Jádro nás ochrání, věří vůdce KLDR. Američané vyslali další válečnou loď

  6:48aktualizováno  7:57
Spojené státy vyslaly k pobřeží Korejského poloostrova torpédoborec USS McCain používaný k protiraketové obraně. Informovala o tom agentura Reuters, jež se odvolává na nejmenovaného činitele americké obrany. V úterý pak severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jaderné zbraně jsou podle něj zárukou ochrany KLDR, a nařídil spuštění jaderného reaktoru v Jongbjonu.

Torpédoborec USS McCain na archivním snímku amerického námořnictva (2. dubna 2013) | foto: Reuters

Šlo by tak o další krok americké armády v regionu, kde komunistická Severní Korea v posledních týdnech zintenzivnila vojenské výhrůžky vůči Jihu a jeho spojencům. Válečné plavidlo USS McCain je vybaveno systémem používaným k obraně proti balistickým střelám.

Jongbjonský reaktor

KLDR v úterý ráno prostřednictvím severokorejské agentury KCNA ohlásila, že hodlá opětovně spustit jaderné reaktory ve výzkumném centru Jongbjon. "Tento krok posílí naše jaderné síly jak v kvantitě, tak v kvalitě," cituje KCNA prohlášení severokorejských úřadů. Severokorejci zároveň uvedli, že reaktor bude sloužit jak pro dodávky elektřiny, tak pro vojenské účely. Reaktor v Jongbjonu byl uzavřen v roce 2007 v rámci mezinárodní dohody o jaderném odzbrojení.
Zdroj: BBC

"Jde o obezřetný krok, který poskytuje širší možnosti protiraketové obrany v případě, že by se staly nezbytnými," uvedl tento zdroj. Torpédoborec má podle něj operovat ve vodách u jihozápadního pobřeží Korejského poloostrova. Neočekává se prý, že se zapojí do jakýchkoli manévrů.

Podle zdroje z amerického ministerstva obrany, který na webu citovala televize CNN, Washington blíž k severokorejskému pobřeží rozhodl kromě válečné lodi přesunout i plošinu s radarem, aby tak mohl sledovat vojenské kroky tamního uzavřeného komunistického režimu včetně případného vystřelení rakety. Mluvčí Bílého domu Jay Carney však mezitím v pondělí uvedl, že Washington přes ostrá vyjádření Pchjongjangu žádný znepokojivý pohyb severokorejských ozbrojených sil nezaznamenal.

Jaderné zbraně chrání naši suverenitu, prohlásil Kim

Severní Korea o víkendu vyhlásila válečný stav Jižní Koreji, která ujistila, že hrozbu bere vážně a že je připravena k rozhodné vojenské reakci (více čtěte zde). Pchjongjang svůj postup zdůvodnil mimo jiné americkou vojenskou aktivitou: Washington minulý týden v rámci společných manévrů s Jižní Koreou vyslal nad jihokorejské území bombardéry B-2 (podrobnosti najdete zde).

V pondělí nad ránem se objevila zpráva, že Američané do cvičení poslali také obávané stíhačky F-22 Raptor (zprávu najdete zde). Severokorejská komunistická strana mezitím o víkendu schválila strategii dalšího rozvoje, podle níž má jít o posilování hospodářství ruku v ruce s dalším rozvíjením jaderného arzenálu.

Vůdce KLDR Kim Čong-un na zasedání ústředního výboru vládní Korejské strany práce v neděli podle v úterý zveřejněného plného znění jeho projevu prohlásil, že jaderná síla KLDR "je spolehlivý válečný odstrašující prostředek a záruka na ochranu suverenity" země. Projev podle agentury Reuters vyvolával dojem, že přesouvá důraz na rozvoj ekonomiky, a Spojeným státům vytýkal, že chtějí KLDR zatáhnout do závodů ve zbrojení, aby se tak pokusily vytvořit překážky hospodářskému pokroku.

Na případný útok KLDR se připravují i čínské flotily 


Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na Šumavě je tygr, tvrdí řidička. Hlášení prověřuje bavorská policie

Bavorská policie dostala oznámení, že se po Šumavě v okolí bavorského Zwieselu pohybuje tygr. Úřady zpočátku...

Trumpovo volné nakládání s pravdou. Spletl se už v 13,5 tisících případech

Americký prezident Donald Trump ve středu oslaví tisíc dnů ve funkci. Za tu dobu stihl vyřknout přes 13 435 lží a...

Šestice lidí žila v Nizozemsku devět let ve sklepě. Čekali na konec světa

Nizozemská policie objevila šestičlennou skupinu lidí, která celých devět let žila zcela izolována od vnějšího světa....

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Najdete na iDNES.cz