Nejhorší bylo nakládání mrtvol, říká malíř, který nakreslil Asadovy věznice

  20:02aktualizováno  20:02
Postavami na černobílých kresbách zachycuje syrský výtvarník Nadžá Bukaj bolest a zoufalství, jež na vlastní kůži zažil. A to ve vládních žalářích, kde ho syrský režim Bašára Asada skoro dva roky věznil. „Nejhorší bylo nakládání mrtvol,” vzpomíná umělec na hrůzné zážitky ze svého francouzského exilu.

Syrský umělec Nadžá Bukaj, který na vlastní kůži poznal atmosféru Asadových věznic. (13. září 2018) | foto: Reuters

Jeden z umělcových obrazů zachycuje skupinu polonahých mužů, které surově bijí dozorci. Další vyobrazuje člověka zkrouceného mezi dvěma těžkými dřevěnými deskami, které jsou nástrojem mučení. Nadžá Bukaj děsivé výjevy nakreslil jako vzpomínku na dobu strávenou v syrských vládních věznicích, které v umělcově podání často připomínají nacistické koncentrační tábory.

Fotogalerie

„V jedné místnosti, 16 metrů dlouhé a tři metry široké, nás mohlo být asi 190 až 220. Přímo tam se odehrávaly výslechy, při kterých mučitelé používaly různé techniky,” popisuje podmínky v žaláři Bukaj, který nyní žije v pařížském exilu. 

„Nejhorší bylo nakládání mrtvol. Zatímco někdy jsme museli vytáhnout ven tři mrtvé, jiné dny i třináct. Poslední tělo, které jsem nesl mělo štítek s číslem 5 874, některá ale byla neoznačená. Nejčastěji to byli vězni, kteří nevydrželi mučení nebo lidé vysílení nemocí, za kterou mohly příšerné hygienické podmínky,” pokračuje Bukaj.

Úřady si připravují poválečnou půdu

Syrské úřady dlouhodobě popírají všechna obvinění týkající se systematického mučení vězňů v průběhu sedm let trvající války, stejně jako provádění hromadných poprav ve věznicích. Po letech mlčení o osudu desetitisíců lidí, kteří v konfliktu podle lidskoprávních organizací nenávratně zmizeli, začaly syrské orgány nenápadně aktualizovat seznamy mrtvých.

„Válka se chýlí ke konci a vláda se snaží normalizovat vztahy s různými částmi Sýrie, jak nejrychleji může,” vysvětluje změnu v postoji syrských úřadů Joshua Landis, expert na Sýrii z univerzity v Oklahomě. „Součástí toho je také vysvětlení, co se stalo zmizelým lidem,” uvedl pro server CNN

Úřady se oficiální registrací nezvěstných jako mrtvých pokoušejí znovu obnovit byrokratické procesy a vládní řád. Manželky umučených vězňů tak mohou být prohlášeny za vdovy, stejně tak se urychlí různé přetrvávající spory o majetek zmizelých lidí. Vláda si těmito kroky připravuje půdu pro poválečné období.

Navzdory zdánlivému pokroku, ale úřady ohledně příčiny smrti vězňů nadále mlží. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva, které se podařilo získat několik úmrtních listů, se jejich obsah ničím neliší od běžných dokumentů. Vězeňští lékaři jako příčinu smrti nejčastěji uvádí „dehydrataci, srdeční zástavu či jiné přirozené faktory”. Svědectví přeživších nicméně dokazuje, že situace ve věznicích je kritická. 

„Musím pokračovat, jinak bych uznal, že Asad vyhrál“

Mezi Bukajovy nejhorší vzpomínky patří mučení na elektrickém křesle, kde mu tělo zcela vypovědělo. „Pro vyšetřovatele měl náš život muší cenu. Vzpomínám si, jak mi jeden z nich řekl, že jiného vězně odsoudili na místě k smrti. Jenom tak, bylo to pro něj úplně triviální,” řekl CNN.

„Mám pocit, že mou povinností je pokračovat v revoluci,” vysvětlil Bukaj agentuře Reuters, proč tvoří dál. „Pokud bych přestal kreslit toto téma, znamenalo by to, že jsem se vzdal. Řekl bych tím Bašáru Asadovi: ‚Ano, vyhrál jsi nad námi válku‘,” popisuje.

Muslimský gay se chtěl dát na džihád, srdce mu otevřela liberální mešita

Syrská vláda Bukaje poprvé uvěznila v roce 2011 na jedenáct měsíců, které strávil v žaláři nedaleko syrského hlavního města Damašku. Jako důvod k jeho zatčení úřadům postačilo, že pomáhal s organizací protestů proti prezidentu Asadovi.

Podruhé ho policie zatkla o tři roky později na syrsko-libanonské hranici, když se po letech skrývaní pokusil válkou zmítanou zemi opustit. Dohromady ve vězení strávil rok a osm měsíců. 

Bukajovi se nakonec podařilo v roce 2016, společně se svou ženou a dcerou, dostat do Francie, kde v devadesátých letech studoval umění. Právě umění je podle něj terapií, která mu pomáhá překonat myšlenky na měsíce strávené v syrském žaláři. „Pokaždé, když chci změnit tematiku svých obrazů a najít si jiný námět, stejně se nakonec vrátím k tomu samému,” popisuje Bukaj.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Tisíce Finů chtějí odebrat azyl imigrantům usvědčeným ze sexuálních zločinů

Svíčky zapálené na připomínku obětí sexuálních útoků ve městě Oulu na severu...

V dubnu se ve Finsku konají volby a již teď je jasné, že migranti budou hlavním tématem předvolební kampaně. Desítky...

Zloději paliva v Mexiku navrtali benzínové potrubí, výbuch zabil 66 lidí

Mexičtí vojáci hlídají okolí místa výbuchu benzínového potrubí ve městě...

Obří ohnivou kouli vytvořilo v pátek poškozené palivové potrubí v mexickém městě Tlahuelipan. Oheň zabil 66 lidí a...

Jaderné odzbrojení je na dobré cestě, další summit Trumpa s Kimem bude v únoru

Americký prezident Donald Trump a severokorejský lídr Kim Čong-un si třesou...

Americký prezident Donald Trump se chce se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejít koncem února, dějiště vrcholné...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz