I v USA děti dřou na tabákových farmách. Zákony to umožňují

  18:47aktualizováno  18:47
Dětská práce je po mnoho let celosvětovým problémem. Podle nejnovější zprávy organizace Human Rights Watch se nevyhýbá ani vyspělým státům jako USA. Zde na tabákových plantážích ve špatných podmínkách pracují i dvanáctileté děti, jejichž zdraví trpí dlouhým pobytem v tabákem nasáklém prostředí.

Letecký pohled na tabákovou farmu ve státě Virginia. | foto: Profimedia.cz

Děti se tak dostávají podle Human Rights Watch (HRW) do paradoxní situace. Tabákové výrobky si mohou kupovat až od 18 let, na jejich výrobě se však podílejí i v mnohem nižším věku. Dlouhé hodiny strávené na plantážích v Severní Karolíně, Kentucky, Tennesse nebo Virginii si na dětském organismu pochopitelně vybírají svou daň.

Pracovníci HRW na základě rozhovorů se 141 dětmi, které pracují na tabákových plantážích, zjistili, že u mnohých z nich se objevují potíže jako zvracení, nevolnosti, bolesti hlavy a závratě. Podle HRW se jedná o jasné znaky otravy tabákem.

"Necítil jsem se moc dobře, ale i přesto jsem pracoval. Pak jsem začal zvracet," svěřil se 16letý chlapec pracovníkům HRW. Děti si také často stěžovaly na práci v extrémním horku a mnohdy i nebezpečných podmínkách.

Kompletní zprávu Human Rights Watch v angličtině najdete zde

Dětskou práci na tabákových plantážích a jiných farmách umožňují americké zákony. Ty dětskou práci na farmách zakazují jen v době školní výuky. Jakmile však škola skončí, dětská výpomoc na farmách je zákonem povolena, píše server independent.co.uk.

V období školních prázdnin a vrcholu pěstební sezony tabáku pak děti tráví prací dlouhé hodiny.

"Když skončí školní rok, děti zamíří na tabákové plantáže, kde se jednoduše nemohou vyhnout nebezpečnému nikotinu, a to ani nemusí vykouřit žádnou cigaretu," uvedla Margaret Wurthová, spoluautorka studie. "Není divu, že se dětem, které jsou vystaveny jedovatým účinků tabáku, dělá špatně," dodala.

Tabákové firmy přislíbily nápravu

HRW upozorňuje také na nebezpečí, které nejen pro pracující děti skrývají pesticidy používané při pěstování tabáku. Pesticidy mají dlouhodobý vliv na zdraví a mohou způsobit mimo jiné rakovinu, problémy s učením a poruchu kognitivních funkcí.

"Tabákové firmy by neměly profitovat z hazardování s dětskými pracovníky. Mají zodpovědnost za dodržování čistých a zevrubných standardů, které děti udrží daleko od nebezpečné práce na tabákových farmách," myslí si Wurthová.

HRW ve své zprávě uvádí, že tabák získaný z plantáží, kde pracují děti, využívá deset velkých tabákových společností včetně Altria Group, Lorillard či Philip Morris. Kromě společnosti China National Tobacco všechny jmenované firmy přislíbily, že problematiku budou řešit se svými dodavateli.

Americká administrativa v roce 2011 plánovala změny v zákonech, které by zamezily zaměstnávání dětí mladších 16 let na tabákových plantážích. V roce 2012 byl však návrh na změny smeten ze stolu. Na základě zprávy HRW nyní americký předseda panelu pro zdraví a práci Tom Harkin přislíbil, že všechny dotčené tabákové společnosti osobně kontaktuje a bude s nimi problematiku zaměstnávání dětí řešit.

Podívejte se na krátký dokument od HRW z tabákových farem v USA:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Živel se vrací. Oklahomou a Texasem prolétlo 14 tornád, teď ale nezabíjela

Tornádo zasáhlo oklahomské město Mangum (20.5.2019).

Střední částí Oklahomy a západním Texasem se přehnalo v pondělí večer místního času 14 tornád. V oblasti se čtyřmi...

Koncentrace oxidu uhličitého v ovzduší je nejvyšší v historii, zjistili vědci

Země z vesmíru (ilustrační snímek)

V sobotu 18. května se dostalo průměrné množství CO2 v atmosféře na hodnotu 409,73 počtu částic z milionu, což je...

Justin Bieber, pohroma Islandu. Zpěvákovi fanoušci ohrožují křehký kaňon

Islandský kaňon Fjadrárgljúfur (1. července 2018)

Island omezil přístup k jedné ze svých nejnavštěvovanějších přírodních památek, kaňonu Fjadrárgljúfur. Důvodem jeho...

Najdete na iDNES.cz