Teroristé v hořícím indickém hotelu stále drží rukojmí a vzdorují policistům

  7:53aktualizováno  22:40
Drama v indické Bombaji, kde včera udeřili teroristé, pokračuje. Zatímco hotel Oberoi je v plamenech a teroristé v něm stále drží rukojmí, v hotelu Tádž se policii podařilo zneškodnit poslední teroristy. Situace ale zůstává stále nepřehledná. Počet obětí stoupl na 125, raněných je 327.

Indická komanda útočí na hotel v Bombaji, v němž teroristé zadržují rukojmí. (27. listopad 2008) | foto: Profimedia.cz

Podle indických úřadů bezpečnostní jednotky zneškodnily poslední tři teroristy v luxusním hotelu Tádž. Informovala o tom po dvacáté hodině agentura AP.

Už během včerejší pozdní noci se odtud podařilo osvobodit rukojmí. Když se pak policejní komanda snažila zneškodnit ozbrojence, ozvalo se z budovy několik výbuchů. Na televizních záběrech bylo vidět, jak z oken šlehaly plameny.

V dalším obsazeném hotelu Oberoi ozbrojenci stále zadržují zatím neupřesněný počet lidí. Od rána jím už otřáslo několik výbuchů a podle zpráv z půl osmé večer místního času (15 hodin SEČ) v něm vypukl velký požár.

Na sto členů speciální jednotky se snaží zajaté lidi osvobodit. Teroristé podle internetových stránek deníku Times of India používají rukojmí jako lidské štíty, policisté přesto deset zajatců osvobodili.

HORKÁ INDIE POSLEDNÍCH LET

Mnoho explozí, sedm set obětí a marná vyšetřování

Odhady počtu zadržovaných se rozcházejí, média a agentury hovoří o desítkách až několika stovkách. Někteří hosté se do rukou teroristů nedostali, ale zamkli se v pokojích. I to je jeden z důvodů, proč je těžké přesněji určit počet rukojmích.

Situace v židovském centru ortodoxního chasidského hnutí Chabad Lubavič, které se také stalo terčem teroristického útoku, je stále nejasná. Jistý indický představitel ve čtvrtek večer agentuře AP řekl, že zvláštní jednotky osvobodily osm rukojmích.

Podle nejmenovaného diplomata, který prý situaci kolem židovského centra sleduje, ale nikdo propuštěn nebyl a skupina osmi údajně osvobozených se zřejmě jen ukrývala v blízkosti budovy. Internetové stránky hnutí Chabad Lubavič informovaly, že se podařilo zachránit třem lidem. Mezi zachráněnými by měl být údajně i malý syn místního rabína Gavriela Holtzberga.

Představitel izraelské ambasády v Indii, který si nepřál být jmenován, podle Reuters prohlásil, že útočníci mohou ve městě zadržovat 20 i více občanů Izraele jako rukojmí.

Jeden z militantů požádal indickou vládu, aby s ním jednala, výměnou nabízí propuštění rukojmích, napsala agentura Reuters. "Požádejte vládu, aby s námi mluvila, a propustíme rukojmí," prohlásil.

Podle jedné z místních televizí si říkal Imran a mluvil urdštinou s kašmírským přízvukem. "Víte, kolik lidí bylo zabito v Kašmíru? A kolik muslimů tam zabila vaše armáda tento týden?" dodal.

Teroristé zaútočili v Bombaji včera pozdě večer našeho času na více než deseti místech. Zabíjeli kromě jiného i na rušném vlakovém nádraží, ve slavné restauraci Café Leopold či v pětihvězdičkových hotelích Oberoi a Tádž, které jsou oblíbené mezi západními turisty. - přečtěte si Bombaj se chvěla strachem a výbuchy, líčí svědci noc hrůzy

HLAVNÍ MÍSTA ÚTOKŮ

Hotel Tádž Mahal Palace and Tower
Hotel Trident/Oberoi 
Café Leopold (restaurace oblíbená u zahraničních turistů)
Nádraží Čhatrapatího Šivádžího - jedna z nejrušnějších železničních stanic v Indii
Nariman House - sídlí zde bombajské ústředí židovského chasidského hnutí Chabad Lubavič
Kino Metro Cinema
Nemocnice Cama

Podle svědků chtěli zajmout hlavně Brity a Američany. Při řádění se ale nevyhnuli ani nemocnicím.

