Někdejší a současný lídr labouristů Tony Blair a Jeremy Corbyn. Oba politici,...

Někdejší a současný lídr labouristů Tony Blair a Jeremy Corbyn. Oba politici, kteří se nemají příliš v lásce, se 13. listopadu potkali na pietě za válečné veterány. | foto: Reuters

Blair zvažuje návrat do politiky, Mayovou považuje za lehkou váhu

  • 12
Někdejší britský premiér Tony Blair zvažuje návrat do vysoké politiky. Vadí mu politické vakuum způsobené Theresou Mayovou a lídrem labouristů Jeremy Corbynem. Uvedl to britský list The Sunday Times s odkazem na zdroje z Blairova okolí.

The Sunday Times uvedl, že Blair považuje současnou premiérku Mayovou za politickou „lehkou váhu“. Konzervativci podle něj v otázce brexitu tápou. „Myslí si (Blair), že v britské politice zeje velká díra, kterou může zaplnit,“ sdělil listu zdroj z nejbližšího Blairova okolí. Blair podporuje vypsání nového referenda. Mimo jiné prohlásil, že zastánci setrvání v Unii se stali „povstalci“, kteří musí bojovat za prosazení svých názorů (vše o brexitu zde).

Brexit však není jediným důvodem, proč Blair zvažuje návrat do vysoké politiky.

Tony Blair

Coby premiérovi v letech 1997 až 2007 se mu povedlo zreformovat Labouristickou stranu. Ta nyní prochází pod vedením Jeremyho Corbyna krizí. Současný lídr se stal terčem kritiky kvůli nedostatečné podpoře setrvání v EU.

Podařilo se mu přestát hlasování o důvěře a nadále zůstává předsedou. Blair ho v lásce nemá. Podle jeho okolí Corbyna považuje za blázna (více o lídrovi labouristů zde).

Roky jednání a skok do neznáma. Jaký je jízdní řád cesty Británie z EU?

Blair opustil Downing Street v roce 2007, připomíná The Independent. Od té doby pracoval na několika projektech mezinárodního rozsahu. Zajímal se o charitu. V současnosti působí jako zvláštní vyslanec Blízkovýchodního kvartetu, který se angažuje v mírovém procesu izraelsko-palestinskho konfliktu. Bývalý premiér založil také firmu Tony Blair Associates, která poskytuje politické a ekonomické konzultace.

Pověst pošpiněná Irákem

Pověsti Blaira v očích Britů uškodilo angažování Velké Británie ve válce v Iráku. I proto se aktuálně soustředí na mezinárodní politiku, do tuzemské v podstatě nezasahuje. Roli Blaira v irácké válce podrobně rozebrala takzvaná Chilcotova komise.

Útvar vedený Johnem Chilcotem v červenci letošního roku došel k závěru, že plánování a příprava Británie na válku v Iráku byly zcela nepřiměřené. Chilcot a jeho kolegové zároveň uvedli, že Blair a jeho vláda úmyslně neklamali parlament či britskou veřejnost ohledně situace v Iráku před invazí, jak kritici tehdejší vlády uváděli (kompletní Chilcotovu zprávu najdete zde).

Podpořím tě za všech okolností. Britové zveřejnili dopisy Blaira a Bushe

Blair v reakci na verdikt komise řekl, že na sebe bere veškerou zodpovědnost za chyby, které se před zapojením země do konfliktu staly. Dodal, že se o účasti ve válce rozhodoval v dobré víře a že stále věří, že odstranění iráckého diktátora Saddáma Husajna bylo správnou věcí.

Chyby při plánování se podle něj zjevně staly, ale nikoho prý nevedly žádné postranní nebo nečestné úmysly. „Zásadní problém je v tom, že lidé chtějí, abych se omluvil za to, že jsem takové rozhodnutí učinil, a to udělat nemůžu,“ tvrdí Blair (více o zprávě zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video