Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Turecku už není nemožné vůbec nic, míní expert o vítězství Erdogana

  18:44
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se po volbách blíží k vytvoření prezidentského systému. Zemi dovedl na okraj propasti, ale získal díky tomu hlasy nacionalistů, říká v rozhovoru iDNES.cz analytik Tomáš Kaválek. Prokurdskou stranu HDP podle něj oslabili sami Kurdové, jejich bojovníci politiky odmítají poslouchat.
Kurdští demonstranti pálí pneumatiky na protest proti volebnímu vítězství AKP...

Kurdští demonstranti pálí pneumatiky na protest proti volebnímu vítězství AKP (1. listopadu 2015) | foto: Reuters

Po sečtení téměř všech hlasů se zdá, že strana prezidenta Erdogana získá v parlamentu 317 křesel z celkových 550. Má tedy jasnou parlamentní většinu. Je to pro AKP úspěch, nebo čekala víc?
Deklaratorně samozřejmě čekali víc. Už před červnovými volbami říkali, že chtějí 400 poslanců. Nazval bych to orientální nadsázkou. Je to pro ně samozřejmě velký úspěch, protože budou s to sestavit velmi silnou jednobarevnou vládu.

Erdogan má zpět absolutní vládu nad Tureckem

Prezidentova strana Spravedlnost a rozvoj (AKP) ovládla víkendové volby, získala téměř 50 procent hlasů a zajistila si většinu v parlamentu.

Nemají ovšem 326 poslanců, kteří by mohli navrhnout ústavní změnu a schválit referendum, což Erdogan potřebuje. Chce změnit Turecko na prezidentský nebo poloprezidentský systém. K tomu právě potřebuje těch 326 hlasů. AKP teď asi nebude stavět žádnou koalici, ale může si hledat nějaké spojence u dalších stran - tipoval bych to třeba u Strany národního hnutí, což je krajní pravice, i když i ta se staví proti této prezidentově ambici.

Najde se podle vás mezi ostatními poslanci vůle ústavu změnit, nebo je naplnění Erdoganových snah o posílení pravomocí nemožné?
Turecko už pár let sleduji a říkám si, že tam není nemožné už vůbec nic. Tamní režim je čím dál autoritativnější, Erdoganovy kroky se těžko předvídají. Málokdo například čekal, že se po červnových volbách rozhodne zavést Turecko na okraj propasti - znovu rozpoutat válku s Kurdy na východě, zatáhnout zemi do boje proti Islámskému státu a tvářit se jako zachránce Turecka. Bylo to součástí strategie, jak získat hlasy nacionalistů, což mu vyšlo.

Tomáš Kaválek

Tomáš Kaválek

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky. Specializuje se na analýzu ozbrojených konfliktů, kurdskou otázku a islámský radikalismus.

Působí jako doktorand na Katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, působil i jako výzkumník pro Marmara University v Turecku.

Turecká ústava a zákony nefungují stejně jako v západní Evropě. Před rokem například proběhla reforma, která fakticky zbavila soudy nezávislosti. Vzniklo kontrolní těleso, kam dosazuje lidi premiér a ministr spravedlnosti, tedy AKP. Ti pak mohou třeba odvolávat soudce nebo zahajovat disciplinární řízení. Sám Erdogan ještě před volbami říkal, že je prezident silnější, než je psáno na papíře. Tudíž by prý měla následovat legislativní změna, aby zákon odrážel realitu.

Potřebuje tedy vůbec Erdogan ústavní změny, když už má on i jeho AKP tolik pravomocí nad rámec zákona?
Kdyby k ústavním změnám došlo, umlčelo by to hlasy ze zahraničí a kritiku, která se na Erdoganův režim snáší. Kdyby se někdo v budoucnu snažil AKP sestřelit, měl by to mnohem obtížnější, protože AKP může argumentovat: ‚Podívejte se, je to dáno v ústavě a nepřekračujeme její rámec.‘ Pro voliče by to vlastně bylo potvrzení, že hlasovali správně a mají AKP i Erdogana tak silné, jak chtěli.

Kurdští demonstranti pálí pneumatiky na protest proti volebnímu vítězství AKP...
Kurdští protestují proti volebnímu vítězství AKP (1. listopadu 2015)

Kurdové na jihovýchodě Turecka protestují proti výsledkům voleb (1. listopadu 2015)

Co výsledky voleb znamenají pro Kurdy? Levicová strana HDP, která je hájí, zřejmě v parlamentu obsadí 59 křesel.
Je to pro ně do značné míry prohra, protože v červnových volbách získali zhruba 13 procent hlasů a 81 mandátů. Teď jich ubylo. HDP nevolili jen Kurdové, je to taková protestní platforma turecké levice. Skutečně ji volili i sekulární liberálové, protože věřili, že HDP není jen pro Kurdy a přinese mír. Po volbách se ovšem rozpoutala válka s Kurdy na východě země.

Kurdské strany a hnutí

Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na politickém bojišti soupeří s prokurdskou Lidovou demokratickou stranou (HDP).

V čele politického hnutí, které se letos v červnu poprvé dostalo do parlamentu, stojí Selahattin Demirtas. HDP na sebe v posledních týdnech strhla hněv tureckých nacionalistů, kteří vypálili její ankarské sídlo.

Erdoganova armáda a policie se na jihovýchodě země potýká s bojovníky Strany kurdských pracujících (PKK). Hnutí v roce 1978 založil Abdulláh Öcalan, figuruje na seznamu teroristických organizací, jeho vůdce je ve vězení a stranu úřady oficiálně zakázaly.

Spousta lidí HDP volila, protože doufala, že bude dál pokračovat mírový proces se Stranou kurdských pracujících (PKK) a HDP bude stranou, která bude Kurdy zastupovat v parlamentu. Ale PKK v podstatě házela HDP klacky pod nohy a tvrdila, že HDP tady není od toho, aby říkala, jestli má PKK bojovat, nebo ne.

Poměrně tím shodili stranického lídra Selahattina Demirtaşe, což je charismatická osobnost a politik, jaký se příliš často nevidí. PKK vylekal Demirtaşův úspěch, protože jakmile vznikne další centrum moci, bude to pro PKK problém. Chtějí mít poslední slovo.

„Jsme tu, abychom zaseli semínka lásky. V této zemi nejsou žádní nepřátelé nebo protivníci. Jsou tu jen nálady,“ prohlásil po volbách turecký premiér Ahmet Davutoglu, šéf AKP. Souhlasíte?
Takový výrok mě naprosto nepřekvapuje. V turecké politice je to poměrně běžná věc a je jedno, jestli to říká Davutoglu nebo opoziční strany. Ne, situace v Turecku je úplně jiná. AKP se to samozřejmě bude snažit uklidnit, ale ta země má skutečně vnitřní problémy.

Otázka je, co teď udělají Kurdové, jestli bude intenzivní zápas na východě a jak se Turecku podaří zakročit proti Islámskému státu. Turci si zřejmě konečně uvědomili, že to budou muset udělat, neboť operativci Islámského státu prostě v Turecku jsou - a je jich tam hodně, včetně navrátilců, kteří bojovali v Sýrii.

Islámský stát navíc od července hlasitě kritizuje Erdoganovu vládu, což předtím nedělal. Jejich turecky psaný propagandistický časopis Konstantinie dříve psával: ‚Istanbul nemusíme dobývat, prostě tam v míru vejdeme, budeme zpívat a oni se k nám přidají.‘ V červencovém vydání už stojí, že se Erdogan spřáhl s křižáky, tedy se Spojenými státy a Západem.

Oslavy volebních výsledků před sídlem prokurdské strany HDP (1. listopadu 2015)
Oslavy volebních výsledků v Turecku (1. listopadu 2015)

Oslavy volebních výsledků před sídlem prokurdské strany HDP (1. listopadu 2015)

Za letním vyostřením konfliktů mezi vládou a Kurdy podle některých odborníků stála prezidentova pomsta za to, že v červnových volbách nezískal jejich hlasy a ztratil většinu. Teď ji má zpět. Uklidní to situaci?Uvidíme, jak to bude vypadat na jaře. Teď se situace uklidní, přes zimu se obecně moc nebojuje a PKK není tolik aktivní. Konflikt se podle mě bude snažit zmírnit i AKP. Letní boje na východě byly opravdu tvrdé a zemřela tam spousta lidí. Podobalo se to chaosu z devadesátých let, kdy tam opravdu zuřila válka.

Turecku hrozí občanská válka, míní diplomat

Erdogan se Kurdům mstí za to, že pro něj nehlasovali, řekl iDNES.cz v září bývalý velvyslanec Tomáš Laně.

Ve městech ovšem tentokrát vůbec nebyla nasazena armáda, všechno dělala policie a protiteroristické jednotky. Kdyby Erdogan vojáky nasadil, intenzita bojů by byla ještě mnohem větší. Je otázkou, zda to Ankara udělá a jestli to vůbec bude potřeba - jestli se sama PKK nerozhodne vyčkávat. Zatím těžko říct, tohle se vůbec nedá předpovídat.

Autor:

Zpravodajka z Haify: Netanjahu čeká na Trumpa a jen prodlužuje válečnou agónii

  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm vyhlásila pátrání. V úterý odpoledne byl však nalezen v Praze mrtvý. Podle prvotních informací nic...

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

Premium

Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu Bidenova administrativa dala povolení. Ta ovšem dlouho nebyla přesvědčena, že zrušení restrikcí...

3. září 2024  16:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100 milimetrů. V exponovaných lokalitách jako je například návětří Jeseníků pak jeden z modelů ukazuje až...

10. září 2024  12:11

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci Hejčíně oprávněné nadšení. Po dvou letech ovšem rostliny, které olomoucký Green Wall zdobily a...

5. září 2024  14:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal panickou ataku, při výskoku se mu neotevřel padák. Pátrala po něm letecká služba i pozemní hlídky,...

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

Harrisová útočila, Trump byl v defenzivě, hodnotí debatu světová média

Americké viceprezidentce Kamale Harrisové se v předvolební debatě podařilo rozhodit exprezidenta Donalda Trumpa a zatlačit jej do defenzivy, uvádí světová média včetně agentury Reuters nebo listu The...

11. září 2024  7:33

Nemám potřebu si stěžovat. Snažím se řešit výzvy, říká kandidátka na hejtmanku

Karolína Žákovská je roky politicky aktivní. Působí jako zastupitelka Ústí nad Labem a coby členka koaličního uskupení Spojenci pro kraj i jako zastupitelka Ústeckého kraje. Právničku, která se...

11. září 2024  6:58

Počet obětí tajfunu Yagi ve Vietnamu dál stoupá. V Hanoji hrozí povodně

Silný tajfun Yagi si ve Vietnamu vyžádal už 141 obětí. Objevil se již v sobotu přinesl do severní části státu smrtící sesuvy půdy a povodně. Dalších nejméně 59 lidí zůstává pohřešovaných. Hladina...

11. září 2024  6:24

Vláda má projednat přesun některých sociálních dávek z úřadů práce

Přesun vyřizování některých sociálních dávek, příspěvku na péči a dávek pro osoby se zdravotním postižením, i průkazů ZTP a ZTP/P z úřadů práce na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) projedná...

11. září 2024  5:35

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...