Titanic šel ke dnu kvůli zmatku v rozkazech, tvrdí vnučka důstojníka

  15:15aktualizováno  15:15
Po téměř sto letech se vynořilo svědectví, které vrhá nové světlo na jednu z nejznámějších katastrof 20. století. Podle vnučky důstojníka Charlese Lightollera může za zkázu Titaniku chyba v komunikaci na palubě. Více než 1 500 lidí mohlo přežít, pokud by loď nepokračovala po srážce s ledovcem v plavbě.

Za zkázou gigantického parníku v noci ze 14. na 15. dubna 1912 je podle Lousie Pattenové chyba v komunikaci mezi kormidelníkem Robertem Hitchinsem a prvním důstojníkem Williamem Murdochem. Titanic se vydal na svoji první pouť mezi Southamptonem a New Yorkem v době, kdy námořní plavba prožívala mocný rozmach díky přechodu od plachetnic na paroplavbu.

Na Titaniku se používaly dva systémy pro komunikaci s kormidelníkem: starý pro plachetnice a nový pro paroplavbu. Část posádky na Titaniku byla vycvičena na nový systém, ale část posádky stále používala příkazy z plachetnic. Oba systémy si bohužel protiřečily.

Když Murdoch spatřil blížící se ledovec, vykřikl "hard a starboard", na parnících zažitý příkaz k prudkému zabočení doleva. Kormidelník ale příkaz pochopil přesně opačně a stočil Titanic prudce doprava.

RMS Titanic (ilustrace)

"Pravý důvod, proč Titanic narazil do ledovce je, že kormidelník stočil loď špatným směrem," tvrdí Pattenová. Než kormidelník stačil svoji chybu napravit, uplynuly dvě drahocenné minuty. Poté již nešlo srážku obřího parníku s horou ledu odvrátit.

Rozhodnutí pokračovat v plavbě byl zločin

Smrti více než 1 500 lidí na palubě přesto šlo zabránit. Krátce před tím, než se Titanic začal potápět, konala se v kabině prvního důstojníka porada nejvyššího velení lodi. Zde se Lightoller dověděl o chybě v komunikaci, která vedla ke srážce s ledovcem. Předseda společnosti White Star naléhal na kapitána Edwarda Smithe, aby pokračoval v plavbě. Zřejmě se obával, aby pověst společnosti nedoznala úhony.

"Dědeček rozhodnutí pokračovat po srážce v plavbě považoval za zločin," tvrdí Pattenová. Voda se daleko rychleji valila do trupu, překonala přepážky a Titanic se tak poroučel do hlubin o několik hodin dříve. "Nejbližší loď byla vzdálená čtyři hodiny plavby. Pokud by Titanic zůstal stát, pomoc by nejspíš dorazila včas," říká podle listu The Guardian vnučka druhého důstojníka.

z výstavy Titanic - vrak lodiz výstavy Titanic - vrak lodi

Proč ale její děd pravdu tajil? Podle Pattenové se cítil zavázán chránit svého zaměstnavatele a obával se, že by v případě krachu firmy ztratily práci stovky lidí. Pattenová se dědečkovo tajemství dozvěděla od svojí babičky. Dlouho tajené svědectví se přidává k mnoha teoriím, které se kolem potopení Titaniku vyrojily.

"Tuto teorii o popletení dvou komunikačních systémů neslyším poprvé. Samozřejmě, jak se blížíme k stoletému výročí zkázy Titaniku, je takové svědectví velmi zajímavé. Titanic lidi stále fascinuje, protože jeho příběh je alegorií stavu lidstva," tvrdí Michael McCaughan, který se Titaniku věnuje více než třicet let.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Na Aljašce sjelo malé letadlo z dráhy, málem skončilo v moři

Letadlo společnosti PenAir mířící z Anchorage do Unalasky ve čtvrtek havarovalo. Podle agentury AP z neznámých důvodů...

Dohoda o brexitu závisí na sobotním hlasování v britském Westminsteru

Britský premiér Boris Johnson cítí velkou jistotu, že nová smlouva o odchodu Velké Británie z EU přesvědčí britský...

USA se s Tureckem dohodly na příměří. Jde jen o přestávku, říká Ankara

Turecko a Spojené státy se dohodly na klidu zbraní v severní Sýrii. Oznámil to ve čtvrtek v Ankaře podle agentury...

V Mexiku zadrželi, a vzápětí propustili, syna drogového krále Guzmána

V Mexiku tamní policie krátce zadržela Ovidia Guzmána, jednoho ze synů vězněného drogového krále Juaquína Guzmána....

Najdete na iDNES.cz