Americké námořnictvo zveřejnilo snímek, na kterém jsou vyznačeny poškozené...

Americké námořnictvo zveřejnilo snímek, na kterém jsou vyznačeny poškozené části tankeru Kokuka Courageous. | foto: AP

Byla to íránská sabotáž, tvrdí o napadení tankerů USA. A dokazují to videem

  • 1495
Spojené státy v pátek zveřejnily záběry, které podle nich dokazují íránskou odpovědnost za útok na dvojici tankerů v Ománském zálivu. Teherán své zapojení do čtvrtečních explozí na lodích převážejících ropu popřel a označil americké tvrzení za součást protiíránské kampaně. Americká armáda předtím oznámila, že bude bránit zájmy USA včetně svobodné plavby a vyslala do oblasti torpédoborec.

O zapojení do nového konfliktu v blízkovýchodním regionu však podle armádního prohlášení Spojené státy nestojí. Některé státy včetně Británie či Saúdské Arábie sdílí americký názor o íránské vině, upozornila agentura Reuters.

Norský a japonský tanker vezoucí ropné produkty se staly obětí útoku ve čtvrtek ráno poblíž Hormuzského průlivu, který má vysokou strategickou hodnotu kvůli přepravě ropy z Perského zálivu. K akci se nikdo nepřihlásil, americký ministr zahraničí Mike Pompeo ji však připsal Íránu

Velení americké armády v pátek zveřejnilo letecké záběry, na nichž je podle USA patrné, jak íránské Revoluční gardy odstraňují z boku jedné z lodí nevybuchlou minu připevněnou magnetem, která by podle Washingtonu mohla přinést důkaz proti Teheránu.

Pentagon rovněž uvedl, že do oblasti vysílá torpédoborec USS Mason. Další torpédoborec USS Bainbridge zůstává v blízkém kontaktu s jedním z poškozených tankerů a nepřipustí žádné další napadení, uvedla armáda v prohlášení.

Letecké záběry zveřejněné americkou armádou:

Írán označil americké tvrzení za součást „protiíránské kampaně“ a ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf jej nazval „sabotážní diplomacií“ bez jakéhokoli důkazu. Íránské zastoupení při OSN předtím uvedlo že „Írán je připraven hrát aktivní a konstruktivní roli při zajišťování bezpečnosti strategických mořských cest, stejně jako rozvíjet mír, stabilitu a bezpečnost v regionu“.

Teherán zároveň po uzavřeném jednání Rady bezpečnosti OSN vyzval k urychlenému zahájení dialogu zemí Perského zálivu, který by měl v oblasti uvolnit napětí.

Japonský tanker zasáhly dvě střely

Šéf japonské společnosti Kokuka Sangyo, která vlastní druhé ze zasažených plavidel, řekl, že škody podle výpovědi posádky způsobily „dva letící předměty“. „Posádka nám řekla, že viděla, jak cosi letí směrem k lodi. Pak nastala exploze, která v plavidle vytvořila díru. Později spatřili někteří členové posádky druhou střelu,“ prohlásil v pátek Jutaka Katada.

Írán v pozadí? Po tankerech poškodili Saúdům čerpadla, a to pomocí dronů

Náklad metanolu je podle Katady v pořádku a plavidlu nehrozí potopení, takže se na něj posádka již vrátila. Katada uvedl, že posádka viděla v blízkosti plavidla ve čtvrtek večer japonského času (ráno SELČ) íránskou vojenskou loď.

Incident může přispět k dalšímu zvýšení napětí mezi Íránem a USA, za nímž je americké odstoupení od dohody o íránském jaderném programu a obnovení sankcí. Podle prezidenta Donalda Trumpa není ani jedna strana na dohodu připravena.

Saúdská Arábie, tradiční íránský rival v neklidné oblasti bohaté na ropu, se přiklonila k názoru USA, že za ataky je Tererán. Podle saúdskoarabského ministra zahraničí není důvod nevěřit americkému tvrzení, neboť Írán již v minulosti podobné akce podnikl. 

USA připsaly Íránu už květnovou sabotáž čtyř plavidel u Spojených arabských emirátů. Přímo k minovým útokům na tankery pak teokratický režim podle agentury AP sáhl koncem 80. let v době takzvané tankerové války.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt rovněž vidí za akcí íránskou stopu a varoval teheránský režim před „velmi nemoudrou eskalací“ napětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video