Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Rusové dodali Asadovi smrtící raketomet

  20:59
Syrská armáda získala mocnou zbraň. Raketomet Solncepjok, který Asadovu režimu poskytla ruská vláda, je jednou z nejničivějších zbraní vůbec. Zacílí na šest kilometrů a na místě dopadu zničí veškerý život. „Na nepancéřované cíle je to ultimátní zbraň,“ míní bezpečnostní expert Lukáš Visingr.
Ukázka ruského raketometu TOS-1A na vojenském veletrhu Armáda 2015 v tzv....

Ukázka ruského raketometu TOS-1A na vojenském veletrhu Armáda 2015 v tzv. Vlasteneckém parku nedaleko Moskvy (16. června 2015) | foto: Reuters

Syrské zdroje uváděly, že Asadovy jednotky Solncepjok použily už na konci října. Později se objevila videa a fotky raketometu a nyní jeho nasazení potvrzují i experti. „Naprosto jednoznačně, ta zbraň je tam nasazená,“ řekl iDNES.cz expert na výzbroje armád Lukáš Visingr.

Většina záběrů střelby byla pořízena u přístavu Latakíja, odkud startují ruské letouny k náletům na pozice Asadových nepřátel. Syrská armáda tvrdí, že Solncepjok užívá k palbě na pozice Islámského státu, podle analytiků však v okolí přístavního města tato teroristická organizace neoperuje (na poslední mapu situace v Sýrii se podívejte zde). Navíc zůstává otázkou, jestli tříčlennou osádku stroje tvoří opravdu Syřané, nebo je ovládaná ruskými vojáky.

„Formálně to patří syrské armádě. Kdo v tom sedí, je však otázka úplně jiná. Není známo, že by se Syřané kdy učili s takovou věcí zacházet a ono je složitější ovládat tohle než třeba kafemlejnek, takže považuji za reálně možné, že v tom spíše sedí Rusové,“ dumá Visingr.

Solncepjok, což v překladu znamená „Místo, kam svítí slunce“, patří do skupiny takzvaných termobarických zbraní. Někdy se jim říká objemově detonující, aerosolové či vakuové. Vyznačují se ničivým účinkem, který se vyrovná atomové bombě. „Vytvoří neskutečně destruktivní vlnu, což je to, co je pro všechny tyto zbraně společné,“ vysvětluje pro Vice News specialista na zbraně Robert Perkins.

Raketa z termobarické zbraně nad místem dopadu nejprve vypustí výbušný aerosol, který pronikne do budov, bunkrů a i do plic obětí. Po několika desetinách sekundy následuje zážeh, který oblak rozprášeného paliva odpálí. Teplota v místě výbuchu dosáhne až tří tisíc stupňů celsia a způsobí tlakovou vlnu o rychlosti až 3 km/s (více o termobarické zbrani čtěte zde).

Ukázka použití zbraně Solncepjok v akci:

Solncepjok v ruské armádě nese oficiální označení TOS -1A a představuje novou generaci systému Buratino, kterým disponují například donbaští povstalci na východě Ukrajiny (více čtěte zde). TOS-1A svého předchůdce v mnohém překonává. Kromě delších a těžších raket ráže 220 mm má i celkově větší destruktivní sílu.

„Má dostřel šest tisíc metrů, zatímco Buratino měl 3 600. Efekt je zdrcující. Ta původní verze měla 30 raket, nová 24, ale silnějších, takže i ten dopad je silnější. Na nepancéřované cíle je to ultimátní zbraň,“ vysvětluje Visingr.

Termobarické zbraně v Sýrii

O použití termobarických zbraní v Sýrii se mluvilo ještě před ruským zapojením do konfliktu. Na serveru Vice news se objevily zprávy o použití raket FAE už na konci srpna 2015. Web Defense News potvrdil, že režim má k dispozici kromě raket i termobarické bomby RBK-500-SPBE-D, ODAB-500PMB a BetAB-500 M62. Důkazy o použití termobarických zbraní se však na internetu objevují až po zásahu Ruska do konfliktu.

Výsledek výbuchu na místě dopadu je devastující. Nejen že exploze je delší a tlaková vlna žhavější a silnější než u konvenčních hlavic, navíc v okolí shoří veškerý kyslík a na místě dopadu vznikne částečné vakuum. To lidem potrhá plíce, vnitřní orgány a oslepí je.

Její použití právo nezakazuje

Rakety, které TOS-1A střílí, jsou známé pod zkratkou FAE, což v překladu znamená palivo-vzduchová výbušnina. Solncepjok je vícenásobný raketomet a v nejrychlejším módu dokáže celý zásobník vyprázdnit za šest sekund. Pokud by vystřelil všechny střely na jeden cíl, zničily by v místě dopadu všechno živé na ploše 40 tisíc metrů čtverečních.

Podle neziskové organizace Human Rights Watch mají tyto zbraně „enormní ničivý efekt“. V městské zástavbě jsou důsledky jejich nasazení dvanáctkrát až šestnáctkrát silnější než při použití konvenční střely.

Termobarické zbraně přitom nejsou podle mezinárodního práva zakázané. Zakázané jsou zápalné zbraně jako například napalm. Ačkoliv ničivá síla termobarických zbraní má podobné i horší následky, patř mezi výbušné zbraně, a tudíž není v konfliktu s právem. „Tato zbraň má zápalný efekt, ale primárně je výbušná, takže není proti mezinárodnímu právu,“ potvrzuje Visingr.

Jejich použití však budí nevoli veřejnosti vzhledem k velkému počtu civilních obětí při nasazení v obydlených oblastech. Přesto je nyní vlastní a může použít hned několik států. Kromě Ruska také Británie, USA, Kazachstán, Ázerbajdžán, Irák či nově právě Sýrie.

Syrská armáda nyní disponuje značným počtem zbraní z ruské produkce. Rusové od konce září, kdy v Sýrii začali s nálety, posílili především syrskou vzdušnou obranu a zásobili Asadův režim stíhačkami a helikoptérami. Podle ruských zdrojů jich Syřanům poslali víc než padesát. Armádě dodali také drony, tanky či raketomety (více čtěte zde).

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...