Jedním z velmi úspěšných „deepfake“ lékařů byla i jistá gynekoložka vystupující pod profilem locks_health. Než jí TikTok smazal účet, měla přes 450 tisíc sledujících, uvádí francouzská televize BFMTV. Asijská žena ve středním věku svým followerům doporučovala třeba batanový olej s tím, že je to skvělý lék stimulující růst vlasů.
„Není překvapením, že zázračný produkt lze zakoupit prostřednictvím odkazu v jejím biu,“ glosuje stanice. Další radou neexistujících lékařů jsou například koupele z citrónů, které jsou při hubnutí „o 97 procent účinnější než Ozempic“. Na zdravá střeva prý zase fungují ananasové a okurkové saláty, na hubnutí meduňka.
V režii AI. Imaginární postava v rukou podvodníků připravila Číňana o stovky tisíc![]() |
Video s těmito radami viděly zhruba tři miliony lidí. V každém příspěvku se žena navíc představovala jako někdo trochu jiný. Jednou byla gynekoložkou, ale jindy třeba bývalou modelkou firmy Victoria’s Secret či manželkou korejského plastického chirurga.
„Abyste se nenechali napálit, existuje řada vodítek, která vás mohou varovat. Pohyby úst avatarů jsou nepřirozené a jen zřídka synchronizované se zvukem. Obecně platí, že takzvané zázračné prostředky, které se propagují na sociálních sítích, je třeba brát s rezervou,“ dodává BFMTV.
Jak začátkem března upozornila organizace Media Matters for America, na čínské platformě je množství účtů, které používají stejnou strategii a působí jako součást jediné sítě. Využívají podobný formát obsahu a často propagují stejné produkty. „Ať už tyto účty vytvořil kdokoliv, snaží se využít internetové posedlosti wellnessem. Téměř každé uživatelské jméno obsahuje nějakou kombinaci slov wellness a účty propagují výhradně produkty pro zdraví a krásu,“ uvádí organizace.
VIDEO: Umělá inteligence vytvořila zpravodajskou stanici včetně moderátorů![]() |
Nabízené „léky“ jsou v lepším případě k ničemu a v horším případě nebezpečné pro zdraví uživatelů, podotýká pak BFMTV. K reklamám podle ní vede třeba anglický slangový výraz pro gynekologa – „coochie doctor“. „Třináct let dělám coochie doktorku a nikdo mi nevěří, když mu to říkám,“ chlubí se údajná ženská lékařka, když prozrazuje své tajemství pro bujná ňadra, vyrýsované břicho, vysekané čelisti a vyrovnané pH.
Zpětné vyhledávání obrázků ovšem ukáže, že dotyčná žena ve skutečnosti vůbec neexistuje. Další taktikou pak jsou „osobní příběhy“ spokojených uživatelek – i ty jsou však dílem AI.