Začnou rvačku, zbijí novináře. Za útoky v Kyjevě stojí i žoldácké Titušky

  20:53aktualizováno  20:53
Titušky. Slovo, které nenajdete v žádném slovníku, přesto je slyšet po celé Ukrajině. Označuje urostlé mladíky na pomezí zločinu obvykle v teplákových soupravách, kteří spojili síly s policí v boji s protivládními demonstranty. Za žold vyprovokují násilí či zbijí novináře.

Ukrajinská pořádková policie střeží tábor proevropských demonstrantů v centru Kyjeva. | foto: Reuters

Titušky hrají v současném dění na Ukrajině významnou roli. Podle odhadů jsou jich v celé zemi připraveno k okamžitému nasazení tisíce. Obvykle jsou svoláváni přes internet a autobusy pak odvezeni do měst, nejčastěji do metropole Kyjeva. Podle ukrajinských médií pochází většinou z východu Ukrajiny, tradiční bašty prezidenta Viktora Janukovyče.

Pravý sektor

Na opačné straně radikálních bojovníků stojí ultrapravicové hnutí Pravý sektor. To se protestů účastnilo od samého začátku, ale ve statisícových davech nebyli pravicoví extrémisté tak slyšet. Teď ale svůj protivládní boj zintenzivňují.

Stoupenci Pravého bloku, jehož jádrem jsou militantní fanoušci fotbalového klubu Dynamo Kyjev, většinou neprotestují na Majdanu, ale v přilehlých ulicích vyprovokovávají násilí a vyzbrojení tyčemi a Molotovovými koktejly napadají policisty. Hnutí, jehož název se odvozuje od pojmenování jednotlivých oddělení na tribunách fotbalového stadionu, nemá žádné oficiální vůdce a jeho stoupence pojí jen krajně pravicové názory. K hnutí se hlásí na sociálních sítích až sto tisíc lidí, aktivních členů má ale podle některých údajů jen asi 300. Jako jediná opoziční síla odmítá Evropskou unii.

Někteří z Titušek jsou kriminálníci, jiní balancují na pomezí zákona. Opoziční lídr Vitalij Kličko už v lednu varoval, že tato "lůza pracuje společně s policií". "Taková je strategie vedení země. Tvrdý zásah proti demonstrantům pomocí policie a banditů," řekl Kličko.

Za vyprovokování násilí v protestech či zbití nepohodlných lidí, například novinářů, inkasují podle stanice Deutsche Wellle v přepočtu 680 až 1 370 korun za den.

Název bandy násilných mladíků získali od Vadima Tituška. Dvacetiletý mistr bojových umění se v květnu se skupinou přátel připojil k provládním demonstrantům v Kyjevě, kde brutálně napadl dva novináře. Ukrajinci pak po mladíkovi oblečeném do černé teplákové soupravy pojmenovali násilníky najímané vládou k provokacím a "špinavé práci".

Tábor Janukovyčových odpůrců se však údajně nedává Tituškami zastrašit a v posledních týdnech se snaží skupiny mladíků vyhnat z centra měst. Na serveru YouTube se objevily záběry, kdy z davu protivládních demonstrantů létají Molotovovy koktejly směrem na pořádkovou policii. "Hanba, Titušky," ozve se najednou z davu mezi výbuchy a střelbou.

Duchové Sýrie

Najímání žoldáckých kriminálníků je běžnou praxí například také v Sýrii či Egyptě. Syrské civilní milice známé jako Šabíha (v překladu 'duchové'), jsou podle tamní opozice vládní pákou na potlačení disentu.

Fotogalerie

Vláda z komunit alávitů, islámské sekty, do které patří i Asadova rodina, rekrutovala mladé chudé muže a vytvořila jakousi rezervní armádu. Ta v případě protestního pochodu či pohřbu padlých v bočních uličkách vyčkává na záminku k útoku. Nechybí prý ani při operacích syrské armády v povstaleckých oblastech.

V Egyptě zase fungují skupiny s názvem Baltagíja. Pozornost světových médií získali během bojů na náměstí Tahrír před třemi lety. Podle neověřených zdrojů jsou tvořeny kriminálníky, které nechala vláda naschvál propustit z vězení.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Hrozí návrat islamistů z IS do Evropy? V Rozstřelu to zhodnotí analytik

Radko Hokovský, ředitel think-tanku Evropské hodnoty

Ve středečním Rozstřelu vystoupí zakladatel a předseda správní rady think-tanku Evropské hodnoty a analytik Programu...

Podle rodičů zavražděného Kuciaka někdo brání vyšetření případu

Slovenský novinář Ján Kuciak se snoubenkou Martinou Kušnírovou na snímku, který...

Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka příliš nevěří, že se vraždu jejich syna podaří podaří zcela...

Ve Švýcarsku se utrhla lavina, ze čtyř zachráněných jeden zemřel

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana se v úterý odpoledne sesunula lavina. Sněhová masa zavalila na...

Najdete na iDNES.cz