Tisíce vojáků zaútočily v Afghánistánu proti baště Talibanu

  8:24aktualizováno  20:24
Síly Severoatlantické aliance pod vedením amerických vojáků zahájily v noci na sobotu jednu z nejrozsáhlejších vojenských akcí od invaze do Afghánistánu v roce 2001. Cílem operace, do které se má postupně zapojit 15 tisíc vojáků, je dobýt poslední bašty Talibanu na afghánském území.

První vlny útoku se zúčastnilo přibližně 4 800 amerických vojáků a 1 500 příslušníků afghánských sil. Vojáci byli dopraveni helikoptérami přes minová pole k městu Mardžáh, kde se střetli se vzbouřenci.

PROČ JE MARDŽA DŮLEŽITÁ

- Město s 80 tisíci obyvateli leží asi 25 kilometrů od centra provincie Hílmad Laškar Gá v oblasti, kde žijí především farmáři.

- Je to poslední velká bašta Talibanu na jihu oblasti Hílmad. Je tu centrum výroby nástražných bomb.

- Mardža je také známá velkou produkcí opia, ze kterého Taliban financuje své boje. V oblasti je podle odhadů NATO tisíc bojovníků Talibanu.

zdroj: BBC

Na sever od města Mardžáh zahájily ofenzivu britské, kanadské a americké jednotky. Z místa bojů se ozývala kulometná střelba a střelba z raketometů.

Do bojů se zapojili také ženisté a tankové oddíly. "První fáze operace probíhá velmi úspěšně," oznámil úřad hílmandského guvernéra.

Podle velitele sil NATO v jižním Afghánistánu, generála Nicka Cartera spojenečtí vojáci spolu s afghánskými jednotkami úspěšně pronikli do Mardžáhu. který byl několik posledních let pod kontrolou Talibanu.

Američtí, kanadští a britští vojáci se nesetkali s větším odporem nepřítele. Jejich postup skrz město ale brzdí nastražené miny. "Operace pokračuje bez překážek," řekl Carter.

Podle agentury Reuters utrpěl nejméně jeden příslušník americké námořní pěchoty zranění od šrapnelu. Nejméně dvacet povstalců bylo zabito a jedenáct zadrženo.

NATO dopředu o operaci informovalo místní obyvatelstvo, aby se zabránilo civilním obětem na životech. Mnoho lidí proto uprchlo do hlavního města provincie Laškargáhu a situace na silnici z města Mardžáh byla v předvečer bojů kritická.

Úřady zatím nezveřejnily oficiální údaje o zraněných či případných obětech v rámci ofenzivy, ztráty na životech ale armáda USA zaznamenala jinde - na jihu země po explozi nastražené trhaviny zahynuli tři vojáci, kteří podle NATO nebyli zapojeni do právě probíhající protitalibanské ofenzivy.

Ztrátu zaznamenala také Kanada, jejíž voják podlehl zranění, které utrpěl při pátečním výcviku na střelnici severovýchodně od Kandaháru.

Ofenziva, která je nejrozsáhlejší operací od doby, kdy americký prezident Barack Obama oznámil své rozhodnutí vyslat do země dalších 30 tisíc vojáků, je součástí strategie, jejímž cílem je obsadit do konce roku 2010 většinu území ovládaného povstalci.

Až budou tyto oblasti zajištěny a podaří se v nich obnovit běžnou infrastrukturu, měly by se americké jednotky v roce 2011 začít z Afghánistánu stahovat.

Mapa Afghánistánu

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Britové za války své africké vojáky šidili, bělochy platili třikrát lépe

Afričané se v řadách britské armády zapojili do bojů v Barmě. Snímek je z roku...

Více než půl milionu černošských afrických vojáků, kteří za druhé světové války bojovali v řadách britské armády,...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Ukrajinec mořil dítě hlady jak v koncentráku. Myslel si, že je nevlastní

Policejní vozy před domem v Kyjevě, kde byl zastřelen ruský novinář Arkadij...

Vyzáblé tělíčko jako z koncentračního tábora. V takovém stavu našli ukrajinští policisté čtyřletého Vladislava...

Najdete na iDNES.cz