Takzvanou Smlouvu z Waitangi v roce 1840 podepsali zástupci britské koruny a maorští kmenoví náčelníci. Dohoda Maorům zaručuje právo na půdu a také stanoví způsob vládnutí, na němž se obě strany dohodly. Výkladem jejího textu se dodnes řídí právní předpisy a politika v zemi. Rozhodnutí soudů a samostatného maorského tribunálu v průběhu desetiletí maorská práva a výsady postupně rozšiřovaly. Podle názoru některých tím však jsou diskriminováni nepůvodní obyvatelé.
ACT New Zealand, menšinová koaliční strana ve středopravicové vládě, proto minulý týden předložila návrh zákona, který má právně zakotvit užší výklad smlouvy. Ve chvíli, kdy měl parlament v prvním čtení o zákonu hlasovat, povstali maorští poslanci a začali tančit tanec haka. Přidali se k nim i lidé z galerie pro hosty a kvůli hluku bylo jednání na asi 30 minut přerušeno. Později zákon v prvním čtení prošel.
Nemělo se to stát. Novozélandský premiér se omluvil za zneužívání dětí v ústavech |
Sporný zákon Maorové a jejich podporovatelé považují za podkopávání práv původních obyvatel, kteří tvoří asi 20 procent z 5,3 milionu obyvatel Nové Zélandu. Stovky lidí se vydaly na přibližně 1000 kilometrů dlouhý devítidenní pochod pochod do hlavního města Wellingtonu, aby daly najevo svůj nesouhlas se zákonem.
Návrh zákona sice prošel prvním čtením, ale je nepravděpodobné, že bude schválen i v následujících čteních, neboť další dvě koaliční strany oznámily, že ho nepodpoří. V koaliční smlouvě se totiž zavázaly k podpoře zákona pouze v prvním čtení.
Smlouva z Waitangi byla sepsána jak v angličtině, tak maorštině, která v předkoloniální době byla pouze mluveným jazykem. Obě jazykové verze se tak v mnohém, například v otázce suverenity, liší, napsala stanice BBC.