Syrští povstalci tento týden převezli zhruba čtyřicet těl uložených v pytlích a se stopami týrání z márnice vojenské nemocnice Harasta do nemocnice Al-Mudžtahíd v Damašku k forenznímu vyšetření a pitvě.
„Otevřel jsem dveře vojenské márnice a uviděl jsem tu hrůzu,“ popsal bojovník Mohammed al-Hadždž. Povstalci zamířili na místo poté, co dostali tip od člena personálu, že syrské věznice sem vozí umučené lidi. Jak dlouho tam byla těla uložena, není jasné, ale jsou v různém stadiu rozkladu.
Asadova podzemní jatka. V celách jsou stále lidé, osvobození popisují hrůzy |
„Pohled na fotografie je nesnesitelný,“ uvedl Muhammad Halaf z provincie Hamá, jenž přijel do Al-Mudžtahíd hledat svého bratra, o kterém neslyšel od roku 2014. Po pádu režimu vyrazil nejdříve do neblaze proslule věznice Sajdnájá, která leží třicet kilometrů severně od Damašku, žádné vodítko však nenašel.
„Zůstal jsem tam dva dny. Čekal jsem, až civilní obrana zařízení prohledá, ale jeho jméno na seznamu vězněných ze Sajdnájá nebylo. Proto jsem zamířil sem, ale bratra jsem mezi fotografiemi vystavenými na stěnách nemocnice nenašel,“ řekl Halaf agentuře Anadolu.
„Ty fotografie jsou hrůzné. Jednomu člověku mučitelé vydloubli oči. Ostatní mají na tělech známky po brutálním týrání, řezné rány a podlitiny. Ti lidé museli snášet strašné utrpení,“ dodal Halaf.
Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) uvádí, že ve věznicích pod Asadovou vládou zemřelo téměř 60 tisíc lidí, další statisíce si nesou doživotní šrámy na těle i duši. Podle organizace většina ze čtyřiceti těl nalezených v Harastě zřejmě pochází ze Sajdnájá.
Islamistické povstalecké hnutí Haját Tahrír aš-Šám o víkendu uvedlo, že ze zařízení osvobodilo 3 500 vězňů. Byly mezi nimi i ženy a děti. Lidé se sbíhali k areálu, aby zjistili, zda jsou mezi propuštěnými jejich blízcí.
Mezi osvobozenými je i AmeričanJedním z nově osvobozených vězňů v Sýrii je americký občan Travis Timmerman. V krátkém rozhovoru pro stanici Al-Arabíja řekl, že do Sýrie přišel jako křesťanský poutník, byl zatčen a poté ve vězení strávil sedm měsíců. Timmerman na území Sýrie vstoupil nelegálně pěšky z Libanonu. Syrské bezpečnostní složky ho zatkly a držely v nejmenované věznici. Nyní je v péči povstalců. Timmerman řekl, že ve věznici se k němu strážci chovali slušně a nebili ho. „Bylo to OK. Měl jsem co jíst a pít. Jediným problémem bylo, že jsem nemohl jít na záchod vždy, když jsem potřeboval,“ dodal. Každý den prý ale slyšel zvuky a hlasy mučených mužů. zdroj: ČTK |
Ve věznici byly tisíce stoupenců protiasadovské opozice a kvůli mučení, sexuálnímu násilí a popravám se jí přezdívalo „syrská jatka“.
Násilnosti, jichž se tam věznitelé na zadržovaných dopouštěli, podle organizace Amnesty International odpovídají zločinům proti lidskosti. Lidé byli popravováni na rozkaz z nejvyšších míst Asadova režimu.
„Říkal si Hitler“
Brutální podmínky panovaly také v dalších věznicích. „Jeden z dozorců si říkal Hitler. Rád bavil své hosty u večeře tím, že nutil vězně hrát si na kočky, osli a další zvířata. Pes musí štěkat, kočka mňoukat, kohout kokrhat,“ popsal někdejší vězeň zařízení Mezze u Damašku.
Tamní dozorci pravidelně poutali vězně nahé k plotu a během chladných nocí na ně stříkali vodu. „Jeden měsíc jsem napočítal 19 spoluvězňů, kteří zemřeli na nemoci, mučení nebo zanedbání péče,“ dodal muž.
Záběry z věznic, které se dostaly po převratu na světlo, ukazují brutální formy týrání, které dozorci využívali. Patřilo mezi ně lámání kostí, mučení genitálií elektrickým proudem, pálení olejem nebo bití kovovými tyčemi. SOHR zdokumentovala celkem 72 různých metod mučení Asadova režimu.
Sexuální násilí bylo endemické. „O půlnoci odváděli hezké dívky k plukovníku Sulejmanovi Džumovi, aby je znásilnil,“ popsala osvobozená Mariam, jež rovněž čelila znásilnění. „Spolu se svými přáteli je napadal v ložnici přiléhající k jeho kanceláři, která byla vyzdobena Asadovou fotografií,“ dodala.
Vězni měli v celách často zavázané oči a slyšeli všudypřítomný zvuk bití a křiku, který se ozýval z ventilace a potrubí. Násilí bylo tak časté, že vězni dokázali rozlišit zvuky řemenů a elektrických kabelů na těle a rozdíl mezi tím, když se do těl buší a kope, nebo se s nimi mlátí o zeď.
Všechno se rozpadá, soptí v Teheránu. Ztráta Sýrie završila potupu Íránu |
Experti OSN, kteří roky shromažďují důkazy o zvěrstvech během občanské války v Sýrii, nyní doufají v možnost vyšetřovat přímo na místě.
„Je očividné, že existuje spousta důkazů,“ řekl vedoucí týmu OSN Robert Petit s odkazem na zveřejněná videa, na kterých rebelové propouštějí vězně z vládních káznic a na nichž jsou dokumenty režimu. Petit poznamenal, že na záběrech jsou místnosti s tunami dokumentů. „Je to místo činu,“ řekl.
Asadův režim se o víkendu po 24 letech vládnutí a 13 letech občanské války zhroutil. Diktátora, který ještě před dvěma týdny měl moc zdánlivě pevně v rukou, smetla nová povstalecká ofenziva za pouhých 11 dnů. Povstalci vedení islamisty obsadili v noci na neděli téměř bez odporu Damašek, Asad prchl do Ruska.