Mayová těsně odvrátila katastrofu, plán brexitu ale míří do slepé uličky

  10:51aktualizováno  11:16
Theresa Mayová v úterý večer učinila další krůček na trnité britské cestě z Evropské unie, když v parlamentu ustála důležité hlasování vyvolané proevropskými rebely ze své vlastní strany. Poslední týdny nicméně ukazují, jak je proces brexitu bolestivý. Premiérka v úterý podle The Times dokonce hrozila předčasnými volbami.

Britská premiérka Theresa Mayová na snímku z 16. července 2018 | foto: AP

Britští poslanci v úterý večer těsně odmítli dodatek o celní unii k zákonu o obchodních aspektech brexitu. Dodatek předpokládal, že v případě, že se britské vládě nepodaří do ledna 2019 vyjednat volný pohyb zboží s EU, musejí ministři zahájit diskusi o celní unii s blokem. S dodatkem přišli proevropští rebelové z vládní Konzervativní strany a podpořili ho i opoziční labouristé.

Fotogalerie

Britský tisk výsledek hlasování hodnotí jako další (ale nepřesvědčivé) vítězství premiérky Mayové. Porážce se ale vyhnula jen velmi těsně, pro dodatek hlasovalo 301 poslanců a proti 307.

Zákon o obchodu má zajistit kontinuitu obchodní politiky Spojeného království po odchodu z unie v březnu 2019. Neupravuje ale budoucí obchodní vztahy s EU ani s dalšími zeměmi. Vláda premiérky Mayové je proti tomu, aby Británie byla s evropským blokem po brexitu v celní unii.

Dodatek, o kterém poslanci Dolní sněmovny hlasovali, byl pokusem tuto vládní strategii změnit. Konzervativní poslanec Julian Smith, jehož úkolem je zajišťovat, aby vládní poslanci hlasovali v souladu s postojem strany, se podle reportéra britského týdeníku The Spectator po hlasování usmíval. „Tušil, že právě byla odvrácena naprostá katastrofa,“ uvedl reportér.

List The Times uvádí, že Mayová dokonce před hlasováním hrozila stranickým rebelům vypsáním předčasných voleb, pokud bude dodatek schválen. Smith jim údajně dal jasně najevo, že schválení dodatku vyvolá hlasování o důvěře kabinetu. „Řekl, že bychom byli zodpovědní za parlamentní volby a za to, že by se Jeremy Corbyn dostal do čísla deset,“ řekl proevropský konzervativec s odkazem na sídlo britských premiérů v Downing Street 10. „Bylo to odpudivé chování,“ dodal.

Podle některých průzkumů z počátku července by Labouristická strana Jeremyho Corbyna parlamentní volby v Británii vyhrála. Mluvčí labouristů pro brexit Keir Starmer po hlasování podotkl, že rozdíl mezi hlasy pro a proti se při podobných hlasováních stále zmenšuje. „A toho se budeme držet,“ dodal. 

Zablokovaný parlament

List The New York Times připomíná, že předsedkyně konzervativců čelí ve své straně kritice jak ze strany příznivců udržení těsnějších vztahů s EU, tak ze strany politiků požadujících zpřetrhání ekonomických svazků. Mayová minulý týden zveřejnila podrobnosti plánu odchodu z EU, který je ale pro zastánce tvrdého brexitu nepřijatelný. Odstoupili kvůli tomu dva ministři a novináři pravidelně spekulují i o konci Mayové.

Těsná hlasování naznačují, že parlament míří do slepé uličky a výsledky rozhovorů s unijními vyjednavači možná vůbec neschválí - ať už budou jakékoliv. Británie by měla z EU odejít na konci března příštího roku, do letošního října ale musí být hotova finální dohoda o britském rozvodu s Unií.

„Pravda je, že parlament je zablokovaný. Ať bude na stole jakýkoli návrh, najdou se poslanci, kteří ho odmítnou. Británie ale potřebuje najít cestu kupředu,“ komentovala to někdejší ministryně školství Justine Greeningová, která navrhuje nové referendum o setrvání v EU. Plán Mayové je podle ní poctivým pokusem o kompromis, který se ale nelíbí nikomu. 

Mayová nápad na nové referendum v pondělí odmítla. Její vláda také akceptovala čtyři dodatky ke svému plánu brexitu, které prosazovali stoupenci tvrdého odchodu z EU. Jeden z nich má například vyloučit vznik hranice v Irském moři, další má zajistit, že Británie nebude podléhat unijnímu režimu daně z přidané hodnoty. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

VIDEO: Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Karaoke jako zbraň propagandy. V Číně vznikla píseň o obchodní válce s USA

V Číně vznikla propagandistická píseň o obchodní válce s USA. Tamní vláda ji využívá jako nástroj upevnění moci Číny a...

Tonoucí se viagry chytá. Vesnice ve Francii ji nabízí zdarma, aby byly děti

Viagra

Starosta severofrancouzské vesnice Montereau se rozhodl vyřešit problém s klesajícími počty obyvatel neobvyklým...

Hledání útočníka z Lyonu pokračuje, policii se přihlásily desítky svědků

Vojáci francouzské protiteroristické skupiny "Vigipirate Mission" poblíž místa...

Muž, který v pátek útočil v Lyonu, je stále na útěku. Francouzské úřady tak „nasadily všechny prostředky k rychlému...

Najdete na iDNES.cz