Taxikáři v Belgii zneužili situaci, za odvoz si účtovali až 300 eur

  19:29aktualizováno  19:29
Charleroi (Od zpravodajky iDNES.cz) - Okamžitě po útocích v Bruselu zareagovali taxikáři pohotově - mnozí se snažili pomoct a rozváželi lidi zadarmo domů. Někteří ale situaci naopak využili. Za cestu z letiště Charleroi účtovali cestujícím mnohonásobně vyšší částky. Právě na toto letiště přitom byla přesměrována všechna letadla, která měla původně přistát na letišti Zaventem, kde zaútočili teroristé.

Letiště je plné čekajících lidí; cestující dostali výstrahu, aby se dostavili aspoň čtyři hodiny před odletem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

O problému s taxikáři na letišti Charleroi, vzdáleném 60 kilometrů od Bruselu, a aktuálních bezpečnostních opatřeních hovořil server iDNES.cz s mluvčím letiště Vincentem Grassaem.

Kolik je teď kolem nás dohromady policistů a vojáků?
Počty pořád rostou. Je jich tu teď přes stovku, na parkovištích, v hale... Nevíme, co můžeme čekat, a potřebujeme si být jistí, že je vše pod dohledem. Prohledávají auta a každý cestující je zkontrolován hned několikrát. To je taky důvod, proč chceme, aby na letiště přijeli nejméně čtyři hodiny předem.

Mluvčí letiště Charleroi Vincent Grassa.

Mluvčí letiště Charleroi Vincent Grassa.

Všimli jsme si i psovodů s ovčáckými psy. Prohledávají každou tašku, nebo jsou to náhodné kontroly?
Ano, úplně každé zavazadlo zkontroluje psovod se psem. Ale existuje víc kontrol, které armáda provádí a my o nich nevíme, z pochopitelných důvodů nám je nemohou sdělit.

Takovýto nápor asi Charleroi ještě nezažilo. Jak ho zvládáte?
Situace den po útocích byla opravu velmi vážná, ale měli jsme ji pod kontrolou. To, co prožíváme teď, je zcela výjimečné, a samozřejmě nikdo z nás není zvyklý v takových podmínkách pracovat. Včera jsme měli 23 příletů a 23 odletů navíc, což dělá 8 tisíc odbavených cestujících navíc za den. To je na tak malé letiště opravdu hodně.

Kontroly jaké Belgie ještě nezažila. Vojáci prohledávají každou tašku

Jak se vám daří udržet cestující v klidu?
Byly tu problémy, protože čekali v dlouhých frontách. Museli jsme proto rozhodnout, jak zrychlit a zefektivnit kontrolu. Nakonec cestující procházejí několika bezpečnostními stanovišti zároveň. Zakázali jsme také vstup lidem bez letenky a kontrolujeme pouze cestující.

V belgických médiích se objevily zprávy, že taxikáři den po útocích účtovali lidem směřujícím do Bruselu mnohonásobně vyšší částky, než je běžné. Je to pravda?
Ano, ta situace je pro nás opravdu hrozná. Taxikáři zneužili situace a žádali až 300 eur (přes 8 000 korun, pozn. red.) na cestu do Bruselu (Brusel je od Charleroi vzdálený asi 60 kilometrů - pozn. red.), protože věděli, že se tam lidé potřebují dostat. Nemohli jsme s tím nic dělat, protože prostor kolem letiště je veřejný. Neovlivníme, který taxikář sem zajíždí. Zákon se ale ve středu změnil a prostor začal patřit letišti, takže teď můžeme taxikářům určit pravidla.

Fotogalerie

Zrovna teď ve středu? To je náhoda, nebo zákonodárci jednali tak rychle?
Dlouho jsme si na taxikáře a jejich chování stěžovali. Vždy zvýšili ceny, když se lidé potřebovali dostat do města. Útoky z úterý ale celé jednání uspíšily.

Jak s vámi kooperují bezpečnostní složky? Víte o nějakém konkrétním ohrožení letiště? Uvědomuji si, že je to citlivá informace, ale...
... ne, žádný problém. Je to tak, že dosud nevíme o žádné přímé výhrůžce. Ale v Belgii jsou teď všechny veřejné instituce v ohrožení. Všechny školy, nádraží, stanice metra. Musíme být připravení. Možná k tomu nebude důvod, ale je to lepší možnost, než nedělat nic a pak čelit následkům. Komunikujeme s armádou, ale ani ta s námi nemůže sdílet všechny informace, protože podléhají přísnému utajení. Snažíme se to pochopit a vycházet jim vstříc.

„Do Bruselu za 160 eur, slečno. Vám se to zdá moc?“

„Speciální“ sazby belgických taxikářů jsme si chtěli sami ověřit a některé z nich jsme oslovili. „Vezmu vás do Bruselu za 160 eur, slečno,“ nabízí mi první z nich. „Vám se to zdá moc?“ mračí se, když vidí můj překvapený výraz. „Tak víte co? Za 150,“ zkouší se dohodnout. Jen několik stovek metrů za jeho zády přitom mohou cestující nasednout na vlak, který je do centra Bruselu dostane za stejnou dobu za devět eur. „Já jezdím taxíkem za 40 eur,“ kroutí hlavy nad přemrštěnou cenou český stevard Ivan, kterého na letišti náhodou potkáváme. „Většinou se s nimi nějak dohodnu, ale stejně by neměli chtít po lidech víc než padesát šedesát eur,“ podivuje se.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Nechcete mi prodat Grónsko, nepřijedu, vzkázal Trump dánské premiérce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že odloží schůzku s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou. Tu...

Syrská armáda rychle postupuje v provincii Idlib, dobyla město radikálů

Turecký vojenský konvoj (vpravo) a vozy syrské armády na silnici k syrskému...

Syrská armáda má pod kontrolou celé město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib, kterou z velké části ovládají...

ANALÝZA: Demonstrace v Moskvě žádný převrat nepřinesou

Policie zatkla stovky lidí na sobotní demonstraci za povolení účasti opozice ve...

Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz