Tajné budovy uprostřed džungle i vědci z KLDR. Barma usiluje o jádro

  20:11aktualizováno  20:11
Americký prezident Barack Obama vytahuje jednu protijadernou kartu za druhou. Mezitím se mu ale v Asii zřejmě potichu rodí další nevypočitatelná jaderná mocnost - Barma. Se vstupenkou do exkluzivního nukleárního klubu jí navíc tajně pomáhá KLDR a zřejmě i Rusko.

Do této budovy převáží barmská junta citlivý materiál, který může používat pro svůj nukleární program. Leží nedaleko města Mandalay a je dobře rozpoznat i na mapách Googlu. | foto: Mapy Google

Barmské reaktory jsou blízko ke spuštění, hlásal v polovině března titulek na exilovém barmském webu The Irrawaddy. Armádní zdroj tvrdil, že je spuštění jaderných reaktorů, které jsou ukryté v džungli na severu země, na spadnutí.

"Od roku 2007, kdy projekt začal, sem přijelo mnoho cizinců, kteří vypadali jako Číňané," řekl webu zdroj, který žije nedaleko tajných provozů. "Do oblasti, která je vyhrazená vojenským účelům, nesmíme vkročit," dodal s tím, že se v regionu několikrát objevil muž číslo dvě režimu generál Maung Aye.

Barma chce jaderné zbraně, řekla Clintonová

Informace The Irrawaddy nelze ověřit. Každopádně to ale zdaleka nebyla první zmínka o tom, že vojenská junta, která zemi vládne od roku 1962, pořádá jaderné námluvy. Na jejich konci by mohlo být i vlastnictví jaderných zbraní.

Na to loni v televizním rozhovoru v thajském Bangkoku upozornila i šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová. "Obáváme se šíření jaderné technologie a dalších nebezpečných zbraní ze Severní Koreje do Barmy," řekla Clintonová.

JADERNÝ PROGRAM BARMY

- První zpráva o jaderných ambicích Barmy se objevily už v roce 2000, když země požádala Mezinárodní agenturu pro atomovou energii o spolupráci při budování výzkumného reaktoru.
- V roce 2002 začala vyjednávat s Ruskem nákup malého desetimegawattového výzkumného reaktoru.
- Dohodu o jaderné spolupráci podepsaly obě země o pět let později. Práce na zařízení však oficiálně nikdy nezačaly.
- Rusko prý později spolupráci utlumilo a Barmánci se se žádostí o spolupráci obrátili na KLDR. Ta podle odborníků může vypadat tak, že Barma posílá do KLDR uran a na oplátku dostává jadernou technologii.
- KLDR už dokázala, že i s reaktorem na lehkou vodu umí jadernou zbraň vyrobit a podobnou technologii vyvezla například do Sýrie.
- Barma sice v roce 1992 podepsala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Později ale odmítla o svých jaderných provozech podávat jakékoli informace.

Vůbec poprvé tak vysoce postavený člen americké administrativy zmínil možnost, že by barmští generálové mohli usilovat o jadernou zbraň. Mezi odborníky se ale o této možnosti mluví už několik let a občas uniknou střípky z barmského jaderného tajemství i na veřejnost.

Loni si tak lidé na celém světě mohli vyslechnout svědectví dvou mužů, kteří generálům s nukleárním programem pomáhali. Moe Joea poslal režim v roce 2003 do Moskvy v rámci tréninku nového jaderného personálu.

Spolu s ním se výcviku účastnilo dalších tisíc Barmánců, kteří měli obsluhovat malý reaktor s lehkou vodou, který generálové koupili od Rusů údajně pro výrobu izotopů pro lékařské účely.

"Na provoz reaktoru přeci nepotřebujete tisíc lidí," řekl Moe Joe. "Je jasné, že tu šlo o víc," uvedl Barmánec, který utekl do Thajska. Podle něj je vedle ruského reaktoru ještě jeden podobné velikosti.

Ten je však ukrytý pod zemí v oblasti Naung Laing a podle Moe Joea se u něj často objevovali ruští oborníci. Podle dalšího uprchlíka Tin Mina, který pracoval pro muže, jenž domlouval jaderné kontrakty s KLDR i Ruskem, opravdu reaktory existují.

Jaderný program podle něj běží pod názvem UF6 a vede ho generál Maung Aye. Konstrukce tajného tunelu v Naung Laingu, kde má být ukrytý druhý reaktor, prý začala už v roce 2004. Dodávky připlouvali ze Severní Koreje na lodích.

"Lodě z KLDR připlouvaly do Rangúnu a náklad se v noci překládal na vojenská vozidla a putoval přímo k nukleárním provozům," řekl Tin Min. V nukleárním programu podle něj hraje velkou roli rivalita s Thajskem. Proto jsou generálové vidinou jádra doslova posedlí.

Barma může mít jadernou zbraň už za čtyři roky

Výpověď Tin Mina a Moe Joea se často shoduje, i když se tito dva muži nikdy nepotkali. Vědci z vyprávění usuzují, že by v případě jejich pravdivosti mohla Barma k jaderné zbrani dospět poprvé už za čtyři roky a pak produkovat jednu nukleární zbraň ročně.

Podezření ještě zvyšují snímky z map na Googlu. V posledních letech totiž uprostřed džungle daleko od civilizace podle webu dictatorwatch.org vyrostlo několik provozů, které mohou sloužit podezřelým jaderným aktivitám.

TAJNÉ TUNELY POD BARMOU

Junta buduje s pomocí KLDR skrýše za miliony dolarů

Loni se navíc na webu Yaleglobal.edu objevily fotografie tajných tunelů, které Barmáncům pomáhají stavět odborníci z KLDR. Některé z nich mají sloužit i k ukrývání jaderných provozů. Za vyzrazení tajných skrýší generálové v lednu popravili dva lidi.

Vlastnictví jaderných provozů Barmě nikdy nikdo spolehlivě nedokázal. I americký Think Tank ISIS (Institute for Science and International Security) ale ve své lednové zprávě uvádí, že Barma jaderné ambice má a vojenská spolupráce s KLDR může přinést jaderné ovoce.

Důkazem je například prodeje reaktoru z KLDR do Sýrie, který odhalily tajné služby až na poslední chvíli. I podle ISIS se přitom do Barmy dostává materiál, který je možné využít k jadernému programu. Ten se pak ztrácí za zdmi tajných provozů.

BARMŠTÍ GENERÁLOVÉ NA NÁVŠTĚVĚ V KLDR

Fotografie z návštěvy barmské delegace v KLDRRozhlasová stanice Radio Free Asia získala loni v červenci tajnou zprávu, která popisuje návštěvu barmských generálů v KLDR v listopadu 2008. Vyslanci junty si prohlédli továrny na výrobu zbraní a dohodli se na "užší" vojenské spolupráci. - více si přečtěte zde

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Vandalové poškodili náhrobek Karla Marxe v Londýně, letos podruhé

Pomník Karla Marxe v Londýně poničili vandalové. (18. února 2019)

Neznámí útočníci pomalovali náhrobní kámen Karla Marxe na hřbitově Highgate v Londýně. Cílem vandalů byl podruhé za...

Stav nouze je protiústavní, míní kalifornský prokurátor. Podá žalobu

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Generální prokuratura státu Kalifornie se rozhodla soudně napadnout vyhlášení stavu nouze, jehož prostřednictvím chce...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz