Tragicky zesnulý Lech Kaczynski byl zastáncem tvrdé ruky

  10:59aktualizováno  10:59
Polský prezident Lech Kaczynski, který zahynul při havárii letadla na ruském vojenském letišti Smolensk, představoval na polské politické scéně představitele tvrdé ruky. Se svým bratrem Jaroslawem se vyhoupli k moci se svojí stranou Právo a spravedlnost.

Fotografie polského prezidenta Lecha Kaczynského. (10.4. 2010) | foto: AP

Lecha Kaczynského znali Poláci už od jeho dětství, kdy společně se svým bratrem-dvojčetem Jaroslawem ztvárnil hlavní roli v populárním filmu Dva, kteří ukradli měsíc.

Šedesátiletý prezident si ve své dosavadní kariéře vybudoval image silného politika, který se netajil konzervativními názory a nekompromisně se snažil vymýtit zločin z polské společnosti. Tak se profiloval i v pravicové vládě Jerzyho Buzka, v níž zastával post ministra spravedlnosti, ale i později i jako primátor Varšavy.

Rozhodujícím obdobím na cestě Kaczynského k moci se stal podzim 2005, kdy v parlamentních volbách vyhrála strana Právo a spravedlnost (PiS), vedená jeho bratrem Jaroslawem. Sourozenecké duo dokázalo přesvědčit voliče, že po letech levicové vlády stíhané korupčními aférami uzrál čas na výměnu politického vedení v zemi.

Lech Kaczynski tehdy porazil v souboji o post hlavy státu Donalda Tuska a už jako prezident jmenoval v polovině následujícího roku svého bratra předsedou vlády (2006 až 2007).

V zahraniční politice se Kaczynski vyslovoval zejména pro obhajobu polských zájmů - vůči Rusku a Německu, ale i v rámci Evropské unie. Byl i pro aktivní angažmá své země při řešení světových konfliktů - krátce po svém nástupu do funkce schválil proti vůli většiny občanů prodloužení účasti polských vojáků v irácké mírové misi.

Poté, co se v listopadu 2007 stal premiérem Donald Tusk, spory konzervativně orientovaného prezidenta s liberálním premiérem se staly koloritem polské politiky.

S manželkou Mariou měl Kaczyński dceru Martu. Polský prezident byl už i dědečkem, jeho vnučka se jmenuje Ewa.

Cesta k moci

Lech Kaczynski se narodil 18. června 1949 ve Varšavě, v létě by oslavil jednašedesáté narozeniny. Vystudoval práva na Varšavské univerzitě. Prezidentem Polské republiky se stal v prosinci 2005.

Od roku 1971 působil jako asistent na katedře pracovního práva Gdaňské univerzity. V sedmdesátých letech se angažoval v opozičním hnutí, mimo jiné ve Výboru na obranu dělníků (KOR).

Stál u vzniku Solidarity a v osmdesátých letech se stal jedním z nejbližších spolupracovníků Lecha Walesy. Na sklonku komunistického režimu se zúčastnil rozhovorů u kulatého stolu. V letech 1989 až 1991 byl senátorem, v období 1991 až 1993 poslancem Sejmu.

V roce 1991 působil jako poradce v kanceláři prezidenta Walesy, o rok později byl jmenován předsedou Nejvyššího kontrolního úřadu (NIK) a ve funkci působil tři roky. V roce 1995 kandidoval na prezidenta, předčasně však z klání odstoupil. Ve vládě Jerzyho Buzka byl ministrem spravedlnosti (2000 až 2001). Poté byl v období primátorem hlavního města Varšavy. Prezidentem republiky byl zvolen 23. října 2005 a funkci vykonával od 23. prosince téhož roku.

V roce 1990 založil s bratrem Jaroslawem politickou stranu Dohoda středu (PC), což jim vyneslo obvinění ze štěpení Solidarity. V roce 2001 spoluzakládal stranu Právo a spravedlnost (PiS), v jejím čele stál do roku 2003. Členem strany byl do 3. června 2006, poté se stal čestným předsedou strany.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

Najdete na iDNES.cz