Indický premiér Manmóhan Singh v dnešním projevu prohlásil, že série útoků byla velmi dobře naplánována a útočníci ji pravděpodobně připravili ve spolupráci "s blíže neurčenými skupinami v zahraničí". "Záměrem bylo navodit pocit hrůzy díky zaměření proti prestižním cílům," řekl. Později osobně do Bombaje také dorazil.

Indické televize hovoří o pákistánské stopě - mimo jiné proto, že atentátníci údajně připluli do Bombaje z největšího pákistánského města Karáčí. "Máme náznaky, že útočníci připluli do Bombaje na lodích a byli z Pákistánu," citoval deník Times of India nejmenovaný zdroj s tím, že policisté získali tuto informaci od zadržených teroristů.

Podle indické agentury IANS námořnictvo už zadrželo nákladní loď, která mohla být plavidlem, jež pachatele do země dopravilo.

Kdo však za útoky opravdu stojí, se zatím s jistotou neví. Už včera se k nim přihlásila málo známá skupina Dekkanští mudžahedíni ("Dekkanští" odkazuje k původu z jihu Indie, pozn. red.).

ON-LINE ROZHOVORY

Konzulka v Bombaji: Indická policie možná na boj s terorem není připravena

Češka žijící v Bombaji Inka Píbilová

Světoví politici teror v Bombaji ostře odsoudili. Například britský premiér Gordon Brown prohlásil, že útoky se dočkají rázné odpovědi. Svému indickému protějšku nabídl pomoc, tu hodlají Indii poskytnout i další země. - přečtěte si Svět odsoudil teror v Bombaji, Brown slíbil ráznou odpověď

Mezi mrtvými je šest cizinců včetně Brita, Australana, Japonce, Itala a Němce. Zemřelo minimálně čtrnáct policistů a také nejméně sedm teroristů.

Situaci sleduje z bezprostřední blízkosti i česká generální konzulka Eva Drdáková. "Část města, kde teroristé zaútočili, je teď v podstatě uzavřena. Alespoň pro ty, kdo tam nebydlí," řekla iDNES.cz. - čtěte on-line rozhovor konzulky se čtenáři iDNES.cz

"Záchranu rukojmí v hotelu Oberoi komplikuje, že jsou až v 18. a 19. patře," popsala.

Záběry mužů podezřelých z teroristických útoků v Bombaji (27. listopadu 2008)

Češi podle diplomatů mezi oběťmi ani rukojmími nejsou. "Češi, o kterých víme, jsou v bezpečí. Jsme ve spojení s policií a podle ní nejsou naši občané mezi zadrženým ani mezi mrtvými," uvedla Drdáková. - více o teroristických útocích v Indii čtěte zde

VÝVOJ KRIZE V INDICKÉ BOMBAJI

Čas tučně je uveden v SEČ, v závorce je indický čas.

18:43 (23:13) - Pracovník izraelského velvyslanectví oznámil, že teroristé zadržují "deset, možná více" Izraelců.

15:11 (19:41) - Většina zemí svým občanům prostřednictvím velvyslanectví radí, aby cestu do Bombaje odložili. Například americké velvyslanectví v Indii doporučuje plánované cesty odložit nejméně o 48 až 72 hodin, uvedla ČTK

15:11 (19:41) - Horní patra hotelu Oberoi, kde stále teroristé vězní rukojmí a používají je jako lidské štíty, zachvátil velký požár.

Indická komanda útočí na hotel v Bombaji, v němž teroristé zadržují rukojmí. (27. listopad 2008)14:16 (18:46) - Z hotelu Oberoi policisté osvobodili deset rukojmích. Odpor teroristů pokračuje, uvedla CNN.

