Trumpa, který je letos znovu kandidátem republikánů na prezidenta, se 13. července na předvolebním mítinku v Pensylvánii pokusil zastřelit dvacetiletý Američan. Osmasedmdesátiletý exprezident vyvázl se střelným zraněním ucha, jeden z jeho příznivců ale přišel o život.
Selhání Tajné služby, která poskytuje ochranu nejvyšším ústavním činitelům i exprezidentům, je předmětem několika vyšetřování. Vnitřní prověrka dospěla k závěru, že nedbalost některých činitelů vedla k porušení bezpečnostních pravidel. Úřad podle Rowea přijme disciplinární opatření, jak bude nutné.
Největší selhání za desetiletí. Šéfka Tajné služby se kála kvůli střelbě na Trumpa |
Tajná služba nyní podle Rowea potřebuje „změnu paradigmatu“. „Je důležité, abychom se zodpovídali za selhání z 13. července a abychom využili získané zkušenosti k tomu, aby se podobné selhání už neopakovalo,“ poznamenal v prohlášení úřadující šéf USSS.
Pětistránková zpráva zmiňuje sérii „komunikačních nedostatků“, které přispěly k tomu, že střelec dokázal ze střechy vzdálené méně než 140 metrů od Trumpa vypálit osm ran, než byl zneškodněn. Jedním z problémů bylo to, že někteří místní policisté nevěděli o existenci dvou komunikačních center v místě, takže neměli tušení o tom, že členové Tajné služby neslyší jejich komunikaci.
Tajná služba mi zajistí lepší ochranu, řekl Trump po dvou neúspěšných atentátech |
Navíc Tajná služba už před útokem věděla, že místo předvolebního shromáždění je z bezpečnostního hlediska rizikové. Zpráva také podle AP klade závažné otázky, proč na střeše, na kterou útočník před zahájením palby vylezl, nebyli žádní strážci zákona.
Tuto neděli se podle vyšetřovatelů Trump stal terčem dalšího pokusu o atentát, když jej ochranka odvedla z golfového hřiště, na jehož okraji spatřila ozbrojeného muže.
USSS má 7800 zaměstnanců a jde o federální agenturu, která má na starosti ochranu amerických prezidentů a jejich rodin, viceprezidentů či bývalých hlav států a jejich blízkých.