Návštěvníci otevřené terasy muzea mají byty v protějším domě jako na dlani....

Návštěvníci otevřené terasy muzea mají byty v protějším domě jako na dlani. Mávají obyvatelům, fotí je i natáčejí. (12. února 2020) | foto: Reuters

Obyvatelé londýnského domu žalovali muzeum. Návštěvníci jim koukali do oken

  • 19
Obyvatelé luxusního obytného věžáku v centru Londýna prohráli tříletý soudní spor, jehož základem byla stížnost na porušování soukromí. Okna jejich domu totiž těsně sousedí s londýnským národním muzeem moderního umění Tate Modern, z jehož terasy měli návštěvníci jejich byty jako na dlani.

Žalobu podali v roce 2017 obyvatelé čtyř bytů, které jsou v luxusním bytovém komplexu Neo Bankside. Jejich dům stojí jen pár desítek metrů od muzea Tate Modern. Podle rozhořčených nájemníků bez přestání narušují jejich soukromí návštěvníci galerie, když skrze skleněné stěny jejich bytů sledují každý jejich pohyb. Informaci přinesl portál CNN Travel.

Nájemníci žádali, aby část muzejní venkovní terasy byla uzavřena, anebo alespoň vybavena neprůhlednými panely. Londýnský Nejvyšší soud Spojeného království však jejich stížnost shledal neoprávněnou s odůvodněním, že pohledy návštěvníků muzea rozhodně nemohou být považovány za obtíž. 

Jednoznačně se tak postavil na stranu muzea. Pokud lidé v domě chtějí soukromí, mají si pořídit závěsy, nebo rolety, zněl rozsudek několikaletého sporu. 

„Byty jsou to bezesporu nádherné a jistě není pochyb, že jejich skleněné stěny umožňují nádherný výhled. Ale ten je vyvážen cenou za soukromí,“ řekl u soudu ve středu soudce Anthony Mann.

„Když máme závěsy roztažené a terasa muzea je otevřená, v podstatě nás cizí lidé neustále sledují. Mávají na nás, fotí a filmují nás,“ argumentoval u soudu jeden z obyvatelů domu Ian McFayden. Přesto soudce Mann rozhodl, že soukromí obyvatel komplexu je plně v jejich rukou. 

„Za sto let existence újmy, která je způsobena protiprávním obtěžováním, se v Anglii neobjevil jediný případ, kdy soud v podobné kauze rozhodl ve prospěch zastánců soukromí,“ řekl soudce Mann.

Mladík vyhodil chlapce z desátého patra londýnské galerie Tate Modern

Londýnská galerie moderního umění Tate Gallery je jedním z nejnavštěvovanějších muzeí v Londýně. Svou venkovní terasu otevřela návštěvníkům v roce 2016, až čtyři roky poté, co se do sousedního bytového komplexu nastěhovali první nájemníci. Že stavba muzea bude terasu mít, bylo developerům komplexu známo už před stavbou bytového domu, zaznělo rovněž u soudu. 

Dvoupokojový byt v luxusním komplexu se prodával za cenu převyšující milion liber (přes 30 milionů korun).

Terasu navštíví ročně půl milionu lidí, najednou na ni smí vyjít jen tři sta návštěvníků. Muzeum nemůže nijak zabránit tomu, aby se jeho návštěvníci nedívali do bytů v protějším domě. Na terase tak alespoň visí upozornění, že by návštěvníci měli respektovat soukromí druhých. Z opačné strany muzejní terasy se mohou návštěvníci například těšit pohledem na londýnskou katedrálu svatého Pavla.

„Rozsudek nejvyššího soudu je pro nás samozřejmě velkým zklamání,“ řekla podle CNN Travel obhájkyně obyvatel domu Natasha Reesová. „Není to otázka voyeurismu. Jde o to, že mezi výhledem na komerční a obytnou budovu je velký rozdíl. Právě ten zohlednil prvoinstanční soud, nový rozsudek však nikoli,“ dodala zklamaně obhájkyně Reesová.

Londýnská Tate Gallery se dostala do popředí pozornosti už loni v srpnu. Šestiletý chlapec utrpěl vážná poranění poté, co ho někdo z terasy v desátém poschodí vyhodil. Policie kvůli podezření z pokusu o vraždu zadržela sedmnáctiletého mladíka.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video