Telegramový účtu NeMoskva uvedl, že 9. července se na speciální webové stránce vytvořené pro vojenský nábor obyvatel Tatarstánu objevila výzva k získání nových rekrutů. Slibovala padesát tisíc rublů (přes třináct tisíc korun) komukoliv, kdo přemluví svého kamaráda, aby podepsal smlouvu s ministerstvem obrany a vydal se bojovat na Ukrajinu. O den později se částka zvedla na sto tisíc rublů. Iniciativu propagují prokremelská média, oficiální vládní stránky i místní internetová fóra.
Projekt Idite lesom popisuje příběh muže, kterému neznámí lidé vzali osobní dokumenty zatímco byl v podnapilém stavu a podvodem ho poslali na frontu.
Ruská periferie děkuje válce, konečně bohatne. Na Kreml však číhá hrozba |
Tatarstán s cílem posílit vojenský nábor v posledních měsících zvýšil odměnu pro nové rekruty. S bonusy se může vyšplhat až na 1,5 milionu rublů, což je jedna z největších částek v zemi, uvádí ruský nezávislý liberální portál Novaja gazeta.
Klady i zápory války
Na počátku tohoto roku Tatarstán rovněž spustil nový program pro zaměstnání mladých lidí, který podporuje Rusy ve věku 14 a více let, aby šli pracovat do obranného průmyslu. Zaměřuje se především na sociálně slabé rodiny.
Rusko přešlo na válečnou ekonomiku, z níž těží odlehlé chudé regiony ve východní části země. Díky práci v tamních zbrojovkách občané vydělávají více než v minulosti, ukazují statistiky. Lidem se podle bankovních statistik výrazně zvýšily příjmy i díky vysokým odměnám pro mobilizované.
Tatarstán však poznal i odvrácenou stránku války. V dubnu ukrajinské bezpilotní letouny zasáhly rafinerii a průmyslový objekt ve dvou městech, i když se nachází asi 1300 kilometrů od ukrajinské hranice. Obyvatelé Tatarstánu si stěžovali na nedostatečná bezpečnostní opatření, sám šéf autonomní republiky Rustam Minnichanov vybídl ředitele tamních podniků, aby nespoléhali na ruskou protivzdušnou obranu a sami se postarali o ochranu závodů před drony.