Islámský stát (IS) začal uvažovat o změně taktiky ještě předtím, než Bagdád v prosinci oznámil, že skupina byla na území Iráku poražena, uvedli v rozhovoru s agenturou Reuters analytici. Už tehdy experti varovali, že až IS nebude schopen kontrolovat území, začne se chovat jako gerila.
Od květnových parlamentních voleb se v Iráku, zejména v provinciích Kirkúk, Dijála a Saláhaddín zvýšil počet vražd a únosů. Vláda tak čelí novým hrozbám od organizace, která dříve okupovala třetinu Iráku.
Minulý měsíc bylo ve třech zmíněných provinciích zaznamenáno 83 případů únosů vražd či obojí dohromady. K většině z nich došlo na dálnici, která spojuje Bagdád a Kirkúk. V květnu bylo v oblasti zaznamenáno 30 takových incidentů a v březnu sedm, uvedl expert přes IS a poradce irácké vlády Hišám Hášimí.
Chaos v bezpečnostních složkách
V polovině června unesli příslušníci IS převlečení za policisty u kontrolního stanoviště na dálnici tři šíity. Jejich zohavená těla objevili o deset dní později, radikálové mrtvoly opásali výbušninami s cílem zabít nálezce.
Básim Chudajr, bratr jednoho z unesených mužů, si stěžuje, že úřady odmítaly na případu spolupracovat. Chudajr požádal vojáky, kteří objevili auto obětí, jež bylo proděravěné náboji, aby po únoscích pátrali. Vojáci to ale odmítli. „Šli jsme sami, brali jsme za to jako osobní odpovědnost. Unesli tři naše lidi byli uneseni a my jsme tomu nedokázali jen přihlížet,“ uvedl muž z města Karbala.
Další den Chudajrovi zavolal bratr. Jeden z únosců uvedl, že ho zabije, pokud irácká vláda nepropustí všechny sunnitské vězeňkyně. Únosce pak Chudajrovi volal každý den. Chudajr o tom řekl irácké vládě s nadějí, že úřady zjistí, odkud únosci volali. Marně.
V Sýrii zemřel syn vůdce Islámského státu, potvrdili teroristé |
O deset dní později únosci oznámili, že zabili tři muže. Bezpečnostní složky v provinciích Dijála and Saláhaddín nechtěly pro těla dojet.
„Situace je matoucí a důvodem je chaos ve fungování bezpečnostních složek. V provinciích chybí centralizované velení, což IS posiluje,“ řekl předseda rady v provincii Saláhaddín Ahmad Karím.
Stejný názor vyjádřili také představitelé armády, policie či místních úřadů. Mluvčí irácké armády na otázky Reuters nereagoval a mezinárodní koalice proti IS pod velením USA uvedla, že teroristická organizace v Iráku nemá místo, kam by se mohla bezpečně uchýlit.
Radikálové se přeskupili v severovýchodním pohoří Hamrín, které sahá od provincie Dijála na hranici s Íránem, zahrnuje severní část Saláhaddínu a dosahuje až do Kirkúku u hlavní irácké dálnice. Představitelé iráckých úřadů oblast označují za „trojúhelník smrti“.
Odhady toho, kolik má v Iráku IS členů, se různí. Podle Hášimího jich je více než tisíc, z toho polovinu v pouštních oblastech a zbytek v horách.
Hrozí vznik nových teroristických skupin
Mezinárodní teroristická síť al-Káida měla kdysi vliv ve většině sunnitských částí Iráku, než ji v oblasti během let 2006 až 2007 porazila armáda USA, Iráku a spojenecké skupiny. Členové al-Káidy se pak uchýlili do pouště mezi Irákem a Sýrií a později se z nich stal Islámský stát. Panují obavy, že vzniknou nové teroristické skupiny.
Přestože IS má protitankové zbraně, miny a automatické pušky, nemůže proniknout do měst, jelikož už tam nemá podporu mezi těmi sunnity, kteří s organizací dříve sympatizovali, uvedl zástupce šéfa policie v Saláhaddínu.
Irák soudí kolaboraci s Islámským státem, devatenáct Rusek dostalo doživotí |
IS využil sektářských a etnických sporů v Iráku. Dříve společně proti IS bojovala irácká armáda a Kurdové. Dnes mezi Kurdy a Bagdádem panuje napětí, jelikož centrální vláda odmítla loňské kurdské referendum o nezávislosti.
Bezpečnostní vakuum v některých oblastech, ze kterých irácká armáda vyhnala kurdské síly, nahrává Islámskému státu. „Chtějí po nás, abychom šli do Dijály, pomohli jim oblast vyčistit a pak se stáhli? Bagdád nás vyhnal,“ uvedl představitel kurdských bezpečnostních složek.
Sunnitské kmenové skupiny dříve pomohly USA a Bagdádu v boji proti al-Káidě. Teď žádají pomoc v boji proti radikálům z IS. „Známe tuto oblast lépe než vojáci a nejméně 280 z nás bylo uneseno nebo zabito,“ uvedl náčelník kmene Šammar s tím, že bojovat proti radikálům je připraveno 1 400 jeho mužů. Žádá však pomoc od irácké armády. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj, že se IS opět zmocní iráckých měst.
21. července 2017 |