Tibet má nového exilového premiéra. Dalajlamu nahradí právník z Harvardu

  8:52aktualizováno  9:53
Novým tibetským premiérem v exilu se stal dvaačtyřicetiletý právník z Harvardu Lozang Sanggjä. Ve funkci nahradí duchovního vůdce Tibetu dalajlamu, který se v březnu vzdal politických funkcí. Očekává se, že Sanggjä bude ohledně autonomie Tibetu radikálnější než dalajlama, uvedla agentura Reuters.

Lobsang Sangay v Dharmasale (20. března 2011) | foto: AP

Volbou Sanggjä, který byl favoritem hlasování, Tibeťané ukončili 300 let trvající tradici, kdy jejich duchovní vůdce byl zároveň vůdcem politickým. Duchovním vůdcem Tibeťanů nadále zůstává dalajlama, jenž už léta vede nenásilný boj za plnou autonomii Tibetu v rámci Číny.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama

Tibetský duchovní vůdce dalajlama

Nového politického vůdce si Tibeťané zvolili v exilu v Indii i v dalších zemích 20. března, nyní volební komise oznámila výsledky. Sanggjä získal 27 051 hlasů, vybralo si ho tedy 55 procent zúčastněných voličů. Porazil přitom dva protikandidáty.

Lozang Sanggjä se narodil v roce 1968 v indickém Dárdžilingu. Studoval na univerzitě v Dillí a práva na americké Harvardově univerzitě, kde také nyní působí. Dříve ale slíbil, že v případě svého zvolení se přestěhuje do severoindické Dharamsály, kde sídlí tibetský exilový parlament.

Dalajlama se snaží omezit vliv Číny na výběr lídrů Tibeťanů

Už dříve také naznačil, že by mohl být o něco radikálnější než dalajlama ohledně nezávislosti Tibetu na Číně. Jako student v Dillí vedl Tibetský mládežnický kongres, který požaduje úplnou nezávislost Tibetu na Číně, připomněla agentura Reuters.

Sanggjä ale tento měsíc také prohlásil, že dalajlamův přístup vůči Číně podporuje. "Jeho Svatost zastává takzvanou střední cestu, což je skutečná nezávislost v rámci Číny nebo v rámci čínské ústavy. Pokud by Tibeťané získali opravdovou autonomii, pak je Jeho Svatost dalajlama připravena akceptovat Tibet jako část Číny," řekl televizi BBC.

Lobsang Sangay při volbě exilového tibetského premiéra v indické Dharmasale (20. března 2011)

Lobsang Sangay při volbě exilového tibetského premiéra v indické Dharmasale (20. března 2011)

Šestasedmdesátiletý dalajlama se vzdal své politické funkce na konci března se slovy, že to bude v zájmu tibetského lidu. Podle analytiků se tímto krokem pokusil omezit snahu Číny, která si osobuje právo mluvit do výběru příštího duchovního vůdce Tibetu.

Jeho věk a chatrný zdravotní stav už delší dobu vyvolávají otázku nástupnictví. Dalajlamu tradičně vybírají nejvýše postavení lamové, ale čínský komunistický režim si vyhrazuje právo do výběru zasáhnout, přičemž se odvolává na historický precedens z doby císařství.

Pokud by se tak skutečně stalo, tak Lozang Sanggjä bude pro Tibeťany svobodně zvolený lídr, ke kterému mohou vzhlížet a jež je mimo dosah kontroly čínské komunistické strany. Pro Čínu tak bude složitější ovlivňovat hnutí za osvobození Tibetu, vysvětlují si analytici záměr dalajlamy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Český řidič odsouzený za pašování migrantů se chce pokusit zvrátit rozsudek

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Afghánec chce zaplatit pokutu za Švédku. Bránila deportaci jeho krajana

Švédská aktivistka Elin Erssonová bránila vyhoštění afghánského žadatele o azyl...

Mladá Švédka Elin Erssonová, která loni v letadle bránila deportaci afghánského běžence, možná uloženou pokutu nebude...

Najdete na iDNES.cz