Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podle Pentagonu úspěšně zasáhly tři cíle spojené se syrským chemickým vojenským programem. Vypáleno bylo 105 střel, z nichž 76 směřovalo na výzkumné centrum Barzá u Damašku. Dalších 29 raket zasáhlo sklad chemických zbraní a bunkr v Him Šinšáru u Homsu.
Mluvčí ruského ministerstva obrany v pondělí řekl, že „reálným cílem“ nebylo jen výzkumné centrum Barzá a další podobná zařízení, ale i syrské vojenské objekty včetně letišť. Syrská armáda se proti úderu křídlatých raket bránila odpálením 112 řízených střel, z nichž cíl zasáhlo 71, prohlásil mluvčí Igor Konašenkov.
Ruských protiraket Pancir syrská armáda odpálila 25, z nichž 23 zasáhlo cíl, uvedl dále. Z 29 vypálených raket Buk zasáhlo cíl 24, další cíle zasáhly raketové systémy S-125, Strela-10 a Kvadrat. Z baterie raket S-200 syrská armáda odpálila osm střel, žádný cíl ale podle mluvčího nezasáhly.
Americký generál Kenneth McKenzie v sobotu krátce po úderu novinářům sdělil, že ruský obranný protivzdušný systém nebyl při nočních úderech použit a ten syrský nebyl účinný, protože byl aktivován až po úderech. „Syrská protivzdušná obrana nezasáhla žádné naše letadlo ani raketu,“ řekl McKenzie.
Generál Konašenkov s odkazem na kosmické snímky publikované v západních médiích konstatoval, že na zničení zvolených tří syrských objektů by s ohledem na velikost nálože stačilo pouze třicet amerických tomahawků. „Jakákoli metodika výpočtu vede k závěru, že ke garantovanému zničení každého ze tří cílů by stačilo jen deset raket,“ prohlásil ruský mluvčí.
Mayová: Chemický útok mohl spáchat jen Asad
Západní útok na Sýrií byl reakcí na údajný chemický útok, který měla provést syrská armáda ve městě Dúmá. V Haagu se kvůli němu v pondělí konalo krizové zasedání mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Americký zástupce uvedl, že Rusko, které je spojencem syrského režimu, v Dúmě patrně manipulovalo s důkazy. Moskva to vzápětí popřela.
Do Dúmy měli dorazit vyšetřovatelé OPCW, britská delegace ale obvinila Rusko a Sýrii, že inspektorům příjezd zatím neumožnily. Moskva tvrdí, že cesta byla odložena kvůli následkům amerických náletů a že je potřeba povolení OSN. Ministři zahraničí EU se shodli, že jakékoliv použití chemických zbraní je nepřijatelné.
Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí v parlamentu řekla, že chemický útok v Dúmě nemohl spáchat nikdo jiný než syrský režim, neboť barelové bomby s chemickou látkou shodily vrtulníky, které povstalci nemají k dispozici. Obhajovala také vojenskou účast Británie tím, že Rusko na půdě OSN zablokovalo všechny snahy o nezávislé vyšetřování.