Trump v čele USASTRATÉG: Trumpova pravá ruka Bannon KOMENTÁŘ: Diktátoři už se těší PROTESTY: V USA demonstrují tisíce lidí |
Pompeo, Flynn i Sessions v pátek přijali Trumpovu nabídku na obsazení klíčových postů, uvedla televize CBS a agentura Bloomberg.
Bývalý šéf vojenské rozvědky DIA Flynn, kterému bude příští měsíc osmapadesát let, byl blízkým poradcem Trumpa v předvolební kampani.
V minulosti proslul jako tvrdý kritik Obamovy administrativy, je také zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Do výslužby odešel před dvěma lety.
Poradce pro národní bezpečnost je vedle ministrů obrany a zahraničí jednou z klíčových postav americké Národní bezpečnostní rady (NSC). Kancelář má přímo v Bílém domě a kromě samotného prezidenta se nikomu nezodpovídá.
Vystudovaný právník Sessions, který v minulosti zastával post alabamského ministra spravedlnosti, je považován za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů. Server Politico ho před časem označil za ikonu republikánského konzervativního hnutí Tea Party (více o Tea Party čtěte zde).
V čele ministerstva spravedlnosti bude Sessionsovi náležet titul generálního prokurátora (attorney general). Jeho nominaci musí napřed schválit americký Senát, kde mají republikáni většinu. Případné odvolání pak už bude zcela v Trumpově kompetenci.
Sessions byl podle portálu altoday.com prvním z úřadujících republikánských senátorů, kdo Trumpa veřejně ve stranických primárkách podpořil. S Trumpem sdílí i názor na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, aby se zabránilo migrantům v živelném vstupu do USA.
Pompeo, který se rovněž hlásí k Tea Party, zasedá od roku 2011 ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu a v Kongresu proti ujednání hlasoval. Pompeo požádal o íránské vízum s tím, že se chce osobně ujistit o dodržování dohody; Teherán v červnu jeho žádost odmítl.