Mayová těsně odvrátila katastrofu, plán brexitu ale míří do slepé uličky

  10:51aktualizováno  11:16
Theresa Mayová v úterý večer učinila další krůček na trnité britské cestě z Evropské unie, když v parlamentu ustála důležité hlasování vyvolané proevropskými rebely ze své vlastní strany. Poslední týdny nicméně ukazují, jak je proces brexitu bolestivý. Premiérka v úterý podle The Times dokonce hrozila předčasnými volbami.

Britská premiérka Theresa Mayová na snímku z 16. července 2018 | foto: AP

Britští poslanci v úterý večer těsně odmítli dodatek o celní unii k zákonu o obchodních aspektech brexitu. Dodatek předpokládal, že v případě, že se britské vládě nepodaří do ledna 2019 vyjednat volný pohyb zboží s EU, musejí ministři zahájit diskusi o celní unii s blokem. S dodatkem přišli proevropští rebelové z vládní Konzervativní strany a podpořili ho i opoziční labouristé.

Fotogalerie

Britský tisk výsledek hlasování hodnotí jako další (ale nepřesvědčivé) vítězství premiérky Mayové. Porážce se ale vyhnula jen velmi těsně, pro dodatek hlasovalo 301 poslanců a proti 307.

Zákon o obchodu má zajistit kontinuitu obchodní politiky Spojeného království po odchodu z unie v březnu 2019. Neupravuje ale budoucí obchodní vztahy s EU ani s dalšími zeměmi. Vláda premiérky Mayové je proti tomu, aby Británie byla s evropským blokem po brexitu v celní unii.

Dodatek, o kterém poslanci Dolní sněmovny hlasovali, byl pokusem tuto vládní strategii změnit. Konzervativní poslanec Julian Smith, jehož úkolem je zajišťovat, aby vládní poslanci hlasovali v souladu s postojem strany, se podle reportéra britského týdeníku The Spectator po hlasování usmíval. „Tušil, že právě byla odvrácena naprostá katastrofa,“ uvedl reportér.

List The Times uvádí, že Mayová dokonce před hlasováním hrozila stranickým rebelům vypsáním předčasných voleb, pokud bude dodatek schválen. Smith jim údajně dal jasně najevo, že schválení dodatku vyvolá hlasování o důvěře kabinetu. „Řekl, že bychom byli zodpovědní za parlamentní volby a za to, že by se Jeremy Corbyn dostal do čísla deset,“ řekl proevropský konzervativec s odkazem na sídlo britských premiérů v Downing Street 10. „Bylo to odpudivé chování,“ dodal.

Podle některých průzkumů z počátku července by Labouristická strana Jeremyho Corbyna parlamentní volby v Británii vyhrála. Mluvčí labouristů pro brexit Keir Starmer po hlasování podotkl, že rozdíl mezi hlasy pro a proti se při podobných hlasováních stále zmenšuje. „A toho se budeme držet,“ dodal. 

Zablokovaný parlament

List The New York Times připomíná, že předsedkyně konzervativců čelí ve své straně kritice jak ze strany příznivců udržení těsnějších vztahů s EU, tak ze strany politiků požadujících zpřetrhání ekonomických svazků. Mayová minulý týden zveřejnila podrobnosti plánu odchodu z EU, který je ale pro zastánce tvrdého brexitu nepřijatelný. Odstoupili kvůli tomu dva ministři a novináři pravidelně spekulují i o konci Mayové.

Těsná hlasování naznačují, že parlament míří do slepé uličky a výsledky rozhovorů s unijními vyjednavači možná vůbec neschválí - ať už budou jakékoliv. Británie by měla z EU odejít na konci března příštího roku, do letošního října ale musí být hotova finální dohoda o britském rozvodu s Unií.

„Pravda je, že parlament je zablokovaný. Ať bude na stole jakýkoli návrh, najdou se poslanci, kteří ho odmítnou. Británie ale potřebuje najít cestu kupředu,“ komentovala to někdejší ministryně školství Justine Greeningová, která navrhuje nové referendum o setrvání v EU. Plán Mayové je podle ní poctivým pokusem o kompromis, který se ale nelíbí nikomu. 

Mayová nápad na nové referendum v pondělí odmítla. Její vláda také akceptovala čtyři dodatky ke svému plánu brexitu, které prosazovali stoupenci tvrdého odchodu z EU. Jeden z nich má například vyloučit vznik hranice v Irském moři, další má zajistit, že Británie nebude podléhat unijnímu režimu daně z přidané hodnoty. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Před brány Oblasti 51 se sjelo asi sto lidí, policie zadržela dva z nich

Do nevadské pouště se začali sjíždět lidé, kteří chtějí proniknout do přísně...

Ačkoliv se místní úřady i obyvatelé městeček ležících poblíž tajemstvím obestřené Oblasti 51 připravili na nejhorší,...

Války o pomníky. Vášně budí rudoarmějci, Franco i Kryštof Kolumbus

Pomník sovětské armády na Náměstí svobody v Budapešti

Češi se hádají o maršála Koněva či Mariánský sloup, kontroverze kolem památníků však panují i za hranicemi. Ve východní...

Miliony dětí jdou po vzoru Grety za školu, aby bojovaly za ochranu klimatu

Demonstrace za klima v australském Melbournu (20. 9. 2019)

Miliony dětí ve světě si v pátek berou za vzor ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou a místo školní výuky se...

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie, je to reakce na útoky dronů

Americký prezident Donald Trump (16. září 2019)

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz