Tichomořský stát zavádí jízdu vlevo, přidal se tak ke světové menšině

  3:03aktualizováno  3:03
Na silnicích Samoy, ostrovního státu v Tichém oceánu na východ od Austrálie, se ode dneška jezdí vlevo. Podle místní vlády umožní tato změna obyvatelům dovážet levnější vozy z Austrálie a Nového Zélandu, nejbližších automobilových trhů, kde se rovněž jezdí vlevo.

Na slunečné Samoe se začíná jezdit vlevo. | foto: Pavel Kozák

Ne u všech však vláda se svým přesvědčováním uspěla. Změna dopravního pravidla vedla k největším demonstracím, které kdy země zažila. Mezi kritiky jsou například taxikáři, jimž raketově vzroste pojištění, pokud si ponechají staré vozy, či autobusové společnosti, které budou muset zcela změnit systém nastupování pasažérů.

Podle statistik OSN se Samoa stala 59. státem světa s levostranným provozem (většinou jde o země, jež spadaly do někdejšího Britského impéria). Zhruba ve dvou třetinách zemí se jezdí na straně pravé.

Kam politika, tam volant

Paradoxní je, že v poslední době slavili úspěchy spíše zastánci ježdění vpravo (a volantu nalevo). Na evropském kontinentě se poslední změna odehrála v roce 1967 ve Švédsku.

jak to bylo u nás

K zavedení jízdy vpravo se Československo zavázalo v rámci dodatku k takzvané Pařížské úmluvě v roce 1926.

V roce 1931 republika přislíbila, že změnu zavede do pěti let. Definitivně však o ní bylo rozhodnuto až parlamentním opatřením v listopadu 1938. Ustanovení mělo začít platit od 1. května 1939.

Po obsazení Čech a Moravy 15. března 1939 nacistickým Německem už nebylo co řešit či odkládat. Pravostranný provoz v takzvaném protektorátu Čechy a Morava byl okupačními úřady oficiálně zaveden 17. března 1939, v Praze však až od neděle 26. března.

Nalevo se nyní v Evropě jezdí jen na britských ostrovech včetně Irska, na Kypru a na Maltě. V Česku, kde se před druhou světovou válkou jezdilo vlevo, definitivně rozhodl spor o stranu, na které se mají míjet vozy, německý nacistický diktátor Adolf Hitler okupací 15. března 1939. K jízdě vpravo však Československá republika už tehdy směřovala.

Politické tlaky překreslovaly mapu světa podle ježdění vlevo či vpravo už dávno předtím. Jako první násilně zavedl pravostranný provoz v Evropě při svých taženích Napoleon na přelomu 18. a 19. století.

I když však Nizozemci od té doby jezdí vpravo, v bývalých koloniích této země se stejně jako u kolonií britských dodnes jezdí vlevo.

Averze k "rodné" Anglii zase inspirovala Američany k opačnému gardu – pod tlakem levných amerických aut pak ve 20. letech minulého století přejeli na stejnou stranu i Kanaďané.

Co je vlastně "správnější"?

Ve sporech o to, který způsob dopravy je historicky původnější, vedou spíše zastánci "britského" ježdění vlevo. Podle často citovaných názorů vzniklo v dobách, kdy se jezdci míjeli vlevo, aby mohli zprava lépe čelit případnému útoku s mečem v šikovnější pravé ruce.

Britští archeologové navíc nedávno objevili "důkaz", že pravidlo ježdění vlevo sahá až do dob Římské říše. Při vykopávkách u kamenolomu z dob Římanů zjistili, že hlubší rýhy kamenem naložených vozů, byly při pohledu od lomu nalevo.

A jízda vpravo? U vícespřeží ve Francii kdysi kočí neseděl na kozlíku, ale na levém krajním koni (na něhož se pravákům lépe nasedá), kde měl pak lepší přehled při míjení zleva. A jízda napravo byla na světě.

Hrozí vůbec (či dá se doufat), že jednou přestanou jezdit nalevo i v "rodišti" pravidla, na Britských ostrovech? V Irsku navrhl loni výměnu stran místní Senát, v Británii je však ticho po pěšině.

Pokud si tedy chcete v Británii zajezdit vpravo, máte jedinou šanci – zajet si k londýnskému hotelu Savoy. Kratičká ulička Savoy Court vedoucí ke vchodu do hotelu je jedinou v celém Spojeném království, kde se (z provozních důvodů) jezdí vpravo.

Samoa má jen něco přes 1 100 kilometrů silnic

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Cestu do hlubin duše lidí s demencí si vyšlapává robot jménem Mario

Trénování robotů k autonomní aktivitě na univerzitě v Maltě (8.2.2019).

Zmírnit osamělost lidí trpících demencí, usnadnit jejich interakce s blízkými nebo rozvíjet jejich koníčky. S takovými...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Najdete na iDNES.cz