Brazilcům začal vládnout „komorník z hororu“ podezřelý z braní úplatků

  16:59aktualizováno  16:59
Prezidentem Brazílie, nejmocnější země Jižní Ameriky, potvrdili senátoři Michela Temera, který doposud vládl jen dočasně. Vystřídal ve středu sesazenou Dilmu Rousseffovou. Bývalý viceprezident je přitom podezřelý ze stejných čachrů s rozpočtem jako ona. Zapletený by mohl být i do korupční kauzy kolem státní firmy Petrobras.

Brazilský prezident Michel Temer. (31. srpna 2016) | foto: AP

Pro prošedivělého Michela Temera byla při středečním hlasování brazilských senátorů v sázce jeho politická budoucnost. Když senátoři rozhodli většinou hlasů o sesazení Dilmy Rousseffové, otevřeli Temrovi cestu k více než dvěma letům v prezidentském křesle největšího státu Jižní Ameriky. Temer ještě téhož dne složil slib a stal se oficiálně 37. hlavou Brazílie.

Fotogalerie

Pětasedmdesátiletý Temer ukončuje 13 let vlády levice v zemi a jeho prezidentství má být ve znamení privatizace a rozpočtových škrtů. Podle agentury Reuters slíbil Brazílii v projevu po prvním zasedání kabinetu novou éru.

Řekl, že sjednotí zemi a zachrání ekonomiku utápějící se v recesi. Prioritou prý pro něj je schválení omezení výdajů pro letošní rok, přilákání zahraničních investic, omezení nezaměstnanosti a zahájení reformy penzijního systému.

Temer mluví o stabilitě a nových začátcích. Sám je přitom představitelem starých elit, jak píše německý web Der Spiegel. Temerovi hrozí sesazení kvůli údajnému falšování rozpočtu před minulými volbami, což byl důvod kvůli kterému senátoři sesadili jeho předchůdkyni. Podezřelý je však i v úplatkářské kauze kolem státní společnosti Petrobras.

Dilma Rousseffová a brazilský viceprezident Michel Temer  (1. ledna)
Brazilský prezident Michel Temer a jeho předchůdkyně Dilma Rousseffová. Na...
Dilma Rousseffová a brazilský viceprezident Michel Temer (1. ledna)

V souvislosti s jedním z největších korupčních skandálů v historii Brazílie jsou vyšetřovány či byly obviněny desítky politiků z vládních i opozičních stran. Prozatím je však Temer, kterému rivalové přezdívají „komorník z hororu“, v čele Brazílie a zůstat tam má až do konce roku 2018. Zmíněnou přezdívku si vysloužil jednak protože připomíná jednu takovou hororovou postavu, a za druhé má pověst zdrženlivé figury, která působí, že toho hodně ví, ale málo toho říká na veřejnosti.

Syn libanonských přistěhovalců

Michel Miguel Elias Temer Lulia se narodil 23. září 1940 do rodiny křesťanských libanonských přistěhovalců. Rodiče do São Paula emigrovali ve dvacátých letech a v Brazílii vychovávali celkem osm dětí, přičemž Michel byl nejmladším z nich. „Můj otec vždycky říkal, že Brazílie je místem, kde se dá ‚dělat Amerika’. Tím myslel, že je Brazílie místem, které má potenciál růst a prosperovat,“ svěřil se v roce 2014 Temer libanonskému magazínu Executive.

Milovník poezie

Temer je podruhé ženatý a jeho žena Marcela je často v hledáčku médií. Bývalá královna krásy je o více než čtyřicet let mladší než Temer. Svému muži je však oddaná natolik, že si jeho jméno dokonce nechala vytetovat na krk. V jednom rozhovoru se také nechala slyšet, že o ní její muž napsal několik básní, které jsou součástí jeho sbírky poezie s názvem „Anonymní intimita“.

Temer má s manželkou dvě děti, další čtyři má z předchozího manželství a ze vztahu s novinářkou.

Jako dítě nevyrůstal v přepychu. Zatímco jeho starší sourozenci pracovali, mladší dostali příležitost studovat. Temer nakonec vystudoval na Právnické fakultě univerzity v São Paulu a doktorát získal na Pontifikální katolické univerzitě v São Paulu. Po studiu pracoval jako státní zástupce a státní tajemník pro veřejnou bezpečnost. Stal se také profesorem ústavního práva a napsal řadu právnických knih.

