„Zákon platí v celém Afghánistánu (...) a bude uplatňován postupně,“ řekl mluvčí ministerstva pro podporu ctností a prevenci neřestí Sajful Islám Chajbar. Obrázky živých bytostí jsou v rozporu s islámským právem, dodal.
Ministerstvo uvedlo, že při uplatňování zákona nejde o žádný nátlak. „Jde jen o to, abychom lidem poradili a přesvědčili je, že tyto věci jsou skutečně v rozporu s právem šaría a že bychom se jich měli vyvarovat,“ sdělil úřad.
V létě vyhlásily úřady Tálibánu zákon o 35 článcích na „podporu ctností a prevenci neřestí“ mezi obyvatelstvem v souladu s islámským právem šaría, které zavedly od svého návratu k moci v Afghánistánu v roce 2021. Text obsahuje několik opatření zaměřených na zpravodajská média, včetně zákazu zveřejňování snímků živých bytostí, obsahu nepřátelského vůči šaríi a náboženství nebo takového, který ponižuje muslimy.
Měli jsme protestovat po boku žen. Omezení Tálibánu začínají vadit i mužům |
Několik aspektů tohoto textu ale zatím nebylo důsledně uplatňováno a úřady Tálibánu i nadále pravidelně zveřejňují fotografie lidí na sociálních sítích. „V mnoha provinciích zatím pokračují snahy o uplatňování článků zákona týkajících se médií, ale nezačalo se s tím ve všech provinciích,“ uvedl Chajbar.
Novináři v Kandaháru uvádějí, že od ministerstva neobdrželi žádné sdělení a že je mravnostní policie za pořizování fotografií či videozáznamů prozatím nezatkla. Reportérům doporučili, aby fotografovali z větší vzdálenosti a méně natáčeli, aby si zvykli, řekl agentuře AFP jeden z novinářů, který odmítl uvést své jméno z obavy před represemi.
Afghánky nesmějí zpívat ani mluvit. Tálibán začal s vymáháním nových pravidel |
Zobrazování živých bytostí bylo zakázáno v celé zemi, když jí v letech 1996–2001 vládl Tálibán. Od jeho návratu k moci v roce 2021 ale podobné nařízení zatím nebylo ve velkém měřítku zavedeno. Tálibán po návratu k moci slíbil, že bude vystupovat umírněněji než za své předchozí vlády v 90. letech, postupně se ale vrací ke striktním nařízením.
Než se Tálibán v roce 2021 vrátil k moci, působilo v Afghánistánu zhruba 8400 zaměstnanců médií, z toho 1700 žen. Nyní jich je podle zdrojů z této profese pouze 5100 včetně 560 žen. Od nástupu Tálibánu k moci byly v zemi také zavřeny desítky médií a za tři roky se Afghánistán v žebříčku 180 zemí propadl ze 122. na 178. místo v indexu svobody tisku organizace Reportéři bez hranic (RSF).