Podle svědků k útoku došlo v pátek večer v provincii Abjan, v níž je aktivní místní odnož teroristické sítě známá pod jménem Al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP).
AQAP vznikla v roce 2009 sloučením jemenské a saúdskoarabské odnože Al-Káidy. Patří mezi významné ozbrojené skupiny, které působí ve válkou rozděleném Jemenu. Uskupení také provedlo několik teroristických útoků mimo území Arabského poloostrova. Nejznámějším je útok na redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži v roce 2015, při němž ozbrojenci zabili 12 lidí.
Útoky proti Húsíům ustaly
Americký prezident Donald Trump počátkem května oznámil, že Spojené státy zastaví nálety proti húsijským povstalcům v Jemenu, protože ti podle něj kapitulovali a slíbili už neútočit na lodní dopravu. Spojené státy v minulých měsících provedly na území ovládané Húsíi několik útoků.
Američané zabili šéfa teroristické sítě Al-Káida Zavahrího, CIA použila dron![]() |
Příměří mezi Spojenými státy a Húsíi zprostředkoval Omán. „Žádná ze stran nebude v budoucnu v Rudém moři a úžině Báb Al-Mandab útočit na stranu druhou, a to včetně amerických plavidel, což zajistí svobodu plavby a plynulou mezinárodní námořní dopravu,“ napsal na síti X ománský ministr zahraničí Badr Busajdí. Omán je v současné době rovněž prostředníkem americko-íránských jaderných rozhovorů.
Húsíové ovládají velkou část Jemenu a jeho pobřeží Rudého moře. Od počátku války v Pásmu Gazy, která začala po útoku palestinské teroristické organizace Hamás na jih Izraele, Húsíové pomocí dronů a raket útočí na obchodní plavidla v Rudém moři, čímž se snaží destabilizovat globální a regionální obchod.
Několikrát těmito zbraněmi zaútočili i na americká vojenská plavidla a také území Izraele. Húsíové tvrdí, že útoky jsou projevem solidarity s Palestinci v Pásmu Gazy.