„Spojené státy tímto krokem ustoupily od svého postoje k Tchaj-wanu, neboť vysílají vážně míněný signál separatistickým silám usilujícím o nezávislost Tchaj-wanu,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Kuo Ťia-kchun.
Peking zároveň vyzval Washington, aby „okamžitě napravil své pochybení a řešil tchajwanskou otázku s mimořádnou obezřetností“, aby nedošlo k narušení vzájemných vztahů ani stability v Tchajwanském průlivu, dodala agentura.
Americké vojenské lodě propluly Tchajwanskou úžinou, Peking zuří![]() |
Představitel amerického ministerstva zahraničí agentuře Kjódó ale řekl, že postoj USA k Tchaj-wanu se nemění a že Spojené státy nadále zastávají politiku jedné Číny.
Spojené státy se k politice jedné Číny, která uznává pouze pevninskou Čínu a vládu Pekingu, zavázaly v roce 1979. Minulý čtvrtek po vypuštění věty „nepodporujeme nezávislost Tchaj-wanu“ na stránce americké diplomacie přibyla zmínka o spolupráci Tchaj-wanu s Pentagonem na projektu vývoje technologií a polovodičů.
Nedejte na vnější vměšování, ohradila se Čína proti panamskému ústupku vůči USA![]() |
Formulace o nezávislosti Tchaj-wanu byla odstraněna také v roce 2022, o měsíc později však byla obnovena.
Čína považuje Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle čínské oficiální politiky „jedné Číny“ na ostrově neexistuje samostatná politická entita. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.