„Do věznice jsme vyslali pět specializovaných krizových týmů, kterým pomáhá průvodce, jenž ví, jak to v rozsáhlém vězeňském komplexu vypadá,“ popsala organizace Bílé přilby stanici BBC. Věznice ležící asi 30 kilometrů severně od Damašku.
Místní úřady informovaly, že na vysvobození vězňů se stále pracuje a že ve věznici panují podmínky, v nichž se lidé kvůli špatnému přívodu vzduchu téměř dusí. Na sociálních sítích naléhají na bývalé vojáky a pracovníky vězeňské služby za Asadova režimu, aby povstalcům poskytli kódy k elektronickým dveřím v podzemí.
Islamistické povstalecké hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v sobotu uvedlo, že ze Sajdnáji osvobodilo 3 500 vězňů.
Byly mezi nimi i ženy a děti. Někteří z propuštěných byli zmatení a nechápali, co se děje. „Co máme dělat? Kam máme teď jít?“ jsou slyšet vězeňkyně na videích z osvobozování. „Asad padl. Nebojte se,“ odpovídají muži, kteří se snaží ženy uklidnit.
Lidé se sbíhali k areálu, aby zjistili, zda jsou jejich blízcí mezi propuštěnými. „Donutili mého bratrance, kterého jsem tolik miloval, aby mě mučil, a mě nutili, abych mučil jeho. Jinak by nás oba popravili,“ popsal v neděli Omar al-Shogre, který ve věznici strávil tři léta.
Asadův režim ve věznici držel tisíce stoupenců opozice a podle portálu Middle East Eye se jí kvůli mučení a popravám přezdívalo „syrská jatka“. Podle aktivistů jsou v místě cely ve třech patrech v podzemí.
Mučení, sexuální násilí a hromadné popravy
Lidskoprávní organizace Amnesty International v roce 2017 došla k závěru, že násilnosti, jichž se tam věznitelé na zadržovaných dopouštějí, odpovídají zločinům proti lidskosti a že dozorci tam popravovali lidi na rozkaz z nejvyšších míst Asadova režimu.
Síť věznic, v nichž mizeli ti, kdo dali najevo nějakou formu odporu, patří podle BBC mezi nejtemnější součásti dědictví Asadova represivního režimu. V Sajdnáji tisíce lidí čekalo mučení, sexuální násilí a hromadné popravy. Příbuzní mnoha vězňů často celé roky nevěděli, zda jsou jejich blízcí naživu, nebo už po smrti.
Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl |
„Scény, které jsem viděl, do své smrti nevymažu z paměti. Stále mám před očima obraz staršího muže pokrytého krví, který později zemřel,“ řekl stanici Al-Džazíra devětačtyřicetiletý Safi al-Jassin, který strávil v Sajdnáji několik let, než byl převezen do jiného zařízení. Povstalci ho vysvobodili na konci listopadu z věznice v Aleppu.
Podle odhadu Sdružení zadržovaných a pohřešovaných ve věznici Sajdnájá v letech 2011 až 2018 zemřelo v důsledku poprav, chybějící lékařské péče nebo hladu více než 30 tisíc lidí.
Na základě výpovědí několika málo propuštěných vězňů sdružení odhaduje, že v letech 2018 až 2021 bylo popraveno dalších 500 lidí.
Hrozí příliv uprchlíků, nesrovnatelný s minulými, varuje Fischer po pádu Asada |
Povstalci osvobodili z věznic napříč zemí desetitisíce lidí. Jedním z nich je třiašedesátiletý spisovatel Bašár Barhúm, který měl být v neděli popraven. „Léta jsem neviděl slunce. Místo toho, abych byl zítra mrtvý, jsem dostal nový impuls k životu,“ popsal v sobotu agentuře AP, zatímco se procházel po Damašku.
Nejen Sajdnájá, ale i další syrské věznice jsou známé drsnými podmínkami. Mučení je systematické. Ve více než dvou desítkách zařízení provozovaných syrskou rozvědkou lidskoprávní aktivisté zaznamenali tajné popravování.