Bachaři Hitler a Anděl smrti pálili syrské vězně. Nutili je také štěkat

  19:40aktualizováno  19:40
Každodenní bití, znásilňování, zapalování vězňů a psychické týrání. Tak popsali listu The New York Times své zkušenosti z tajných věznic syrského prezidenta Bašára Asada přeživší. Rozsáhlý článek se kromě svědectví obětí opírá také o uniklé dokumenty syrské vlády. Odkrývá, jak syrský režim vyhlazoval disent.

Jedna z tisíců fotografií, které ze Sýrie propašoval vojenský dezertér. | foto: Reuters

Popis bachařů, kteří si říkají Hitler či Anděl smrti, připomíná zvěrstva páchaná nacisty během holokaustu. Jde však o události z novodobé Sýrie, kde je podle nevládní syrské organizace pro lidská práva (The Syrian Network for Human Rights) stále 128 000 civilistů ve věznicích režimu či byli usmrceni a dalších téměř 14 000 jich bylo umučeno k smrti.

Zatímco Asadova armáda bojovala o území s povstalci, jeho vláda podle NYT vyhlásila válku i vlastním občanům. V současnosti, kdy se brutální osmiletý konflikt chýlí ke konci, se počet lidí zadržovaných režimem v Sýrii zvýšil.

Fotogalerie

„Loni The Syrian Network zaznamenala, že bylo nově namátkově zatčeno 5 607 lidí, což je více než 100 týdně a téměř o 25 procent více než předloni,“ napsal NYT k dění v Sýrii. List rovněž uvádí, že podle uniklých syrských vládních dokumentů zatýkání nařídili důstojníci, kteří mají blízko k Asadovi a kteří věděli o mučení vězňů.

Válku v Sýrii zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011. Konflikt se ale během let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikoval. Před válkou měla Sýrie podle odhadů Světové banky 20,8 milionu obyvatel, o život od té doby ale přišlo asi půl milionu lidí. Do bojů se na straně Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, které tak do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu.

V uplynulých měsících syrská vláda pod tlakem Moskvy přiznala, že několik set lidí, které zadržovala, zemřelo a vydala úmrtní listy, píše NYT. The Syrian Network se domnívá, že syrský režim tím občanům vzkázal, že ho nikdo nepotrestá.

Věznice v Sidnáji

Velká část případů mučení se odehrála v Sidnáji, která je známá jako věznice, kde se vykonávají hromadné popravy.

Znásilnění a mučení elektřinou. Ženy popsaly teror v Asadových věznicích

Muhammad Ghabáš, který byl v roce 2011 dvaadvacetiletým studentem v Halabu a organizoval prodemokratické protesty, byl během války zatčen několikrát a zažil 12 věznic. Když byl zatčen potřetí, čelil surovému bití a někdy se probouzel „úplně nahý v mrazivé chodbě“. Jednou mu voják dal do úst pistoli. Bachař, který si podle Ghabáše říkal Hitler, pořádal „sadistickou večerní zábavu“, při níž nutil vězně chovat se jako zvířata a štěkat, mňoukat či kokrhat. Někteří vězni museli klečet na čtyřech a dělat dozorcům stoly či židle.

Další disident Munír Fakír vyprávěl, že vězni byli trestáni, pokud usnuli či mluvili bez dovolení. Nemocní čelili týrání i ve vojenské nemocnici. Fakír popsal, jak vojáci nechali dvacetiletého číšníka s cukrovkou zemřít, protože mu nedali inzulín, a když jeden vězeň v nemocnici požádal o prášky proti bolesti, voják, který si říkal Azrael (anděl smrti) mu obuškem rozbil obličej. Později musel Fakír tělo odnést.

Nejhorší bylo nakládání mrtvol, říká malíř, který nakreslil Asadovy věznice

Přeživší v rozvorech s NYT popisovali, jak byli vězni nuceni pít vlastní moč, jíst exkrementy či byli při převáženi v dodávkách, určených k přepravě masa, svázáni a zaháknuti za řeznické háky. Jednadvacetiletého mladíka vojáci polili benzínem a zapálili, umíral 21 dní.

Mučeny jsou v syrských věznicích i ženy. OSN loni zdokumentovala, že znásilnění či jiné formy sexuálního násilí zažily ženy ve 20 režimních zařízeních a muži v 15. OSN označila podmínky ve zmíněných věznicích za extrémní s tím, že se rovnají „vyhlazování a zločinům proti lidskosti“

Šance, že Asadův režim bude postaven před spravedlnost, se zdá být nepravděpodobná. Na některé vysoce postavené příslušníky syrské armády nicméně na základě dosud uniklých dokumentů, fotografií a výpovědí byly v Evropě vydány zatykače.

Strasti války:Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ganc chce v Izraeli vládu národní jednoty, volby míří k patu

Šéf centristické koalice Modrá a bílá Benny Ganc sleduje výsledky voleb v...

Chci širokou vládu národní jednoty, prohlásil centrista Benny Ganc po úterních předčasných volbách v Izraeli. Vyjádřil...

Útok na Saúdy s českou stopou. Znamená úspěch dronů konec stíhaček?

Kouř ze zasaženého ropného zařízení v saúdskoarabském Abkajku (14. září 2019).

Před pár lety by nikdo nevěřil, že létající hračičky zapálí půlku saúdské ropy. Možná to byl útok, který jednou bude...

Migranti lžou o svém věku ve 40 procentech řešených případů, zjistili Němci

Uprchlíci čekají v Berlíně před ministerstvem sociální péče, aby podali žádost...

Asi 40 procent uprchlíků prověřovaných v Německu při azylovém řízení udalo v žádosti chybný věk a prohlásilo se za...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz