Mezi pozvanými jsou zástupci některých z šesti mocností zapojených do diplomatických snah vyřešit rozpor kolem íránského jaderného programu, uvedl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Ramín Memanparast na tiskové konferenci.
Kromě nich Teherán sezval i některé zástupce Evropské unie a své spojence z řad arabských zemí a rozvojového světa. Pozvané státy mají vyslat do Íránu své velvyslance při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE).
Klíčová otázka zní, jestli na seznamu pozvaných zemí figurují i USA. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley řekl, že USA na seznamu pozvaných nejsou určitě. Memanparast uvedl pouze, že seznam zvaných ministerstvo zveřejní později.
Prohlídka by se měla uskutečnit ještě před dalším kolem jednání mezi Teheránem a šesti mocnostmi (Ruskem, Čínou, USA, Francií, Británii a Německem), které je předběžně naplánováno na druhou polovinu ledna v Istanbulu.
Exkurze mohou začít v polovině ledna
Za pozvánkou podle bezpečnostních expertů zřejmě stojí přísné sankce OSN, USA a Evropské unie, kterým Írán kvůli jadernému programu od loňska čelí. Podle agentury AP se Írán vyjednávače před plánovaným setkáním v Turecku snaží rozdělit a snaží se odvrátit pozornost od povinností vyplývajících pro něj z rezolucí OSN.
Šest velmocí se snaží přinutit Teherán k větší ústupnosti ohledně jaderného programu. Západ se obává toho, že Írán chce získat jadernou zbraň. Teherán to popírá a tvrdí, že jeho jaderný program je pouze mírový.
Odmítá ustoupit ať už na základě různých nabídek západních států, nebo pod tlakem už čtvrté série hospodářských sankcí uvalených na Teherán v červnu Radou bezpečnosti OSN. Zatím poslední kolo jednání se uskutečnilo začátkem prosince loňského roku v Ženevě, žádné zásadní výsledky však nepřineslo.
KDE JE JADERNÝ VĚDEC?Zatímco Teherán zve cizí diplomaty na prohlídku jaderných zařízení, íránská opozice se pídí po osudu jaderného vědce Šahrama Amírího. Na veřejnosti se neobjevil od svého loňského návratu z USA. Na webové stránce Iranbriefing.net se objevila informace, že Amírí je držen jako přeběhlík v teheránské věznici. Vyšetřovatelé ho prý zbili tak krutě, že musel být týden hospitalizován. Amírí zmizel v roce 2009 během pouti do Mekky. Teherán později tvrdil, že ho americká tajná služba unesla do USA. V červenci 2010 se vědec objevil na íranské sekci pákistánské ambasády ve Washingtonu. Írán jeho návrat využil jako protiamerickou propagandu. Amírímu se prý podařilo získat mnoho informací o CIA a pak uprchnout. Američané trvají na tom, že Amírí spolupracoval dobrovolně. CIA mu prý za významné informace o íránském jaderném programu poukázala pět milionů dolarů (93 milionů korun). Naposledy byl Amírí spatřen po návratu do Íránu. Úřady ani rodina o jeho dalším osudu nepodaly od té doby žádné oficiální informace. Viceprezident pro jadernou energetiku Alí Akbar Sálehí v říjnu přiznal, že někteří zaměstnanci za úplatek prozradili tajné informace západním státům. Loni musel Írán nakrátko pozastavit provoz na obohacování uranu kvůli počítačovému viru Stuxnet, který údajně zasáhl do řízení provozu. Za kybernetickým útokem jsou podle Teheránu americké, britské a izraelské tajné služby. zdroj: ČTK |