Tchaj-wan tvrdí, že zaznamenává nezvyklý pohyb lodí čínské pobřežní stráže a námořnictva ve vodách okolo ostrova. Čína vyslala k Tchaj-wanu, Japonsku a do oblastí Východočínského a Jihočínského moře téměř 90 námořních a pobřežních lodí, řekl agentuře Reuters zdroj z tchajwanských bezpečnostních sil. Peking se k tomu zatím nevyjádřil.
Čínské úřady navíc vyhlásily sedm oblastí ve vzdušném prostoru, kde budou do středy provádět letecká cvičení, v provinciích Če-ťiang a Fu-ťien, které se nachází nedaleko ostrova. To vedlo tchajwanské úřady k závěru, že Čína chystá vojenské manévry.
Kvůli předpokládanému čínskému cvičení je tchajwanská armáda ve vysoké pohotovosti, připravila krizové centru a chystá cvičení bojové připravenosti, uvedlo ministerstvo obrany v Tchaj-peji. To nařídilo armádě situaci bedlivě pozorovat.
Čína zahájila další vojenské cvičení kolem Tchaj-wanu. Vede je ze všech směrů |
Poslední rozsáhlé námořní cvičení Čína uspořádala u Tchaj-wanu v říjnu. Tentokrát se však podle tchajwanského úředníka, který si přál zůstat v anonymitě, chystá Čína zaměřit na celý pás ostrovů, od Japonska přes Filipíny a Borneo až po oblast kolem čínského pobřeží. „Cílem Číny je dosáhnout úplného vojenského zastrašení tím, že umístí své vojenské síly tak, aby kontrolovala vnitřní část této oblasti,“ řekl dále agentuře Reuters.
Tchajwanská armáda uvedla, že už rozmístila své jednotky na strategických místech. „Jakákoliv jednostranná, neuvážená a provokativní akce může vážným způsobem poškodit mír a stabilitu v Indo-Pacifiku a to mezinárodní společenství neuvítá,“ uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. To sice Tchaj-wan oficiálně neudělal, přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle.
14. října 2024 |