Tady pohřbili Kleopatru, tuší archeologové na kopci za Káhirou

  10:37aktualizováno  10:37
Pohnutý osud císaře Marka Antonia a královny Kleopatry, jejich vášnivá láska a společný skon, to všechno fascinuje lidstvo už přes 2 000 let. Teď se naskýtá výjimečná možnost, že se o obou postavách dozvíme víc. Vědci totiž právě včera začali s podrobným výzkumem místa, o němž soudí, že ukrývá hrobku s ostatky egyptské vládkyně a římského vojevůdce.

Šéf egyptských archeologů Zahí Havás s egyptoložkou z Dominikánské republiky Kathleen Martinezovou | foto: Profimedia.cz

Ono místo, kde by mohla být vyřešena jedna z největších záhad lidské historie, leží v Taposiris Magna (dnešní Abúsír) asi padesát kilometrů od egyptské Alexandrie. Na kopci nad Středozemním mořem tam stojí zbytky někdejšího Isidina chrámu. A v hluboké šachtě pod ním je snad pochována Kleopatra. Alespoň vědci v to doufají.

"Vím, že tam ta hrobka je. Mohl by to být nejvýznamnější objev 21. století," řekl agentuře Reuters šéf egyptských archeologů Zahí Havás. "Snad ještě významnější, než byl nález hrobu faraona Tutanchamona."

Po místě posledního odpočinku legendární Kleopatry lidé marně pátrají od starověku. Vedle hrobů hunského vládce Attily či mongolského ničitele Čingischána jde o jedno z nejlákavějších tajemství. Archeologové tvrdí, že nyní jsou na dobré stopě a rozhodně nestřílejí od boku.

Objevili řadu indicií, podle nichž Kleopatřini kněží přinesli její tělo právě do chrámu bohyně Isis poté, co se zabila. A tam jí také pohřbili. Vědci soudí, že její milenec Marcus Antonius tam může ležet s ní.

Isidin chrám v Taposiris Magna (dnešní Abúsír).

Jsme na dobré stopě. Loni u chrámu (zbudovaném ve 3. století před Kristem) našli alabastrovou hlavu Kleopatřiny sochy a dvaadvacet mincí s její podobiznou. "Během tříletého výzkumu jsme tu objevili 27 hrobů a deset mumií, dvě z nich byly pozlacené," uvedl Zahí Havás. "To by mělo znamenat, že poblíž je pochován někdo velmi slavný."

Pomocí speciálního radaru objevil vědecký tým z Egypta a Dominikánské republiky asi dvacet metrů hluboko pod chrámem tři rozlehlé komory.

"Právě v jedné z nich doufáme nalézt ostatky slavného páru. Existuje totiž důkaz v díle řeckého životopisce Plútarcha, který uvádí, že Caesar povolil, aby Kleopatra byla pohřbena společně s Markem Antoniem," uvedla pro AP dominikánská archeoložka Kathleen Martinezová, jež výkopy v Isidině chrámu vede.

Richard Burton a Elizabeth Taylorová ve filmu Klepatra z roku 1963

Kleopatra (69 až 30 před Kristem) byla žena mocná, sebevědomá a také nesmírně "sexy". Alespoň podle historiků. A takhle ji známe i v podání Liz Taylorové z roku 1963. Martinezová, pro niž je Kleopatra celoživotním tématem, soudí, že královna nebyla zdaleka tak panovačná a nemilosrdná, jak jí legendy popisují. Mluvila prý sedmi jazyky, věnovala se filozofii a jako žena podle ní zcela předběhla dobu.

Vojevůdci Marku Antoniovi zamotala hlavu natolik, že kvůli ní opustil manželku. A kvůli ní také zemřel. Po porážce v bitvě u Actia, v níž se zhroutily společné plány na ovládnutí Říma, se proklál vlastním mečem. O Kleopatře se traduje, že se poté nechala uštknout jedovatým brejlovcem.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Putinův „kuchař“ Prigožin je údajně mrtvý, jeho letadlo se zřítilo v Kongu

Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, známý jako pravá ruka ruského prezidenta Vladimira Putina, je údajně mrtvý. Na...

Jaderná hrozba. Válka mezi Indií a Pákistánem by zabila 125 milionů lidí

Jaderná válka mezi Indií a Pákistánem by během jediného týdne vedla k úmrtí až 125 milionů lidí a ohrozila život...

Profesor zvaný Robocop a odpůrce gayů. Tunisko zvolilo prezidenta

Novým prezidentem Tuniska se stane univerzitní profesor Kaís Saíd. Tamní volební komise v pondělí potvrdila, že v...

VIDEO: Ekvádorci zapálili muže zákona. I on má rodinu, apelovala policie

Ekvádorské nepokoje jsou zřejmě u konce. Prezident Lenín Moreno odvolal kritizovaná úsporná opatření. Ještě minulý...

Najdete na iDNES.cz