Podle soudu zaměstnanci RT Konstantin Kalašnikov a Jelena Michajlovna Afanasjevová věnovali prostřednictvím různých krycích subjektů deset milionů dolarů (přes 220 milionů korun) společnosti se sídlem v Tennessee, která publikovala videa na sociálních platformách TikTok, Instagram,YouTube a X.
Soud společnost přímo nejmenoval, ale podle žalobců sama sebe popsala jako „síť heterodoxních komentátorů, kteří se zaměřují na západní politická a kulturní témata“. Firma též uváděla, že jejími „talenty“ je šestice komentátorů.
Popis podle stanice CBS News zcela sedí na americkou společnost Tenet Media, která se popisuje stejnými slovy. Spolupracuje s ní šestice osobností se značným dosahem na sociálních sítích, které se politicky kloní ke konzervativnímu, ultrapravicovému proudu americké politiky.
S Tenet Media spolupracoval například Dave Rubin, který má více než 2,4 milionu sledujících na YouTube, Benny Johnson se skoro 2,4 milionu sledujících na stejné platformě či Tim Pool (přes 1,3 milionu sledujících). Zmínění komentátoři natáčejí videa kritická k transgender tématice, migraci či demokratům, zvláště pak prezidentovi Joeu Bidenovi a jeho viceprezidentce Kamale Harrisové, která kandiduje do Bílého domu.
„Ačkoli názory vyjádřené v těchto videích nejsou jednotné, jejich téma a obsah často odpovídají zájmům ruské vlády na zesílení rozporů v USA s cílem oslabit americkou opozici vůči hlavním zájmům ruské vlády, jako je například probíhající válka na Ukrajině,“ stojí v obžalobě.
Na prokremelskou TV dopadly sankce, měnila názor USA na podporu Ukrajiny |
Za Tenet Media stojí konzervativní kanadská youtuberka Lauren Chenová a její manžel Liam Donovan, kteří firmu založili v roce 2022. Chenová v letech 2021 a 2022 psala názorové texty pro RT. Podle veřejných statistik youtubový kanál společnosti se svými skoro 2 000 videi dokázal shromáždit více než 16 milionů zhlédnutí.
Podle obžaloby manželský pár vědomě spolupracoval s dvojicí Rusů, aby zlákal influencery k šíření videích reflektujících zájmy Moskvy. „Společnost nikdy neodhalila svým influencerům či milionům sledujících své vazby na RT a ruskou vládu,“ uvedl americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.
Falešný evropský bankéř
RT se musela v USA evidovat jako zahraniční agent. Prostřednictvím falešných identit se Rusové toto omezení snažili obejít. Vymysleli si identitu bohaté evropského bankéře Eduarda Grigorianna, který poskytoval společnosti peníze. Žádný takový člověk ale neexistoval, podotýká stanice NPR.
Podle obžaloby Afanasjevová měla nad tím, co Tenet Media bude publikovat, poměrně značnou kontrolu. Například chtěla, aby komentátoři sdíleli ruskou konspirační teorii, že březnový teroristický útok v Moskvě spáchala Ukrajina, i když se k němu oficiálně přihlásil Islámský stát. Jeden přispěvatel se údajně toho „rád ujal“.
Tenet Media díky ruským penězům dokázala komentátory motivovat. Jeden influencer například dostával 400 tisíc dolarů (přibližně 9 milionů korun) měsíčně, plus získal bonus 100 tisíc (přes 2 miliony korun) dolarů za podpis smlouvy a další výkonnostní bonus výměnou za čtyři videa týdně.
Zneklidnili nás? Ne, z Kurské oblasti už Ukrajince vytlačujeme, tvrdí Putin |
Influenceři spojení se společností už ve veřejných prohlášeních oznámili, že o spojení nevěděli a cítí se poškozeni. „Jsme znepokojeni obviněními v dnešní obžalobě, která jasně ukazují, že já a další vlivné osoby jsme se stali oběťmi tohoto údajného systému. Moji právníci se budou zabývat každým, kdo tvrdí nebo naznačuje opak,“ napsal Johnson.
Kalašnikov a Afanasjevová jsou mezi deseti zaměstnanci RT, na které ve středu USA uvalily sankce za snahy ovlivnit americké veřejné mínění. Sankce dopadly i na vedoucí manažerku RT Margaritu Simonjanovou.
Ruské ministerstvo zahraniční americké kroky odsoudilo jako volební „informační kampaň“ a slíbilo odvetná opatření, která všemi „zatřesou“. „Je to úpadek ‚liberálních demokracií‘, když se úřady uchylují k takto primitivním způsobům ovlivňování svých voličů,“ prohlásila mluvčí ministerstva Marija Zacharovová.
Obviněn i někdejší člen Trumpova štábu Simes
Americké ministerstvo spravedlnosti také obvinilo Dimitriho Simese, spolupracujícího s ruskou státní televizí Pervyj kanal (anglicky Channel One), a jeho ženu Anastasii Simesovou z porušování sankcí, vyhlášenými Spojenými státy proti Rusku.
Simes svého času působil jako neformální poradce bývalého prezidenta Richarda Nixona a v roce 2016 byl součástí volebního štábu tehdejšího republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.
Simes a jeho manželka čelí obvinění z praní peněz a z porušování sankcí proti ruské televizi a také z porušování sankcí ve prospěch ruského oligarchy Alexandra Udodova. V obou bodech obvinění jim hrozí až dvacet let vězení, napsala ruská státní agentura TASS, která Simese označila za politologa.
Obvinění z praní peněz se podle ní týká honorářů, které Simes obdržel za vystupování v ruské televizi. Podle obvinění Simes a jeho žena dostali za práci pro ruskou televizi více než milion dolarů (asi 22,5 milionu Kč) a k osobní auto s řidičem.
VIDEO: Nesrkej smoothie, ukaž, že jsi chlap, láká Rusko muže na frontu |
Simes byl roky znám jako šéf Centra pro národní zájmy, zasazujícího se za zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem, než začal v roce 2022 působit jako moderátor pořadu ruské televize. Simes (76) a jeho žena (55) sice mají bydliště ve Virginii, ale prokurátoři uvedli, že jsou na svobodě – a zřejmě v Rusku.
Simes se podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda narodil v roce 1947 v Moskvě a do USA emigroval v roce 1973. Stanice kromě jeho spolupráce s Nixonem a Trumpem zmiňuje, že Simesovo jméno bylo více než stokrát zmíněno ve zprávě zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera z roku 2019 ohledně ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016.
Simes, který moderuje politický pořad na ruském Prvním kanálu, v roce 2023 moderoval vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina na petrohradském ekonomickém fóru.