Čína může poslat do Hongkongu armádu, použít sílu by mohla i na Tchaj-wanu

  10:17aktualizováno  10:17
Čínská vláda může do Hongkongu poslat armádu, aby udržela pořádek, uvedl mluvčí čínského ministerstva obrany na tiskové konferenci. Wu Čchien také představil Bílou knihu o národní obraně. Dokument si klade jako jeden z cílů zrušit nezávislost Tchaj-Wanu či bojovat s údajnými odštěpeneckými silami v Tibetu a v západní provinci Sin-ťiang.

Mluvčí čínského ministerstva obrany na tiskové konferenci. (24. července 2019) | foto: AP

„Pozorně sledujeme dění v Hongkongu, konkrétně vývoj po pondělních prostestech radikálů,“ řekl Wu Čchien, mluvčí čínského ministerstva obrany na středeční tiskové konferenci. Informoval o tom web South China Morning Post. 

Fotogalerie

Na dotaz, jak ministerstvo na protesty zareaguje, odkázal na zákon, podle kterého může hongkongská vláda požádat ústřední vládu v podobných situacích o pomoc. Ta má poté možnost na místo vyslat armádu, která by pomohla udržovat pořádek v ulicích města. 

Zákon ovšem uvádí také to, že Čínská osvobozenecká lidová armáda nesmí zasahovat do vnitřních záležitostí regionu. Měla by pouze na požádání pomáhat při udržování společenského pořádku, nebo například při katastrofách.

„Násilné chování některých radikálních demonstrantů ohrožuje autoritu ústřední vlády a princip ‚jedné země, dvou systémů‘. To je nepřípustné,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany. 

Čína bývalé britské kolonii Hongkongu při přechodu pod správu Pekingu v roce 1997 slíbila - v duchu principu „jedna země, dva systémy“ - vlastní právní systém, omezenou demokracii s politickými stranami a určitá práva, jako je svoboda shromažďování a projevu.

Čína se nevzdá použití síly v Tchaj-wanu

Čína se ve snaze spojit Tchaj-wan s pevninou „nevzdá použití síly“ a podnikne veškerá vojenská opatření, aby porazila „separatisty“, píše se to v Bílé knize o národní obraně, kterou zveřejnil Peking. Dokument kritizuje posilování armád USA, Japonska a Austrálie v regionu, které podle Číny oblast destabilizuje.

Maskovaní muži s obušky útočili na hongkongském nádraží, zranili 45 lidí

Za jeden z hlavních úkolů bílá kniha označuje snahu zrušit nezávislost Tchaj-wanu a bojovat s údajnými odštěpeneckými silami v Tibetu a v západní provinci Sin-ťiang. Mluvčí ministerstva obrany v komentáři k dokumentu řekl, že hrozba tchajwanského separatismu roste, a varoval, že každého, kdo bude usilovat o nezávislost Tchaj-wanu, čeká nezdar.

V bílé knize se píše, že rozmístění amerického obranného protiraketového systému v Jižní Koreji výrazně podkopalo strategickou rovnováhu v regionu. Dokument rovněž odsuzuje interpretaci japonské ústavy, podle níž může japonská armáda operovat ve vzdálenějších oblastech od hranic země.

Bílá kniha potvrzuje závazek Pekingu nepoužít jadernou zbraň jako první. „Čína vždy vyznávala politiku nepoužití jaderných zbraní jako první v jakékoli době a za jakýchkoli okolností,“ uvádí ministerstvo obrany.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Nejdéle sloužící webkamera na světě ukončí vysílání. Fungovala 25 let

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Po 25 letech takřka nepřetržitého vysílání bude na konci měsíce vypnuta nejstarší sloužící webkamera na světě. Z...

Blesky zabily v Tatrách pět lidí, na Slovensku jednoho Čecha

Polští záchranáři převážejí zraněného po zásahu blesku v Tatrách. (22.08.2019)

Nejméně pět lidí zemřelo ve čtvrtek po rozsáhlé bouřkové vlně a sérii blesků v Tatrách v Polsku a na Slovensku. Čtyři...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz