Armáda trollů. Tádžická inteligence musí na sítích povinně napadat opozici

  21:36aktualizováno  21:36
Tádžická vláda tlačí na své studenty, učitele i úředníky, aby si zakládali falešné účty na sociálních sítích a očerňovali kritiky režimu. V „továrnách na odpovědi“ podle Rádia Svobodná Evropa pracují stovky takzvaných trollů. Ti musejí příkazy plnit ve svém volném čase a kdo neposlechne, může ztratit práci.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Getty Images

Vláda se svými „továrnami“ snaží zdiskreditovat opozici a vůbec kritiky režimu, kteří podle ní vedou kampaň ve spolupráci s online trolly. Proto zaměstnala své vlastní. Ti si mají navzájem „lajkovat“ své příspěvky na sociálních sítích a dál je šířit spolu s vládní propagandou.

V diskuzích dostali vzdělaní Tádžikové za úkol napadat každého, kdo zastává jiný názor, než je oficiální vládní linie. Za svou práci však nedostávají plat, naopak. Lidé, kteří svou úlohu neplní podle představ režimu, se mohou dostat do problému. A odmítnout není možné. „Riskujete ztrátu práce, (oni) navíc používají celou řadu metod, jak vám zhoršit pověst,“ říká nedobrovolný troll. 

Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) píše, že získala svědectví pěti Tádžiků, kteří se do trollení opozice museli zapojit. „Mám po krk toho, že musím celý den trávit psaním špatných článků o někom jiném a lajkováním a komentováním pod facebookovými posty,“ popisuje jeden z nich. 

Tádžik musí zaplatit pokutu. Slavil narozeniny na veřejnosti

Všichni jsou vysokoškolští studenti nebo učitelé. Pod podmínkou anonymity uvedli, že dostali příkaz od vedení své univerzity a tádžického ministerstva školství, na základě kterého musejí svým nadřízeným dokládat, jak aktivní každý den na sociálních sítích byli. 

Třeba tak, že jim přinesou screenshoty svých příspěvků a komentářů. Podle odhadů pro vládu takto pracuje až čtyři sta lidí. „Každý z nich má kolem deseti falešných účtů, takže tu je celkem asi čtyři tisíce ‚lidí‘ zapojených do debat na sociálních sítích, kteří se snaží zmanipulovat veřejné mínění,“ uvedl jeden z profesionálních diskutérů.

Rádio také získalo kopie několika dopisů nebo mailů s instrukcemi, které údajně získali ředitelé škol a univerzit. Jeden z dopisů je například upozorňuje na rozhovor s lídrem zakázané Strany islámské renesance, který se přenášel živě. 

Žádné vousy ani šátek, Tádžikistán bojuje proti islámskému radikalismu

Trollové jsou v něm vyzýváni, aby byli po dobu přenosu aktivní a připravili si otázky i komentáře pod video na Facebooku a Youtube. V jiném případě zase měli bránit vládu v Dušanbe před hněvem občanů poté, co oznámila zvýšení cen za používání internetu. Používat mohou nadávky i falešné fotografie.

Nejhorší však podle akademiků je, že musejí psát i politické články do několika časopisů a publikací, i když o daném tématu nic nevědí. „Další aktivity zahrnují snahy napadnout různé účty, tvorbu falešných profilů jiných lidí a posílání vyhrůžných dopisů určitým osobám,“ uzavírá tádžický troll.

Tádžické ministerstvo školství připouští, že jeden z dopisů sepsalo, odmítá však, že by chtělo vytvořit armádu provládních trollů. „V dopise jsme upozornili univerzity na potřebu zřídit antiextremistické propagandistické skupiny, díky kterým by se mohly pořádat diskuze se studenty,“ tvrdí s tím, že se čím dál víc mladých Tádžiků přidává k islámistickým radikálům.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Exprezident Kiska představil novou stranu, pojmenoval ji Za lidi

Končící prezident Andrej Kiska prochází kolem čestné stráže 15. června 2019 při...

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska oznámil název a priority svojí nové politické strany. Hnutí se jmenuje Za lidi...

Neberte nám karikatury, žádají kreslíři i čtenáři deník The New York Times

Protest židovských organizací před sídlem amerického deníku The New York Times...

Americký deník The New York Times minulý týden oznámil, že už v mezinárodním vydání novin nebude zveřejňovat politické...

Studentský lídr v Hongkongu opustil vězení, správkyni vyzval k demisi

Někdejší hongkongský studenský lídr Joshua Wong opouští vězení (17. června 2019)

V Hongkongu v pondělí propustili někdejšího lídra studenských protestů Joshuu Wonga. Ten ihned za branami věznice...

Najdete na iDNES.cz