13:40 (18:10) - Indický premiér Manmohan Singh v projevu k národu připustil, že země nyní nedokáže teroristickým útokům čelit. Také on se domnívá, že teroristé přišli ze zahraničí.

13:20 (17:50) - Jeden z teroristů zadržujících v ústředí židovského chasidského hnutí Chabad Lubavič izraelského rabína požádal vládu, aby s ozbrojenci začala jednat. Výměnou nabídl propuštění rukojmích.

11:36 (16:06) - Některé evropské letecké společnosti ruší své lety do Bombaje. Lufthansa odklonila jedno letadlo, které už bylo na cestě, do Dillí, Air France a holandská KLM lety zrušily. British Airways létá dále beze změny.

Teroristé zabili v Bombaji přes sto lidí, více než tři sta zranili. (27. listopad 2008)09:31 (14:01) - Krize v hotelu Tádž končí, vojáci a policisté osvobozují zdejší rukojmí.

07:15 (11:45) - Indické úřady odhadují, že v hotelu Oberoi je 10-12 ozbrojenců a mezi jednou a dvěma stovkami rukojmích.

06:42 (11:12) - Policisté a vojáci zahajují útok na hotely Trident a Oberoi.

00:58 (05:28) - V USA se scházejí zástupci ministerstva obrany a tajných služeb. Hlásí připravenost k pomoci indickým úřadům.

22:07 (02:37) - Policisty doplnily v ulicích města elitní vojenské jednotky, míří do obsazeného hotelu Oberoi. K útoku se hlásí málo známá islamistická skupina Dekkanští mudžahedíni.

21:32 (02:02) - Americké ministerstvo zahraničí odsuzuje útoky. Zatím neví o žádných amerických obětech. Krátce poté se přidává EU.

Opuštěná zavazadla na vlakové stanici v Bombaji, na kterou zaútočili teroristé. (27. listopad 2008)20:53 (01:23) - Počet obětí z už sedmi nahlášených míst prudce roste, podle policistů zemřelo 80 lidí a 250 potřebovalo lékaře.

20:39 (01:09) - První zprávy o tom, že útočníci hledají cizince s britskými a americkými pasy. Krátce na to se objevuje zpráva o rukojmích v hotelu Tádž.

19:35 (00:05) - Zprávy o mrtvých a raněných přicházejí z více míst obchodního srdce Indie: Čtyři mrtví, pětadvacet zraněných.

18:37 (23:07) - První agenturní zprávy hovoří o 15 raněných a přestřelkách. Místní televize připouští, že jde o teroristický úder. O tři minuty později jsou potvrzeni první mrtví.

Zdroj: Reuters

Ohlasy z místa

Máte zprávy z místa? Nacházíte se v Indii vy nebo vaši známí? Ohlasy uvítáme na idnes@idnes.cz.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásá, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelí pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. „Beru to jako pokus o destabilizaci naší země,“ řekl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Nový tragický symbol migrantů do USA: otec s dvouletou dcerou se utopili

Mexická policie uzavřela místo na řece Rio Grande, kde utonul salvadorský...

Zoufale se snažili překonat hraniční řeku Rio Grande z Mexika do USA. Pětadvacetiletý muž s dvouletou dcerou na zádech...

První žaloba na Boeing ze strany pilota. Nutili nás riskovat životy lidí

Jeden z motorů Rolls Royce Trent 1000 na letadle Boeing 787 Dreamliner

Kanadský pilot anonymně žaluje společnost Boeing za „bezohlednou lhostejnost“ k bezpečnosti cestujících. Odkazuje tím...

Vedro trápí Evropu. V Rakousku zachránili Čecha, v Německu řádí naháči

Koupání pod Eiffelovou věží. Na Francii útočí 40stupňová vedra. (26. 6. 2019)

Do západní a jižní Evropy dorazila vlna veder z Afriky. Obavy vyvolává zejména ve Francii, kde platí druhý nejvyšší...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz