ve výši 320 milionů dolarů, která by měla zmírnit životní podmínky afghánských uprchlíků proudících ze země v souvislosti s očekávaným americkým odvetným úderem za teroristické útoky.
17:13
Jednání britského premiéra Tonyho Blaira s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem v pátek odpoledne by mělo trvat čtyři hodiny. Sdělilo to pákistánské ministerstvo informací pro CNN. Pákistánský tisk rovněž spekuluje o možném setkání Blaira s vyslancem Talibanu v Pákistánu.
17:09
Zeman s doprovodem zhlédl ukázky cvičení elitní české průzkumné jednotky. Vojáci předvedli slaňování z vrtulníku, výsadek, přepadení objektu, nastražení léčky a další operace, které má jednotka za úkol provádět v týlu nepřítele. Premiéra zaskočil mladý muž, který se mu spustil za zády ze vzrostlého smrku bez větví, aniž si toho Zeman všiml. - Více
16:56
Česká republika je v souvislosti s plánovanou vojenskou odpovědí Spojených států na teroristické útoky z 11. září připravena podílet se na humanitární pomoci Pákistánu, řekl ministr zahraničí Jan Kavan.
16:40
V USA byl obnoven povoz na washingtonském letišti Reagan National, které dosud zůstávalo po teroristických útocích stále uzavřeno. V prvním letadle startujícím z letiště v těsné blízkosti centra města byl Jim Gilmore, guvernér státu Virgina, v jehož sousedství Washington leží, a virginský senátor George Allen. Na zpáteční cestě do něj v New Yorku nasedne washingtonský starosta Anthony Williams.
16:40
Americký ministr obrany Donald Rumsfeld se sešel s ománským sultánem Kábusem bin Saídem. Jednali o tom, jak by mohl sultanát, který je na dostřel od Afghánistánu, přispět k chystané kampani proti teroristům.
16:35
Kypr oznámil, že dal Spojeným státům na jejich žádost k dispozici svůj vzdušný prostor a letiště. Mluvčí kyperské vlády Michalis Papapetru řekl, že vláda ode dneška na neurčitou dobu povolila americkým letadlům používat vzdušný prostor a všechna letiště.
16:20
Čeští komunisté požadují přestěhování rozhlasové stanice Radio Svobodná Evropa/Radio Svoboda z bývalé parlamentní budovy v centru Prahy do střeženého vojenského objektu. Na tiskové konferenci to řekl člen branného a bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny za KSČM Václav Frank. Poslanec je přesvědčen, že takových vhodných a volných objektů je v blízkosti hlavního města dostatek. Komunisté by však podle něj považovali za ideální, kdyby tato americká rozhlasová stanice, která vysílá i do muslimských zemí, ČR opustila.
16:15
Severoatlantická aliance schválila seznam požadavků, které jí ve středu předložily USA. NATO je nyní plně ve hře, v politickém i vojenském smyslu, poznamenal jeden západní představitel aliance. - Pákistán: Bin Ládina lze obvinit
16:00
Palestinský extremista, převlečený za izraelského vojáka, zabil v Afule dva Izraelce a deset jich zranil. Ozbrojenec, který zahájil palbu na autobusové zastávce v centru města, se nakonec zastřelil.
15:48
Írán vyslal k východní hranici s Afghánistánem tisíce vojáků, aby uzavřely hranici a zabránily afghánským uprchlíkům pronikat do země. Hloubí zde zákopy, natahují ostnaté dráty a kladou elektronická zařízení. Podle OSN by se mohlo do Íránu snažit dostat na 400 tisíc afghánských běženců.
15:45
Ruské letadlo, které se na cestě z Tel Avivu zřítilo do Černého moře, roztrhal výbuch. Nevylučuje se atentát. Ruský prezident Vladimír Putin řekl, že to mohl být teroristický čin. - USA: Ruský letoun byl sestřelen
 
15:24
Odvetný útok za nedávné atentáty na New York a Washington nezačne podle prezidenta Václava Havla před návratem amerického ministra obrany Rumsfelda z cesty po zemích Středního a Blízkého východu. Řekl to český prezident Václav Havel novinářům. Rumsfeld jedná v islámských zemích na nejvyšší úrovni o kampani proti terorismu. Dnes má jednat v Ománu a Egyptě, později v Uzbekistánu.
15:14
15:02
Izrael zastavil až do odvolání všechny lety z letiště v Tel Avivu. Kolem poledne se zřítilo ruské letadlo, které tu odstartovalo. Na palubě došlo z neznámých příčin k výbuchu. - USA: Ruský letoun byl sestřelen
14:57
"Podporujeme boj proti terorismu a terorismus odsuzujeme, ale naše jednotky se žádné akce nezúčastní. Egyptská armáda je tu od toho, aby chránila Egypt," řekl prezident Mubarak v projevu v národní televizi. Mubarak, který se má později sejít s americkým ministrm obrany Rumsfeldem, uvedl, že Rumsfeld sem nepřichází žádat o pomoc nebo z podobných důvodů. "Přichází sem, abychom si vyměnili názory na situaci v regionu," zdůraznil.