Do politiky vstoupil až v roce 1987, což byla vcelku bouřlivá doba na vstup do sněmovny. V zemi zrovna probíhal přerod po pádu vojenské junty, která vládla v Brazílii přes dvacet let. Temer jako zkušený právník se rychle dostal do Brazilského ústavodárného shromáždění a pomáhal pokládat nové základy státu. „Protože jsem byl expert na ústavní právo, hrál jsem důležitou roli při obnově demokracie v naší zemi,“ vzpomíná Temer na životní okamžik.

Postupně se vypracoval na šéfa Strany brazilského demokratického hnutí (PMDB), centristické strany sehrávající v Brazílii roli jazýčku na vahách při vytváření všech vládních koalic od návratu země k demokracii po dlouhém období vojenských diktatur.

Spolu s levicovou Stranou pracujících (PT) prezidentky Rousseffové tvořila PMDB i poslední vládní koalici, a to až do letošního března. Tehdy však z koalice vystoupila a zvýšila tak pravděpodobnost odvolání Rousseffové. Temer neskrýval, že chce prezidentku v čele země nahradit. Provizorně k tomu došlo v květnu, kdy byla Rousseffová sesazena dočasně, a potvrzení přišlo s hlasováním senátu na konci srpna.

Neobjasněné kauzy

Mezi Brazilci není Temer u mnoha lidí oblíbený. Když na jaře dělal brazilský list Folha de São Paulo průzkum mezi obyvateli, chtělo Temera pryč z politiky 58 procent Brazilců. Na úvodním ceremoniálu Olympijských her v Riu de Janeiru ho diváci vypískali (psali jsme i zde). Temer se však nevzdává. „Chci znovu získat důvěru Brazilců,“ řekl v rozhovoru s americkou CNN, když reportérka narážela na nepřízeň obyvatel.

Stoupenci Dilmy Rousseffové protestují proti Michelu Temerovi. (31. srpna 2016)
Stoupenci Dilmy Rousseffové protestují proti Michelu Temerovi. (31. srpna 2016)
Stoupenci Dilmy Rousseffové protestují proti Michelu Temerovi. (31. srpna 2016)

Otázkou je, jak dlouho se Temer v úřadu udrží. I jemu totiž hrozí sesazení, a to kvůli údajnému falšování rozpočtu před minulými volbami. O ustavení speciálního výboru parlamentu v této věci požádal v dubnu jeden ze soudců nejvyššího soudu.

Podle některých zdrojů také přijal, údajně nelegálně, 1,5 milionu dolarů (asi 36 milionů korun) před volbami od stavební firmy, která spolupracovala se státní firmou Petrobras. Podle Temera to byl legální dar na volební kampaň. Podle brazilské justice figuroval také na seznamu stavební firmy Camargo Correa, která mu v 21 případech vyplatila celkem 345 tisíc dolarů. Existuje podezření, že to byly úplatky.

Další obvinění spojené s Temerem se objevilo v červnu - bývalý šéf společnosti Transpetro Sérgio Machado, který se rozhodl vypovídat výměnou za nižší trest, oznámil, že Temer ho žádal o černé fondy od firem obchodujících s firmou Transpetro. Tu Machado řídil v letech 2003-2015 a jejím vlastníkem je Petrobras. Peníze měly jít na kampaň Gabriela Chalita z Temerovy PMDB, který v roce 2012 kandidoval na starostu města São Paulo. Celkem mělo jít o 400 tisíc dolarů (9,6 milionu Kč). Temer všechna obvinění popírá.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Rošáda na postu ministra obrany USA, Espera dočasně nahradil Spencer

Úřadující ministr obrany USA Mark Esper (8. července 2019)

Vedení amerického ministerstva obrany se v pondělí jako třetí úřadující šéf Pentagonu od počátku letošního roku ujal...

Přeživší holokaustu se pustil do kongresmanky USA, obvinil ji z antisemitismu

Přeživší holocaustu Edward Mosberg se zúčastnil vzpomínkové akce u příležitosti...

Na světě existuje už jen několik přeživších holokaustu, kterým se podařilo přečkat hrůzy druhé světové války. Jedním z...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz