Pod italskou pláží povede plynovod, místní cítí od Hnutí pěti hvězd zradu

  15:00aktualizováno  15:00
Mnohé jižany si italské Hnutí pěti hvězd v jarních volbách získalo slibem, že skoncuje s plány postavit 877 kilometrů dlouhý Trans-adriatický plynovod vedoucí z Kaspického moře až na italskou pláž v městečku San Foca. Vláda se ovšem projektu nedávno přestala bránit a voliči, kteří dostali politickou stranu na vrchol, větří zradu.

„Doufali jsme, že budou mít alespoň stopu upřímnosti a transparentnosti, což o sobě tak často tvrdí,“ řekl deníku The New York Times Alfredo Fasiello z přímořské vesnice San Foca, který doufal, že nová vláda, jak slibovala, stavbě plynovodu zabrání. 

Lídr Ligy Matteo Salvini ovšem nedávno zdůraznil, že se Trans-adriatický plynovod (TAP) musí co nejdříve dokončit, protože sníží ceny plynu a pomůže chudému jihu Itálie. 

Proti plynovodu, který má být dokončen v roce 2020, protestuje velká část obyvatel v Apulii. Tento kraj pyšnící se známým malebným pobřežím, tyrkysovou vodou a olivovými sady byl pro úspěch nynějších vládních stran v letošních volbách velmi důležitý.

Aktivistům na projektu, který má stát čtyři a půl miliardy eur (115 miliard korun), vadí především možný dopad na životní prostředí. Podle agentury Bloomberg se kvůli plynovodu z oblasti bude muset odstranit šestnáct set olivovníků. 

Místním se také nelíbí, že má plynovod vést pod jednou z nejkrásnějších pláží v Apulii a nedokážou si představit, že se mají slunit přímo nad obří trubkou plnou zemního plynu.

Fotogalerie

„Pokud nás Pět hvězd zradí, nezískají tady už jediný hlas,“ řekl Fasiello. „Nebudou se moct ukázat na zdejších plážích. A nejde jenom o tuto oblast. Všichni budou vědět, že se jim nedá věřit,“ dodal.

Itálie dováží devadesát procent energie a Spojené státy společně s Evropskou unií stavbu nového plynovodu prosazují jako strategickou prioritu, která má omezit závislost Evropy na ruském plynu a ropě.

Americký prezident Donald Trump stavbu plynovodu podporuje jakožto konkurenta ruského plynovodu Nord Stream 2. Sputnik, zpravodajský kanál pod kontrolou Kremlinu, o Trans-adriatickém plynovodu nedávno prohlásil, že jde o „Trumpův nástroj“ v ekonomické válce s Ruskem.

Italské Hnutí pěti hvězd i jeho vládní partner Liga jsou naopak jasnými odpůrci sankcí proti Rusku a snaží se rozvinout bližší vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ani jednu ze stran tedy k náhlé změně stanoviska nejspíš nepřiměla strategie omezit ruský vliv v zemi.

Pravděpodobnější možností je, že vláda ustupuje tlaku Spojených států, Evropské unie a mezinárodních obchodních zájmů. Ztráta věrohodnosti v očích budoucích investorů a pokuty v řádech miliard eur v případě, že z projektu sejde, se politikům také nejspíš moc nezamlouvají.

Předseda apulijské vlády Michele Emiliano, který je členem Demokratické strany, alianci s Hnutím pěti hvězd podporoval. Tvrdí, že byla tato strana „zvolena, aby skoncovala s TAP“, teď však nedokáže najít odvahu oznámit svým přívržencům, že se tak nakonec nestane.

„Pět hvězd bylo proti a teď, když jsou u moci, už si nejsou tak jistí,“ řekl pro The New York Times Federico Giannone, který v oblasti prodává ryby a bojí se, že projekt bude mít pro jeho obchod neblahé následky. „Názory politiků jsou jako vítr,“ dodal.

Trans-adriatický plynovod má vést do regionu Apulie, který se nachází v podpatku Apeninského poloostrova.

Trans-adriatický plynovod má vést do regionu Apulie, který se nachází v podpatku Apeninského poloostrova.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Čínští dělníci se hlásí o svůj podíl, chtějí víc než jen drobky

Čínský dělník

Pro člověka, který se živí rukama, je život v Číně neobyčejně tvrdý. S tím, jak se v zemi dál rozevírají nůžky mezi...

Írán je sponzor terorismu. Postavme se mu, vyzval spojence Pence

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Přišel čas, aby evropští spojenci Spojených států vypověděli dohodu o íránském jaderném programu, a aby stáli za...

Najdete na iDNES.cz