Mayová to schytává ze všech stran, úřad pro brexit opustily stovky lidí

  16:35aktualizováno  16:35
Trable britské vlády kolem odchodu Spojeného království z EU se prohlubují. Plán premiérky Theresy Mayové odmítají unijní vyjednavači i vnitrostranická opozice, tisk rozebírá perspektivy takzvaného tvrdého brexitu a statistiky ukázaly, že příslušný vládní odbor se potýká s hlubokými personálními problémy.

(ilustrační snímek) | foto: AP

Podle listu The Independent vládní Odbor pro odchod z EU (Dexeu) během dvou let opustilo celkem 357 úředníků. To je více než polovina celkového personálu. Průměrný věk těch, kteří zůstali, je 32 let. To podle britského listu znamená, že vyjednávání složitých dohod s Bruselem spadá do kompetence poměrně nezkušených úředníků.

Úřad se brání, že řada jeho zaměstnanců měla časově omezený úvazek. Nadměrnou fluktuaci ale potvrzují i údaje parlamentního orgánu pro kontrolu vládních institucí. 

„Jako by nestačilo, že nekompetentní vláda Theresy Mayové a její dysfunkční a rozdělený kabinet nás žene pryč z EU, teď se navíc ukazuje, že výměny lidí na odboru pro brexit jsou častější než u trenérů Premier League,“ rýpl si poslanec Tom Brake z opoziční Liberální strany. 

V červenci bouchl dveřmi i ministr pro brexit David Davis v reakci na tzv. plán z Chequers, v němž Theresa Mayová nastínila svoji vizi dohody s Evropskou unií. Představitel euroskeptického křídla Konzervativní strany nyní potvrdil, že bude v parlamentu hlasovat proti premiérčině návrhu. Zvýšila se tak možnost, že Mayová v parlamentu ztroskotá na odporu zanícených stoupenců brexitu. Krach plánu pojmenovaného podle venkovského sídla britských premiérů by nejspíš znamenal i její pád.

Fotogalerie

„Z mého pohledu je návrh z Chequers horší než setrvání v EU. Všechny naše výrobky a zemědělské produkty by podléhaly pravidlům Evropské unie, to je skutečně velký ústupek,“ řekl Davis. Bývalý ministr zahraničí Boris Johnson zase v komentáři pro The Daily Telegraph napsal, že prosazení plánu z Chequers by Británii přineslo „houby s octem“. 

Podle deníku The Times se dvacet konzervativních poslanců veřejně přihlásilo ke kampani za tvrdší brexit. Skupina rebelů odmítá záměr zachovat společná pravidla pro britské produkty a volný pohyb občanů EU nebo ponechání Severního Irska v celní unii, jak stanovuje dohodnutá „záložní“ varianta. „To by v konečném důsledku nutilo Mayovou začít od začátku a restartovat vyjednávání, což by zase zvyšovalo pravděpodobnost brexitu bez dohody,“ napsal The Times.

Unijní vyjednavač je ostře proti

Mayová v neděli znovu dala najevo, že svůj plán považuje za dobrý. „Neučiníme kompromisy v plánu z Chequers, které nejsou v národním zájmu,“ napsala v komentáři pro The Sunday Telegraph. Zároveň upozornila, že se nepodvolí hlasům, které požadují druhé referendum, v němž by se hlasovalo o dohodě dojednané s Bruselem. Podle ní by to totiž byla „hrubá zrada naší demokracie“.

Proti plánu z Chequers vyjádřil „silný odpor“ i hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier. Navrhované přijetí společných pravidel pro výměnu zboží, ale nikoli služeb, podle něj není v unijním zájmu a premiérčin plán by podle něj znamenal „konec jednotného trhu a evropského projektu“.

Rozdělení pravidel pro výměnu zboží a služeb by podle hlavního unijního vyjednavače pro brexit nefungovalo, protože mnohé produkty přicházejí v jednom balíčku se službami. Barnier zároveň britský přístup odmítá z principu. „Jestliže necháme Brity, aby si z našich pravidel vybírali rozinky, mělo by to vážné následky. Pak by další třetí země mohly trvat na tom, abychom jim nabídli stejné výhody,“ řekl pro Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Do plánovaného vystoupení Británie z EU v tuto chvíli zbývá méně než sedm měsíců. Poslední jednání v Bruselu minulý pátek posun v klíčových otázkách irské hranice a budoucího vztahu Británie s EU nepřineslo, premiérka Mayová však stále věří, že se jí podaří vyjednat dobrou dohodu. Podle Barniera je potřeba dosáhnout shody na podmínkách brexitu do poloviny listopadu.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Craftovou. Ta nyní působí v Kanadě

Kelly Craftová, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě....

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou...

Za velikost Ruska. Šamani obětovali pět velbloudů na ohnivé hranici

Velbloudi dvouhrbí a mladý jak v ZOO Chleby

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho...

Najdete na iDNES.cz