Temelín: vážný mezinárodní problém

  18:58aktualizováno  18:58
Usilovnost, s jakou se Rakousko snaží zabránit startu atomové elektrárny v Temelíně, se stupňuje. Zároveň se mu podařilo do debat o osudu této elektrárny zatáhnout evropské instituce. V těchto dnech bude Evropský parlament hlasovat o přijetí rezoluce, která vyzývá českou vládu k přerušení spouštění Temelína. Rakouský parlament v úterý navíc přijal jednomyslné usnesení, kterým zpečetil odhodlání Rakouska blokovat přijetí Česka do Evropské unie, pokud Češi neprokáží, že elektřina z temelínského jádra je stejně bezpečná jako ta z jádra evropského.Glosu k tématu najdete ZDE.

Co řekli o reakcích Rakouska
na Temelín:

Hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do Evropské unie Pavel Telička:

"Nepředpokládám, že by usnesení rakouského parlamentu k jaderné elektrárně Temelín mělo vážněji ohrozit přijetí Česka do unie."
Mluvčí české vlády Libor Rouček:

"Ty blokády jsou kontraproduktivní. Zastavení spuštění Temelína nedosáhnou, protože Temelín odpovídá všem bezpečnostním standardům jak jednotlivých zemí Evropské unie, tak Spojených států."
Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel:

"Je s podivem, že oficiální místa v Praze mluví o hysterické reakci Vídně. Pohánějí nás obavy, a mnohé i strach, ale určitě ne hysterie."
Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer:

"Jakmile se Rakušané dozvědí, že naše elektrárna odpovídá mezinárodním standardům, tak nebudou mít důvody k tomu, aby požadavek na vládu neuzavírat kapitolu energetika dále udržovali."
Ministr zemědělství Jan Fencl:

"Je to něco, co bych si dovolil nazvat nesolidním ze strany rakouské... nevěřím, že by Rakousko svou hrozbu naplnilo."

Rakouský parlament přímo vyzval svou vládu, aby nedala souhlas s uzavřením kapitoly energetika při vyjednávání České republiky o vstupu do EU. Vyslovil tím úplnou podporu  premiérovi Wolfgangu Schüsselovi, který podmiňování vstupu Česka avizoval už minulý týden.

O Temelínu bude diskutovat i Evropský parlament, který na žádost rakouských konzervativních poslanců a Zelených kvůli tomu zrušil bod programu o stavu lidských práv v Íránu. Jednání by mělo skončit přijetím rezoluce.

Česko musí čelit dalším blokádám
Hornorakouští politici a ochránci přírody ohlásili na pátek další blokádu hranic. Tentokrát pouze hodinovou, avšak provoz by se měl zastavit na větším počtu přechodů než o minulém víkendu. V sobotu se k protestům připojí bavorský Svaz ochránců přírody a také jeho představitelé zvažují, že zablokují hranice, a sice česko-německý přechod ve Strážném.

Česká vláda však ihned dala najevo, že tyto protesty Temelín nezastaví. "Blokády jsou kontraproduktivní. Elektrárna odpovídá všem bezpečnostním standardům jak jednotlivých zemí Evropské unie, tak Spojených států," prohlásil mluvčí Rouček.

- co o Temelínu řekl hornorakouský hejtman a další informace o blokádě

Pro Němce není Temelín dost bezpečný
Spuštění elektrárny zřejmě nezabrání ani tři sporné technické záležitosti, o nichž v úterý jednali na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost v Praze představitelé německého ministerstva životního prostředí: záložní baterie, vysokoenergetická potrubí a ventily na směs vody a páry. Němci dali najevo, že do vyřešení těchto potíží by z bezpečnostních důvodů v Německu Temelín nedostal licenci.

- proč by Němci Temelínu neudělili licenci a další informace o jejich názoru na jeho bezpečnost

Usnesení rakouského parlamentu k Temelínu

Spolková vláda bude požádána, aby při utváření příštích státních rozpočtů s ohledem na plánované rozpočtové položky i nadále zajistila přiměřené dotování mezinárodních projektů zaměřených na utlumení jaderné energie. Kompetentní ministři spolkové vlády budou kromě toho požádáni, aby
1. se zasazovali o to, že až do konečného vyjasnění všech otevřených otázek v souvislosti s bezpečností a ekologickou přípustností jaderné elektrárny Temelín nebude toto zařízení uvedeno do provozu; tento postoj vůči České republice budou také nadále zdůrazňovat na bilaterální úrovni;
2. nedali souhlas s předběžným uzavřením kapitoly o energetice bez dostatečného důkazu o aktuálních bezpečnostních standardech odpovídajících aktuálnímu stavu techniky na úrovni EU a o slučitelnosti jaderné elektrárny Temelín se životním prostředím, jak unie požaduje ve společném stanovisku;
3. se zasazovali o zapojení Rakouska a dalších příslušných sousedních států do všech procesů spojených s prověřováním slučitelnosti se životním prostředím, zejména s celkovým prověřením této slučitelnosti ze strany českých úřadů, a požadovali, aby český parlament rychle ratifikoval úmluvu Espoo o prověřování dopadu na životní prostředí za hranicemi země;
4. v dalším postupu nadále udržovali těsný kontakt s ostatními státy EU, zejména s příslušnými sousedními zeměmi.
5. nadále důrazně vyžadovali od kompetentních českých úřadů objasnění všech otevřených bezpečnostních otázek, jako je například bezpečnost vůči zemětřesení nebo jiným katastrofám;
6. se zasazovali o průzkum jaderné elektrárny nezávislou expertní skupinou, která by před zprovozněním Temelína zhodnotila jeho bezpečnostní standardy;
7. na evropské úrovni obhajovali konkurenčně právní výhrady vůči českým exportům jaderné elektřiny v prostoru EU a využili všech právních možností, aby zabránili exportům českého jaderného proudu do Rakouska.

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Jedna z rakouských účastnic sobotní blokády hraničního přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště. Blokády se zde zúčastnilo více než dva tisíce odpůrců jaderné elektrárny Temelín. (2. září 2000)

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Nejdéle sloužící webkamera na světě ukončí vysílání. Fungovala 25 let

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Po 25 letech takřka nepřetržitého vysílání bude na konci měsíce vypnuta nejstarší sloužící webkamera na světě. Z...

Za vraždu v Chemnitzu poslal německý soud Syřana na 9,5 roku do vězení

Protesty kvůli vraždě Němce ve východoněmeckém Chemnitzu organizátoři předčasně...

Na 9,5 roku do vězení poslal ve čtvrtek soud v Drážďanech mladého Syřana za loňské ubodání 35letého Němce v Chemnitzu....

Pohřešovaný polský milionář Wožniak-Starak se utopil v Mazurských jezerech

Polský milionář a filmový producent Piotr Wožniak-Starak se svou ženou...

Tělo polského milionáře a filmového producenta Piotra Wožniaka-Staraka, který o víkendu vypadl ze svého motorového...

Najdete na iDNES.cz