Mládek před týdnem na otázku, zda podpora Tibetu ohrožuje obchodní vztahy s Čínou uvedl, že česká strana by za žádnou cenu neměla zpochybňovat teritoriální integritu Číny.
"Sjednocování s Hongkongem i Macaem probíhá velmi civilizovaným způsobem, s podobně vysokým stupněm autonomie bude podle mě připojen i Tchaj-wan," uvedl mimo jiné ministr (celý rozhovor si přečtěte zde).
Podle Tchaj-pejské hospodářské a kulturní kanceláře (THKK) v Praze však český politik zřejmě oblast dostatečně nezná. "Status Tchaj-wanu je naprosto odlišný od Hongkongu a Macaa," uvedl Earl Fang z THKK. "Tchaj-wan, narozdíl od Hongkongu a Macaa, nikdy nebyl součástí území komunistické Čínské lidové republiky", uvedl Fang.
Vztahy mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem jsou komplikované. Zatímco Peking ostrovní stát považuje za odpadlickou provincii, Tchaj-wan sám sebe považuje za tu pravou a skutečnou Čínu.
V roce 1949 po prohrané občanské válce se na ostrov uchýlila vláda Čínské republiky v čele s Čankajškem, zatímco na pevnině se moci ujali vítězní komunisté. "Čínská republika nikdy nepřestala formálně existovat a je doposud uznávána 22 zeměmi světa," dodal Fang s tím, že o budoucnosti Tchaj-wanu rozhodují výhradně jeho obyvatelé.
"Máme vyspělý demokratický politický systém a panu ministrovi bych rád připomněl, že drtivá většina z obyvatel připojení k Číně odmítá," dodal Fang z THKK, jež je zastupitelským úřadem Tchaj-wanu v České republice.